Kukuruzna silaža

Mi isilirali vec dva jutra za hranjenje,a isao sam na dva mesta da siliram ukupno 13 jutara sve bez klipa,ne znam sta ce od toga biti i kakvo ce vrenje imati,nisu nista dodavali niti neki ugljeno hidrat niti inokulant.
 
Pa nemam pojma,kazu da su oni tako radili postrni kukuruz i bilo je dobro e sad za jedno mesec dana cu da odem pa da vidim,i mene interesuje.
 
Pre nekoliko godina je drugar silirao takav kukuruz, bukvalno bez klipa samo stabljika i uopste mu se takva silaza nije kvarila. Bas smo juce pricali o tome i ova godina je zeznuta i ima dosta spaljenog kukuruza pa ako kisa ne padne u nedelju bice red da se silira sama stabljika jer klipa nece biti i ovako je izgoreo do pola.
 
21oq1bk.jpg


---------- Poruka napisana u 14:09 ---------- Prethodna poruka je at 14:06 ----------

stare silaže ima još za 20ak dana a novu već treba silirati svinje mi napale na 3381 kao lude na jednoj parceli od hektar i po rasturili su jutro sigurno sad su primećeni i na drugoj pa bi to skinuo dok i to ne razjebu,inače posijao sam mikado za silažu
 
Imam jedno pitanje za iskusne stocare moram za koji dan silirati kukuruz da bi spasio ono sto se moze spasiti kolko bilo klipa nema ili je mali i nerazvijen da bi pospesio vrenje samlecu prekrupu i baciti po siliranoj masi e sad pitanje posto nemam kukuruza u zrnu a imam jecam tritikale i ovas da li bi prekrupa od strnih zitarica bila adekvatna zamena za kukuruznu da nekupujem dzaba kukuruz kad imam svoje zitarice gore navedene i koja bi od njih bila najadekvatnija zamena ili mogu sve tri zajedno. Hvala unapred.
 
Pretpostavio sam da cu dobiti ovakav odgovor planirao sam ubaciti inokulant nego sam hteo da malo poboljsam i vrednost silaze jer ce biti siromasna skroz mnogo malo zrna ce biti dosad za deset godina siliranja ovo nisam doziveo. Hvala:ppozdrav:
 
AS 160 silaz se jos uvek dobro drzi pa se nadam da ce ovo dan-dva pasti kisa i da ce biti kakav takav klip na njemu. Ostali sto su sagoreli nece biti nista, vidim formira se nesto u gornjoj trecini stabljike gde su listovi jos uvek koliko-toliko zeleni ali i to je slabo. Ja cu u ovu ''spaljenu'' silazu ubaciti nesto prekrupe kukuruza da je koliko bilo obogatim ugljenim hidratima i naravno inokulanti.
 
Po mom mišljenju i iskustvu ako se doda prekrupa bilo koje žitarice ( najlošija varijanta je ovas) nema potrebe za inokulantima kod silaže cele biljke kuruza pa čak i u ovakvim godinama. Dodavanje prekrupe je svakako poželjno zbog povećanja hranljive vrednosti silaže i zbog povoljnije fermentacije, mada kukuruz i ranijim fazama ima određenu količinu lako rastvorljivih ugljenih hidrata te mislim da i bez dodavanja bi imao dobar tok fermentacije. Ne bi bilo loše u jednom buretu kao eksperiment da uradite silažu ali bez ikakvog dodavanja, u drugu sa prekrupom, u treću prekrupu i inokulant pa da uporedimo.
 
Veceras isao malo pustim kerove da se istrcu pa sam naisao kraj jedne njive gde mi je As 160 silaz. Nije visoko narastao do neka 2 metra ali se dobro drzi s obzirom kakva je susa i da je gusto posejan. Ako mu sada kisa padne bice nesto od njega. Sutra idem da obidjem drugu parcelu gde mi je isti hibrid.
 
Prosle godine sam sejao 160 dobro je izdrzao susu ali mu je klip dosta los pa se ove godine odlucim za mikado zbog veceg udela zrna i nagrabusim ove godine sam primenio bolju agrotehniku susa ista kao prosle godine a usev jadan da nemoze jadniji biti tako da se dogodine vracam na 160icu za silazu definitivno.
 
Bato taj kukuruz ti extra izgleda, kod nas ima parcela gde je osuseno vise od 50% biljaka, a klipova ni nema.
 
Ja sam prosle godine sejao AS160 i nisam nesto zadovoljan pored njega je bio zasejan ZP677 on je u vreme siliranja bio kompletno zelen sa velikim klipovima dok je 160 skoro sve podgoreo i udeo klipa mu je veoma mali da napomenem da su oba dva hibrida na istojparceli sa istom agrotehnikom.Ove godine sam sejao Mikado on je jos gori od 160 .Sledece godine za silazu sejem iskljucivo ZP704.
 
Nazad
Vrh