Kukuruzna silaža

Pozdrav .
Bio sam dete kada je moj deda sejao tog perka posle psenice i pukla su nam i ledja i zivci , zanima me posto neznam njenu primenu- dali se koristi za pripremu silaze sa kukuruzom ili cisto za ishranu?
 
gledao sam negde kako austrijanci spremaju silazu u jami iskopanoj u zemlju, slicno je kao silos
da li neko zna nesto vise o tome
 
Evo kako to izgleda kod mene:
dsc04369vi.jpg

dsc02357o.jpg

20082008340.jpg

20082008339.jpg
 
Moraš prilikom izgradnje takvog silosa imat u vidu i količinu oborina.

Igore

Kod tebe na S. Bačke oborina je relativno malo.
I izuzimaš ručno.
Kad nabaviš neku mašinu za utovar silaže, ne gine ti betonaža.
 
Moras betonirati te podzemne silose. Ima jedan moj prijatelj takve silose i mnogo je zadovoljan.
 
Po meni je bolje napraviti nadzemni od dasaka ili samo gaziti na zemlji nego taj podzemni,tamo gde ima podzemnih voda ili kad kisa danima pada sigurno silaza propada a i zimi mraz obrusava strane na delu na kom je uzimano pa dogodine moras da prosirujes jamu ili ce biti nepravilnog oblika a samim tim i teza za gazenje.
 
ako već niste u mogućnosti da napravite betonski silos iznad zemlje onda je najbolje bez ičeg na poljanče i samo gazi a ujedno i najlakše gazi se sa svih strana

---------- Poruka napisana u 11:08 ---------- Prethodna poruka je at 11:06 ----------

5ygimf.jpg
 
Mi smo pre radili na zemlji ali ovako nam lakse jer samo se sipa i ne razilazi,mada u susednom selu su dosad radili na zemlji 3m visine,ali krenu od 4 m sirine i zavrse na 12m.
Sto se tice betoniranja,da bilo bi super da je na zemlji i izbetonirana to bi bilo idealno jer i sad ako traktorom se izuzima cim padnu kise problem je jer se raskopa a i pitanje oce izaci.
A jd nije iz djurdjina,i taj je jednom bio,al 6830,dok je ovaj jd 7530 cini mi se i vlasnik je jedan prijatelj iz subotice.
 
smijes li pritjerivati traktor blizu oplate ja sam imao ovakvo slicno malo vislje i nije mi bilo dobro sa strana mi se podere najlon kad pritjeram blizu a i desavalo mi se da oplata se pocne uvijati i nakraju sam izbetonirao.
 
U mene je na isti fazon s tim sto sam na svaki metar jedno 60-70 cm u zemlju stavio bagremove stubove i opet kada prolazim kraj same ograde hoce da ''dise'', da se malo uvija.
 
Nazad
Vrh