Kukuruzna silaža

Oko 100e po jutru mada zavisi od kukuruza naravno(da je 3.5-4m i 20cm razmak izmedju biljaka sa 5-7t klipa po jutru nebi radio ispod 150e),pisao sam u temi adekvatnoj ali se vise niko nije javio iz nekog drugog kraja.
Mislio sam ja povoljnije raditi ali posle sam se predomislio reko sam il cu raditi sa zaradom il neka stoji kombajn,da je jednoredni ne kazem on se jako brzo isplati pa da ga i bacis i ne remontujes nije steta(kupis drugog opet za 1500-2000e u fantasticnom stanju i gas),dok ovo je ipak skupa masina za remont a doci do druge takodje nije lako,u finansiskom smislu.
 
Koliko bi se moglo traziti novaca po jutru za jalovi kukuruz sa zelenim stabljikama za siliranje mozda bi neko kupio. Ustedeo bi tarupanje a mozda bi nesto i dobio::namigivanje::
 
Vrlo malo ima klipa ali uvek ima opcija da se pomesa sa redovnim kukuruzom za silazu.A osim toga sve je bolje od prazne jasle
 
U pravu ste što se tiče praznih jasli.Neka jedu šta ima jer ove godine nema zanovetanja.Tast je dobio ne puna 2 k.j kukuruza koji su majstori posejali na 13cm greškom.Nema ni jednog jedinog klipa ali neće raditi silažu već ga istarupirati i izbalirati.
 
Nemojte se zavaravati oko vrednosti celulozne hrane za goveda.Naravno da je bolje kad je kukuruz cestit i kad ima i energije u tom obroku , ali i ovako nije beznacajno.
Svako ko ima krave neka proba da jednu drzi 5 dana samo na vodi , a drugu 5 dana na vodi i ovakvoj hrani pa ce videti razliku.
 
Jako simpatičan predlog.Krave muzare držati 5 dana na vodi.Pa ni predsednik države nam nije izdržao toliko u svom štrajku a ne jadna krava.Normalno je da bi ova koja bi u datom primeru jela baliranu kukuruzovinu dala bar neki litar mleka i ostala u kolikoj tolikoj kondiciji a ova na vodi bi desetkovala mleko koje ne bi uspeli povratiti u narednih godinu dana pa hranili je i pistaćima.
 
Evo predlog za silos

dsc0000220p.jpg


Moj silos je u bio u njivi zbog nedostatak prostora i estetike u dvoriste. 12x5 i dubina 2metara,izradzen od betonskih blokova, kipanje silaze stranicno. Uglavno sam radio silazu od ovas a dodavao sam i prekrupu. Jedna prikolica mi je bila dovoljna za 4 dana a da se ne pokvari
 
Pa dobro predlog je bio polusaljiv izvinjavam se ako sam ga pogresno prezentovao , samo sam hteo da kazem da celulozni obrok i nije bas cackanje zuba.
Primer jednog mog drugara koji je cuo da bikovi mogu da se othrane samo prekrupom(da jedu po volji) a celulozne hrane da dobijaju da procackaju zube , eksperiment je zavrsen posle 4 meseca i ta junad nije licila ni na sta.
 
Šala se prihvata normalno bez potrebe za izvinjenjem.Krave muzare je teže hraniti nego tovnu junad.U sve sam dobro upućen jer se i sam bavim stočarstvom odnosno proizvodnjom sirovog mleka i tovom junadi.Kada se sve stavi na papir a još i ovakva luda godina ne isplati se ni živeti a kamoli se baviti stočarstvom ali nešto se mora raditi da bi se opstalo.
 
Nazad
Vrh