Kukuruzna silaža

Ako se silaza otvori nakon sto je proslo 20 dana da li ona s tim zavrsava proces fermentacije ili traje u delu koji ostaje pokriven?
 
onda mi objasni zašto dva trapa koja se u pripremi razlikuju samo u proizvođaču inokulanta nisu ista ,otvoreni nakon 22 dana jedan trap na oko bolji ima miris koji mu pripada i sto je najvažnije stabilan od kvarenja dok drugi dok dođeš sa lijeve na desnu stranu trapa ona prva polovica se već kvari.znači dva ista trapa pravljena sa iste njive i od iste sorte a ogromna razlika.od onog što se kvari odustali smo i prije par godina a ovo je rađeno baš da se vidi razlika
 
@Pankin, isti slučaj smo mi imali prošle godine tj. ove ali s prošlogodišnjom silažom do otvaranja silaža je bila ok ali nakon toga se kvarila kao luda, dok drugi silos s drugim inokulantom je bio skroz ok. Kvaliteta inokulanta a samim time i silaže se najbolje vidi u ljetnim mjesecima dok ovo što se potroši do tih vrućina je dobro i bez inokulanta.
 
Sabijenost je najčešće problem. Nedovoljna sabijenost dovodi do prodiranja u dublje slojeve vazduha i kvarenje. Takođe ako je neki silotrenč širi od drugog onda je potrebno više vremena da se ponovo vratimo na početak i samim tim veće su šanse da se tamo silaža pokvari. Vrlo često se desi da sa iste njive radi silaža ali nekoliko dana kasnije, masa je suvlja teže se sabija, traktoru nisu oprani točkovi, drugi čovek i traktor su gazili. Da bi se ispitao sistematski uticaj inokulanata neophodno je par godina, različiti hibridi, različita vlažnost. Jedino merodavno jeste da se obe silaže ( jedna sa inokulantom, druga bez) rade u isto vreme, ista njiva i hibrid, iste mašine i isti silo-trenč i da se uradi analiza nakon otvaranja. Jedna od tih silaža je duže bila zatvorena a to je sistematski uticaj dužine fermentacije, jedna je ranije otvorena kad je bilo ili hladnije i toplije, tako da sve to može da se pripiše nekom od ovih faktora pa i mnogim drugim. Samo apsolutno kontrolisani uslovi mogu da nam ukažu da li je to inokulanta ili nečeg drugog.
 
kolega rekao sam u čemu je razlika dva trapa na poljani jedan do drugog silirao isti silokombajn istresano prikolica u jedan trap pa prikolica u drugi trap i jednu i drugu gazio ursus 120ks na smjenu i napravljena dva bureta inokulanta jedan biominov drugi pionirov i oba silosa otvorena isti dan. pa uzmi ovaj biosil oni dozvoljavaju otvaranje već peti dan,http://fanon.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=56&Itemid=70 http://fanon.hr/images/stories/pdf/biosil.pdf

- - - - - - - - - -

mbranko tako sam ja i rekao profesoru
 
biosil je bio kod nas u pitanju kod silaže koja se kvarila a u drugom slučaju se radilo o schaumannovom. biosil je ok ako ti treba hitno silaža (mi smo otvorili silos sedmi dan) koju ćeš potrošiti za hladnog vremena ali u ljetnim uvjetima je čista pušiona.

to ti je ovo http://poljoinfo.com/showthread.php?876-Kukuruzna-silaža&p=352308&viewfull=1#post352308 , u ovom postu http://poljoinfo.com/showthread.php?876-Kukuruzna-silaža&p=352564&viewfull=1#post352564 ti piše da je bio korišten inokulant za kojeg proizvođač garantira da je nakon sedam dana silaža dobra za ishranu i tu je bilo bez problema. kako nam ga je nešto ostalo koristili smo ga kasnije na još jednom silosu koji je došao na red za ishranu sad u šestom mjesecu tu je biilo koma.
 
ne mogu reći za biosil nemam iskustva dao sam ga samo za primjer .ja koristim biominov i prezadovoljan sam sa njim ,nošena mi je prošlogodišnja silaža u novi sad na naučni institut i od njihove strane je potvrđen vrhunski kvalitet silaže.tu istu silažu sam koristio do 20 08 ove godine bez ikakvih kvarova
 
Na ovaj način radim već 20 i kusur godina. Nikada nisam koristio bilo koji inokulant.
p8220362.jpg
 
fiat615

ovo ti je copy/paste mog posta od prošle godine (odgovor članu zombie_666) "inokulanti su dobri ali za velike proizvodjace jer tebi ako propadne 5% je malo naspram nekom tko silira na desetke ili stotine hektara i njemu propadne toliko u postotku naravno. a ima jos jedan razlog naime ti ces to svoje zasilirati u jednom danu, a recimo mi siliramo minimalno dva dana a ako su losi uvjeti i vise (kao prosle godine kad se razvuklo na pet dana) a silosi se ne zatvaraju tako dugo dok nije gotovo. zatim ti to svoje mozes rijesiti kad je kukuruz u najoptimalnijoj fazi a ovdje kod mene se obicno sloze po cetvorica, petorica radi transporta i gazenja pa uvijek nekome ispadne ili prerano ili prekasno a posebno stoga sto je na vise parcela a nije svugdje kukuruz u istoj fazi zriobe pa se onda inokulantima rjesavaju ti problemi. jer ako si gledao onaj moj snimak od prosle godine na jednoj parceli je vec bio prezreo ali na drugima je bio taman i bez upotrebe inokulanta bi se ovaj prezreo vjerojatno pokvario a on je fermentirao bez problema i evo brat ga jos uvijek hrani. isto tako ove godine sto smo silirali je bio prezelen i bez upotrebe inokulanta bi vjerojatno zavrsio kao gnojivo a na prvoj analizi se pokazalo da je sve proslo bez problema i da je spreman vec za ishranu."

i u tome je zadatak inokulanta da usmjeri fermentaciju u pravom smjeru, ove godine smo zasilirali (kukuruz) dva silosa od 40x7,5x1 m , dva od 25x7,5x1m, jedan manji od cca 20x8x0,7m koji je već potrošen i jedan silos dimenzija 35x7x1 m stočnog sirka i da samo u jednom od njih fermentacija krene u krivom smjeru šteta bi bila ogromna.
 
