Kukuruzna silaža

Tako je Rajko i prosla je bila katastrofalna, nikada u zivotu nisam kupovao kukuruz sve do ove godine. Nesto se mora menjati u nacinu proizvodnje, ako se nastavi ovakve vremenske prilike i narednih godina(a sve ukazuje da hoce) jedino nas spasava navodnjavanje i smanjivanje povrsina pod kukuruzom a forsiranje drugih kultura. Ovakvo vreme samo doprinosi ubrzanom propadanju malih proizvodjaca.
 
Tako je Rajko i prosla je bila katastrofalna, nikada u zivotu nisam kupovao kukuruz sve do ove godine. Nesto se mora menjati u nacinu proizvodnje, ako se nastavi ovakve vremenske prilike i narednih godina(a sve ukazuje da hoce) jedino nas spasava navodnjavanje i smanjivanje povrsina pod kukuruzom a forsiranje drugih kultura. Ovakvo vreme samo doprinosi ubrzanom propadanju malih proizvodjaca.
mali veliki isto ce da bude
 
Imam sledeći problem. Na problematičnoj parceli od 0.4ha sam 24.03. posijao AS54 i već neko vrijeme ga koristimo kao hranu za bikove-meljemo cijelu biljku. Pošto je ta parcela jako osjetljiva na sušu, nekih 30% površine je jako oštećeno i ima slab ili nikakav klip. Smijem li ga sada silirati (pošto je ostatak dosta dobar i ima lijepo razvijen klip, zrno je već u voštanoj fazi) kako bih iskoristio cijelu parcelu, zapakovati u silo-kanalu a potom, kada prispije sledeća parcela namijenjena za siliranje, nastaviti sa nanošenjem silaže? Dakle, mogu li kasnije nastaviti sa dovozom silaže na već postojeću?
 
Imam sledeći problem. Na problematičnoj parceli od 0.4ha sam 24.03. posijao AS54 i već neko vrijeme ga koristimo kao hranu za bikove-meljemo cijelu biljku. Pošto je ta parcela jako osjetljiva na sušu, nekih 30% površine je jako oštećeno i ima slab ili nikakav klip. Smijem li ga sada silirati (pošto je ostatak dosta dobar i ima lijepo razvijen klip, zrno je već u voštanoj fazi) kako bih iskoristio cijelu parcelu, zapakovati u silo-kanalu a potom, kada prispije sledeća parcela namijenjena za siliranje, nastaviti sa nanošenjem silaže? Dakle, mogu li kasnije nastaviti sa dovozom silaže na već postojeću?
To ti ne bih preporučio, bolje poslušaj Ratka.
 
juče pala prva silaža od 33 81 kws trebalo je još malo da stoji zbog zrna ali zbog velikih šteta od svinja prislno rađeno.zanima me da li je neko radio tako ranije i dali je bilo problema
 
Hvala ljudi!!

Ako je već rizično da radim sa otvaranjem kanala, mogu li postaviti najlon po prvoj silaži a potom preko tog najlona nanositi sledeću silažu? Na taj način ne bih otvarao staru masu. Problem mi je prostor, nemam ga ama baš nikako a tu parcelu mogu iskoristiti samo ako je siliram, ako je budem brao na njoj bi bilo maks. 1-1.5 tona kukuruza, gotovo da se i ne isplati branje jer je i sama usluga branja na njoj skuplja jer je pod ekstremnim nagibom (to je ona parcela gdje 2 traktora vuku jednoredni berač).

Dakle, mislio sa da u kanal postavim veliki najlon koji bi pokrio dno i strane, nanesem silažu i ugazim je a potom preko nje postavim poseban sloj najlona na koji bi išla sledeća silaža. Mislite li da je to izvodljivo?
 
Izvodljivo, taj metod su koristili na većim farmam kada ih u toku siliranja prekine kišovito vreme od nekoliko dana, postavili bi foliju i onda nastavili bez skidanja folije kada to vreme dozvoli. U principu samo deblji sloj na novu silažu pa tek onda gaženje da ne bi foliju iskidalo i što ti to poskupljuje za jednu foliju više. Inače Ratkov predlog je najbolje rešenje ali kad nemaš prostora i ovo je izvodljivo.
 
5f56e778.jpg


2485c450.jpg


1819caa4.jpg


ddeb096c.jpg



planirali smo zasilirati dva do dva i pol jutra ali nažalost plan nismo uspjeli ispuniti što zbog neiskustva ( ovo je necaku bilo prvo siliranje a kombajn ima mali miljun tipki i komandi) a što zbog toga jer je kukuruz prezelen pa sa par puta zaštopao kombajn, na mjestima gdje su "pregori" je išlo super, tamo je taman za siliranje. tako da im ostaje još par prikolica sutra zasilirati.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh