Kukuruzna silaža

Nemam,to mi je najlosije,nije ni spartano,kod nas se kukuruz koji je dobro uradjen jos uvek drzi,dobili smo par nevelikih kisa plus...

Послато са Lenovo A6020a40 уз помоћ Тапатока
 
Neznam za vas ljudi ali ja razmisljam da u toku ove nedelje isecem sve planirane povrsine za siliranje.Sada nema klipa a kako mi se cini nece ga ni biti.kukuruz je FAO 740 i tek se oprasio a lisce suvo do klipa.........................
 
Ovo je slikano sa puta u sredini je jos gore.....
8f56a94d06581a0910669c6521a43cb1.jpg
323c007928a7d68e2bf504be2b5e0b62.jpg
c003a1e60c88dd6f81bfd49c50632332.jpg


Послато са Lenovo A6020a40 уз помоћ Тапатока
 
Ratko i ja razmisljam slicno kao i ti. A takodje strah me je da li nece ove visoke temperature skoditi silazi. Ima li neko iskustva ??
 
Posle obilaska niva pala je odluka da siliramo jedan hektar pod hibridom zp 434,on je najlosiji,a ove bolje moramo za berbu ostaviti.Posto do sad nismo pravili silazu,treba mi savet oko momenta siliranja.Recimo da polovina biljaka nema nikakav klip,a polovina ima neki mali koji je naravno u mlecnoj fazi,e sad pocetak njive je skroz izgoreo,a unutra je nesto bolja situacija kukuruz je visi,manje podgoreo i vise biljaka ima klip.Da li smem cekati da zrno pocne prelaziti u vostanu fazu ili da secem sad?
 
Ja ove godine prvi put planiram da napravim malo silaze. Dosta sam citao i od prilike mislim da cu uspeti nesto da napravim :) E sad hteo bi da vas pitam samo jedno interesuje me kad ja masu donesem kuci da li ju je potrebno posoliti ili baciti prekrupe po njoj ili nesto slicno ili je ovoljno samo istresti to sto si doneo sa njive i dobro izgaziti? Hvala na pomoci
 
Jos nesto me zanima vezano za gazenje,koliko je potrebno vremenski gaziti posle svake prikolice?to bi radio imt 560,a kad sve prikolice istovarimo nasao bih nekoga sa vecim traktorom da pogazi komplet silazu bar 2-3 sata.
 
Gaziš dok ne dođe sledeća prikolica. Bolje da ti taj sa većim traktorom nagazi 10-15 minuta posle svake prikolice nego 2 sata na kraju.

Послато са SM-J320F уз помоћ Тапатока
 
Slazes trag do traga, napred-nazad. Predjes tako 2-3 puta bez zurbe, i miran si do sledece prikolice. Pazi na kvacilo, posebno kad kreces u rikverc, da ne zakopava, moze da ti napravi problem ako se to desava na istim mestima, pa da ti se tu kvari silaza jer se ne moze sabiti kako treba(ripne je stalno rastresaju).
Ako je susa i kukuruz koji ces da siliras ima dosta podgorelog lista obrati paznju na suve listove koje ce kombajn izduvavati sigurno u nekoj meri neusitnjene u jedan kraj prikolice. To lepo rasplaniraj po celoj gomili, jer ako bude sve na jednom mestu, na tom delu se pozdravi sa sabijanjem.
 
Nazad
Vrh