Kukuruzna silaža

mi smo jučer i danas riješili silažu za ovu godinu napravljena su dva silosa 40x7,5x1 m i jedan od 25x7,5x1 m koliko je površinski zasilirano neznam jer se silirano na parceli od 11 ha i još ga je dosta ostalo.




- - - - - - - - - -

molio bih ako netko pregledava post da napiše bilo kakav komentar jer nemogu staviti joše neke slike, pošto automatski spaja dva posta od istog korisnika pa mi ispada previše slika po postu.
 
mbranko vidim da koristiš photobucket, mi možeš objasniti kako postaviš te ''male'' sličice?
može i na pp da ne pravimo off.

Inače, lijepi i uredni strojevi.
 
Nikola nije ni zasilirano svih 11 ha kukuruza, sorta je syngenta maverik sijan je na 18 cm a visina otprilike 3 m i to skroz po cijeloj parceli. bilo je između 80 i 90 prikolica, jedna od 18 kubika, dvije od 14 kubika i tri od 9 kubika, otprilike do 450 tona silaže . ako i ideš računati kubikažu silosa ispada nekih 780 kubika ali je silos blago zaobljen (i po duzini i po širini) realno bi bilo nekih 700 m3 kako je kukuruz nešto suši nego što bi trebao biti, m3 sabijene silaže ima najvjerojatnije 600 kg ( inače se kreče od 600 do 800 kg).


 
Poslednja izmena od urednika:
Koliko vremena treba da kukuruz fermentira u silaži da može da se koristi za ishranu stoke?
 
3-4 nedelje i sa inokulantima treba.... bez inokulanataa ove godine možda i preko mesec dana...i kad se otvori silaža ja bih je nosio na analizu . Ovo je samo moje mišljenje.
 
без инокуланата 6 недеља, инокуланте нисмо никад користили
 
Mi smo otvorili silazu,nema smisla vise seckati za hranu sve zivo se sasusilo,jos kakva je godina dobro i izglada,mada je dosta posna silaza,jos pogotovo silaz u jamu jos radimo pa sad dok se ne dodje do nizeg dela da ima vise slojeva tj do dubine,nece biti kvaliteta nikakvog jer bas bez zrna se zadesilo,mada za par dana ce se i do toga doci.
 
Za 7 dana svi procesi vezani za mlečnu fermentaciju se završavaju, nakon toga idu procesi koji se nazivaju smirivanje fermentacije. Ako je kukuruz koji je siliran kvalitetan ( normalna godina) i ako se sve uradi kako treba već posle 10 dana može slobodno da se otvori silo-trenč i počne sa korišćenjem bez posledica po kvalitet silaže. A šta je potrebno od tehnologije: optimalna vlažnost ( voštano stanje zrna), nikako previše vlažna i previše suva, optimalna sabijenost (što bolja), ne unošenje zemlje u masu prilikom istovara i gaženja i sve to BEZ INOKULANATA. Svake godine tako radimo sa jednim silo trenčom, nosim kod nas na analizu u laboratoriju, silaža dobrog kvaliteta i što je najvažnije nema kvarenja nakon otvaranja. Ako mogu da se ispoštuju svi ovi zahtevi onda može i ovaj period. Kada je godina kao ova ne bih otvarao pre15-20 dana od zatvaranja uz ovu tehnologiju. Inokulanti ne doprinose kvalitetu silaže u skladu sa sredstvima uloženim za njihovu nabavku, u situacijama kada se primeni loša tehnologija nema ama baš nikakve razlike. Ako se ispoštuje čitav proces siliranja dodavanje inokulanata vam je kao da solite more.
 
Jasno...ali kad se otvori onda nema nazad...bolje sačekati nedelju dana više pa da budeš "siguran" nego da otvoriš pa da ne valja... a ako nemaš hrane da hraniš tih nedelju dana ...onda treba da se zapitaš zašto se uopšte baviš sa tim poslom.:ppozdrav:
 
Znate gde je kod mene konkretno problem, silažu potrošimo u maju, i tada na red dolazi zelena hrana (grašak+ovas), a jedan deo se sprema senaža. Od početka avgusta se kreće sa ovratinama i putevima, tako da grla dobijaju svež seckan kukuruz, nakon toga dolazi na red spremanje silaže i to tih 10 dana. Pošto je to zahtevan posao i ne trpi improvizaciju, tada mora biti pripremljena hrana za životinje i za to je najbolja silaža koja je urađena od najranijeg hibrida i odstojala 10 dana u silo trenču, nekih 10t da pokrije tih 40-tak dana do silaže koja je potpuno fermentisala. Tako uvek imate konstantan obrok u tim danima kad generalno nemate baš vremena da se posvetite dovoljno grlima.
 
Čisto da se razumemo "...nego da otvoriš pa da ne valja... a ako nemaš hrane da hraniš tih nedelju dana ...onda treba da se zapitaš zašto se uopšte baviš sa tim poslom.:ppozdrav: "
ovaj deo se nije odnosio na Vas profesore dr. nego generalno na one koji se loše i neozbiljno bave svojim poslom.:ppozdrav::sreca:
 
profesore zato i nemaš dobra iskustva sa inokulantom jer potrošiš silažu do maja kad budeš uporedo koristio silažu sa inokulantom i bez njega u 7 i 8mjesecu i sastavio sa novom novom silažom vidjećeš razliku
 
Nemam ja loša iskustva sa inokulantom ali naši ogledi u zadnjih 5 godina kažu da je to nepotrebna stvar. Inokulant nema šanse da te spasi od nepravilnog izuzimanja, zagrevanja i kvarenja silaže. Inokulant ne može da te spasi od nedovoljno natabane, previše vlažne silaže. Na jednom gramu silirane mase ima oko 500 000 bakterija mlečne kiseline, samo treba stvoriti uslove za njihov rad a ne povećavati njihov broj za 5 000? Jeli ima logike?! Soljenje mora,i to sam siguran da je tako.
 
Slažem se sa profesorom, to je ista priča kao i "biopreparati" sa mikroorganizmima u ratarstvu... ako na jednom hektaru na dubini od 30 cm imamo par tona bakterija , da li ćemo imati ikakav uticaj ako dodamo par litara nekog preparata?...naravno da ne.
 
Nazad
Vrh