Kukuruzna silaža

KOd nas ne da se placa nego nude samo da se skloni sa njive kukuruz bez klipa,no cuo sam jedan primer da je covek otisao pa istanjirao parcelu u zahvalu za dobijeni kukuruz.
A to da postoje izbirljive krave je netacno,stavi im neku losiju hranu ujutro i nece jest uvece ce vec pomirisati a do sutra ujtro ce vec jest i to,naravno ako se ima kvalitetna hrana i u dovoljnoj kolicni onda nema brige,no bilo je x slucajeva kada su ljudi davali sjenazu iz rolabala i krave se ubijale od toga i kad im nestalo nece obicnu suvu lucerku,no kad ne dobije drugo a silaze nema dovoljno navikne se ona opet,da ne pricam o losim primerima iz sela de su drzali krave koje su i slamu ispod sebe smazale kolko su bile izglednele...No ja mislim da ce ovo godine se morati kombinovati svasta nesto da bi to licilo na blazu katastrofu,jer definitivno da lucerke nece niko imati dovoljno cena jaka da bi je vredilo kupovati,silaza bez klipa 0 bodova(za neku ozbiljnu mlecnu proizvodnju),e sad ako se iskombinuje nesto s klipom pa pomesa, kukuruz koji se istarupira skupi pa uz detelinu da duze traje,nije bog zna sta ali mozda se pregura do sledece godine u nadi da ce biti bolje.Da ne pricam o koncentratima kako svakih 7 dana po dinar maltene ide cena gore...
 
Poslednja izmena:
Jučerašnji i današnji posao uspešno priveden kraju. Pomagao sam komšiji da navlači prikolice (ima fergusona) moj deo posla je bio da gazim. Sledeće nedelje puni drugi trenč ...kad nema lucerke , senaže dobra je i ova silaža bez zrna. Samo da se preživi.
fbme88.jpg

2m4rj7t.jpg
 
oči su mi ispale....a i vrat me boli.... juče sam gazio 10 sati a danas 9......strašno...
p.s. Nema od mora ništa....
 
Prije neki dan odradjena jedna parcela silaže gdje je bio AS54, suša ga je dovela na ivicu totalnog uništenja pa smo sa samljeli dok je u njemu još bilo života. Oko 60% biljaka je imalo kakav-takav klip, ostatak jako slabo ili nikako za šta ne krivim hibrid vec kombinaciju suše i krajnje nezgodne parcele. Sutra cu postaviti video siliranja, veceras samo jedna slika. Prinosom i kvalitetom sam zadovoljan, dobio sam 4 prepune Krone prikolice za stanjak sa 120cm dubokim stranicama sa neka 0.3ha.

ilwrnk.jpg
 
Kolege imao bih par pitanja: koliko može da bude t kukuruzne silaže za 0,5 KJ ako je prinos dobar (hibrid namenjen za silažu), koliko kg staje u 1 m3 "silosa" i koja je minimalna širina potrebna da bi IMT 533 mogao sve da sabije ?
:ppozdrav:
 
ovisno o vlazi i nagaženosti 1m3 ti ima od 600 do 800 kg, a širina silosa ti se odredi kao 2xširina traktora, mjeriš s vanjske strane zadnjih guma, može biti manje za širinu jedne gume (teoretski i dvije) jer tada možeš sve pogaziti a da ti ne ostane na sredini neugaženi dio.
 
opet mi za opcijom `odgovori` mrljavi dugo, sliku ne mogu da ubacim. Sa komsijom sam juce obisao njive. Bio je ponosan na zeleni pionirov kukuruz. Kad smo skinuli komusinu...razocarenje totalno. A lepo sam mu rekao sta moze da ga snadje. Ides ides pa zrno....
 
Treba mi savet. Kroz 7 dana bih trebao poceti siliranje kukuruza bez zrna. To do sada nisam radio. Da li to moze da stoji ili da prevri bez zrna? Isto tako nisam koristio aditive za silazu, da li bih za ovo trebao i sta savetujete? Zatim pri tabanju mase da li je pozeljno kvasiti vodom? i poslednje pitanje. Ubacio bih dve prikolice lucerke u silazu naravno lucerka ide kroz senazni siliokombajn. Da li je to dobra ideja, odnosno da li ce se to negativno odraziti na vrenje silaze ?
 
Jedno pitanje za uvažene kolege stočare dali neko dodaje ili je dodavao melasu u silažu i dali to poboljšava u ovakvim uslovima bez ili sa malo zrna, ili pak može da pokvari mislim u smislu kvarenja :ppozdrav:
 
Moze da se dodaje,moj jedan prijatelj je radio raztapali-razmucivali su u vodi i onda tako posipali,sigurno nista ne skodi.
 
Poslednja izmena:
I bez klipa kukuruz ima sasvim dovoljno lako rastvoljivih ugljenih hidrata za dobru fermentaciju, bez dodavanja bilo čega (prekrupa, melasa, inokulanti) jedio neće imati hranljivu vrednost kao u normalnim godinama. Dodavanje melase i prekrupe je poželjno sve dok cena to dozvoljava, ali u svakom slučaju dobila bi se siaža boljeg kvaliteta i hranljive vrednosti. Inače to sa lucerkom bi bio dobar potez jer bi se pobolšala proteinska vrednost silaže, ali bi trebalo sloj kukuruzne silaže pa sloj lucerke pa kukuruza i tako do kraja. A kvašenje silaže treba izbegavati iz više razloga, naveo sam ih već negde, možda je list već skoro suv ali u stabljici i u tom mladom klipu ima vlage, nekad i previše za dobru fermentaciju i silažu bez gubitaka u ispiranju. Nema porebe za kvašenjem, i dva sata dužeg gaženja je bolje nego 10 l prosute vode na silažu.
 
melasa je dobra zato što u sebi sadrži vitamine ,ali sadrži i dosta šećera . S obzirom da kukuruz bez klipa ima u svojoj masi dosta više šećera nego inače , nije obavezno dodavati ih pride sa melasom. Pametnije bi bilo dodati inokulante da se fermentacija ubrza, eventualno minazel i malo soli . Lucerka može ko što reče poštovani prof. dr , samo ako se meša u slojevima, ali to moraju da budu tanji slojevi.
 
Da li vredi silirati kukuruz bez klipa, znaci samo stabljiku? Koliko maximalno sme biti suva stabljika kad je siliranje u pitanju? Hvala unapred
 
ja sam jedne godine silirao rucno obran kukuruz samo sam dodao vodu i nista drugo,bilo je uspesno.znaci biljka je bila suva 100 posto.
 
Nema moze ne moze ove godine daj sta das deteline nema zato silirajte sve sto moze jer ce i to nazimu biti mnogo bolje nego prazne jasle, a kad su jasle prazne onda se sledece prazni stala a ko je jednom isprazni vise je nikad ne napuni.
 
Nazad
Vrh