Koja je logika otvoriti dva silo trenča odjednom?! To mi nije najjasnije, jer mislim da je jedan silo trenč bio duže zatvoren pa je i silaža boljeg kvaliteta. Druga stvar vratite se par postova i šta nije jasno za 500 000 na 1 gram i vi dodate još 5 000 i ako ne napravite adekvatne uslove tehnologijom ne pomaže vam ni kamion inokulanta. Ne može inokulant kod dobro urađene silaže napraviti pomak od 0.5%-1% kvalitetniju silažu. čak i na velikim sistemima ekonomski nije opravdana upotreba inokulanata, ovo potpisujem i spreman sam na bilo kakve oglede sa bilo kojim inokulantom. Probali smo hiljadama puta razne kombinacije i ni u jednoj inokulant nije opravdao sredstva uložena u njega. I ja sam pravio oglede u realnim uslovima samo manje gomile negde oko 5t, otvarao sam 5 dana bez ikakvih problema i sa dobrim parametrima silaže i bez kvarenja BEZ INOKULANATA, samo dobra tehnologija.
 
griješiš i vi i gospodin kostović pravite malo silaže i rano ostanete bez nje i zato ne vidite razliku ali dobro imate svoje mišljenje i ja ga poštujem

- - - - - - - - - -

a logika otvaranja dva silo trenča odjednom su baš zbog toga da se vidi razlika napravio sam dva mala silotrenča od po pola jutra kukuruza baš za ogled
 
Čisto sumnjam da grešim (99% sam siguran, ali eto uvek ostavljam taj 1% rezervu), značajan broj ogleda, eksperimenta, ličnog iskustva, plus velike farme na kojima radim ishranu, nigde nisam naišao da su inokulanti značajno popravili kavlitet i opravdali cenu. :ppozdrav:
Da i primer predprošle godine, zove me čovek, ima problem po pola metra od zida silo-trenča mu se kvari silaža sa obe strane. Probao kaže inokulante (2-3 proizvođača), plaćao čoveka da nabija pored zida ručno, već 5 godina nikako da reši problem. Ja posumnjam na pokrivanje, ono korektno. Šta biva?! Domaćin je zidao trenč od betonskih blokova, untrutrašnju stranu je izmazao ili prelio betonom ili malterom da bi dobio kosinu zbog lakšeg sabijanja. Pošto je to bio deblji sloj nije se lepo vezao za blokove i stvorile su se pukotinice, NAGLAŠAVAM PUKOTINICE, kroz koje je ulazila izvesna količina vazduha i dolazilo je do kvarenja. Iako ta količina vazduha nije značajna silađža se kvarila bez obzira na inokulante. Stvar je rešena kada je prošle godine stavio foliju na zidove i od tada ne koristi ništa, a ima dobru silažu, ne kvari se. Onda će verovatno živeti do pred sam kraj svog teškog života, u kojem njegov rad neće zavisiti od kvaliteta silaže i grla već od Indijanaca iz mlekare, nesposobne države....:svinja:
 
Poslednja izmena:
Onda će verovatno živeti do pred sam kraj svog teškog života, u kojem njegov rad neće zavisiti od kvaliteta silaže i grla već od Indijanaca iz mlekare, nesposobne države....:svinja:
Ovaj deo teksta nisam razumeo.
 
Loše vreme je upotrebljeno. Treba ovako: Živeo je do pred sam kraj svog teškog života (Maratonci:"Dragi naš oče, umro si pred sam kraj svog života"), u kojem njegov rad (ekonomska opravdanost) nije zavisila od kvaliteta silaže i grla, već od Indijanaca iz mlekare ( koji mu kasne sa isplatom mleka 4 meseca), nesposobne države( koja je to sve dozvolila, gde će zbog dobrobiti 10% "farmera" ostalih 90% žrtvovati). Što znači da je ovo ironično priča nalik bajkama, sa veoma tužnim krajem za proizvođače mleka, bar u Srbiji, gde iako napravite dobru silažu sa ili bez inokulanata, ne znači da će te zaraditi. :svinja:
 
ja sam svoj silos otvorio danas i poceo davat silazu a silirano je prije nekih desetak dana.
dali je greska ili ne neznam al jednostavno sam morao radi manjka hrane.
 
Jedno pitanje za iskusnije kolege ! Prvi put sam radio silažu ove godine, 30.jula, kukuruz je bio loš sa vrlo malo zrna ali je bilo dosta zelene mase, oko 12 tona sa 30 ari. Dole najlon, silaža i odgore najlon pa zemlja, gaženo sa imt 539. Dimenzije su 3,5 x 11 x 0,4 m visina. Nismo dodavali inokulante, planiram da je otvorim početkom Oktobra, koristim je za 20 ovaca. Postoji li opasnost da se kvari pošto ću izuzimati oko 70 kg dnevno, gledaću da je sečem što ravnije ( naoštren ašov ) ili da sačekam hladnije dane za otvaranje ?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh