Kukuruzna silaža

moze ici brže gdje je kako mi kažemo pregor (pijesak ili šljunak blizu površine) jer je tamo kukuruz taman za siliranje ali u ovom zelenom se stalno stvarao čep između gnječilice i turbine a i kukuruz je dosta gusto sijan (na 17 cm). kad stisneš silažu rukom cijedi se voda i to se maltene lijepilo na zidove kanala. a silirali su zato jer mi prošlogodišnja pri kraju a i da se nećak koliko toliko uhoda prije nego će biti pravo siliranje.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kod mene mozda 5-6% nema klip,na ostalim biljkama je lepo razvijen i oprasen.Crko mi je fotoaparat pa nemam sa cim da slikam

k0gj04.jpg


jr4krq.jpg
 
moze ici brže gdje je kako mi kažemo pregor (pijesak ili šljunak blizu površine) jer je tamo kukuruz taman za siliranje ali u ovom zelenom se stalno stvarao čep između gnječilice i turbine a i kukuruz je dosta gusto sijan (na 17 cm). kad stisneš silažu rukom cijedi se voda i to se maltene lijepilo na zidove kanala. a silirali su zato jer mi prošlogodišnja pri kraju a i da se nećak koliko toliko uhoda prije nego će biti pravo siliranje.
Kad se skine rdja s limova i kanala ice to ko podmazano,jeste probali za pocetak staviti da bude jako krupno? Ja kad sam moj silokombajn doneo mi smo prvo desetak suvi rolobala s pik-apom pokupili i razbacili bas zbog toga da nebi bilo zacepanja,i jos namestili najkrupnije i kad sam vidio da se lim na luli kuda masa prolazi sjaji ko daska pluga smanjio sam na najsitnije i nema problema.
 
jučer je več išlo dobro , nitko nije vidio da je jedan poklopac od turbine bio otvoren tako da je tu vukla zrak i nije se stvarao dovoljan podtlak da uvlači u sebe masu a i prvo su ga detaljno očistili jer je po nekiim dijelovima kanala bilo još zasušene prošlogodišnje silaže.
 
a jel smijem pitati zašto slama na trap.jel da se bolje miševi zavlače?
 
hranjiva vrednost je po Pionirovim stručnjacima od 60-75 % od normalne silaže sa zrnom. Pod uticajem suše povećava se svarljivost celuloznih vlakana koji delimično nadomešćuju energetski nedostatak sirovih proteina iz zrna . Takodje , u biljkama se nalazi više šećera nego inače jer nema kud da ode (klipa nema) i ostaje u listovima. NGovore o različitim visinama seče silaže, i da bi u takvim uslovima trebalo seći malo višlje nego inače, jer se u dnu nagomilavaju nitrati i mogu da naruše kvalitet silaže.
 
Što se tiče hranljive vrednosti se slažem, ali postoje druga dva problema to je velika vlažnost i gubici ispiranjem materija putem sokova koji se cede, koji uopšte nisu mali. Takođe velika vlažnost predstavlja odlične uslove za razvoj buternog vrenja, koje može učiniti silažu neupotrebljivom i štetnom po grla. U svakom slučaju mislim da još može da se sačeka sa silažom, pogotovu gde je bilo ozbiljnijih padavina.
 
Kod mene zp 735 tek sad naliva zrno tako da cu morati da sacekam , a i kalendarski je jos uvek rano za siliranje pre par godina poceo sam siliranje tek pocetkom Septembra.
 
Što se tiče hranljive vrednosti se slažem, ali postoje druga dva problema to je velika vlažnost i gubici ispiranjem materija putem sokova koji se cede, koji uopšte nisu mali. Takođe velika vlažnost predstavlja odlične uslove za razvoj buternog vrenja, koje može učiniti silažu neupotrebljivom i štetnom po grla. U svakom slučaju mislim da još može da se sačeka sa silažom, pogotovu gde je bilo ozbiljnijih padavina.
Da...nisam citirao da treba da bude vlažnost ispod 70% ...baš zbog ovoga što reče prof. dr. Seljak . Kod mene nije bilo kiše uopšte već dobrih dva meseca... par pljuskova po nekoliko litara.
Ovo sam planirao da sečem... DKC 6120

10saefn.jpg
 
Biće za silažu, ovaj nije još toliko kritičan, ove godine je u Centralnoj Srbiji DKC platio ceh, na jednoj farmi je 80% bilo pod njima i pre 15 ana je urađena silaža. Naravno zrna ni u najavi a ceo se bio skoro osušio, jako loša godina.
 
Slike koje sam ja stavio je bio kukuruz potpuno suvih lisova ali ipak stabljika je zelena tako da se to izgubilo u masi..
 
Tuzna prica ove godine.Ne mogu da postavim slike iz njiva gde je oprasivanje bilo katastrofalno lose. De Kalb je podbacio totalno, Pionir na mnogim mestima takodje. Ko je sejao ZP i NS mnogo je bolje prosao.
 
Igore pa zar nece misi busiti najlon ako je prebacena slama preko, kao sto se vidi na slici koju si postavio?
 
Pa ne znam,meni se ne svidja taj nacin no covek kaze da mu tako lakse kad dodje zima da ne mora da skida zemlju...vidjao sam na par mesta slicno odradjeno,e sad ne znam jedni se zale kazu da misevi cuda naprave drugi kazu dobro je ili im radnici rade pa ni ne vide,ali po meni ipak zemlja je zemlja..
 
Ja koristim pesak u sloju 10-ak cm, ne smrzava kao zemlja zimi i dobro pritiska.
Jedina mana je kad su pljuskovite kise hode delimicno da ga spere sa najlona.
 
Ma to jeste samo kolko moras guma imati da bi poslagao redovno....ne moz rec da je i to lako sve poslagati,sem ako ne pokrivas citavu povrsinu.
 
Nazad
Vrh