Kukuruzna silaža

Sta kazu kolege,kada najranije moze da se secka kukuruz za dnevne potrebe?imam na placu iza kuce zp 555 kog nisam prskao,a namenuo sam ga da ga seckam svaki dan po malo.sad je visine do struka,sejan 02,04.
 
Ja krenem da secem kada počne zrno da naliva, pre toga nema smisla.I to je po nekima rano ali puno uzlavnica pa ne možeš sve stići.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Ja nisam primetio neku razliku u potrosnji sena u odnosu kad ih hranim silazom ili zelenom masom.
Potrosnja lucerke i sena mi se drasticno poveca u danima ako mi je nestalo silaze a kuk. nije jos dospeo za seckanje.
 
Okolina Novog Sada,temerin,sirig,cenej,kisac,....da li neko ima senazni kombajn da radi sa njim uslozno treba mi isilirati grahoricu?
Izvinjavam se sto sam spomeuo u ovoj temi senazu.
 
Secka li jos neko kukuruze za dnevne potrebe?
Ja siliram po pola reda na normalnim duzima svaki dan vec nekih sedam dana,naravno da jedu ko blesave..
Izbacio je klip i metlicu,e sad mene interesuje jel ima kakvog stetnog dejstva kad konzumiraju kukuruz u ovoj fazi razvoja?
 
Nema štetnog uticaja, ako se postepeno uvodi. Doduše takva "silaža" ima manju hranljivu vrednost ali je odlična što se tiče vitamina i proteina. Samo oprezno uvoditi i obratiti pažnju na karencu herbicida i vreme od zadnjeg djubrenja.
 
Kod mene u potesu je 90% kukuruza izgorelo i stabljika je u idealnom stanju za silazu, ali klipa nema ni u tragovima. Cim zavrsim sa slamom i bednim trecim otkosom lucerke pocinjem da siliram za dnevne potrebe, da se bar nesto "iskoristi". Kako izgleda kad pada kisa skoro smo i zaboravili, a sad za vecinu i Sava kad bi ih potopila ne bi bilo nista.
 
ja seckam sigurno nedelju dana,nisam ni prskao ni djubrio,kakvu li hranjivu vrednost ima ovakav bez klipa?junice i krave se udavise,a bikovi onako jedu al ne bas rado.
 
Ja to gledam ovako,pun stomak i goveda zadovoljna,u nedostatku balirane lucerke neki moji drugari dodaju slamu i baliranu kukurzovinu u ishrani goveda..nisam primetio da su smanjile mleko od kako sam uveo silazu u obrok a smanjio sam im konzumaciju lucerke na 40%...dakle ostace vise za zimu,a duga je zima...ove godine ne mogu da se pohvalim prinosom lucerke i gledam da ustedim koliko god mogu,a prilikom ustede cenim da je ova rana sikaza kud i kamo bolja od slame..
 
I ja poceo za dnevne potrebe......
fa244cdf277393380cb51d02d271e17b.jpg
f36fbf16300798733f1d3e53591312aa.jpg
2cfb651f2ada720d627eb9d2a9a8f921.jpg
3ed67b437647d2338a2df5cc1527fb1d.jpg


Послато са Lenovo A6020a40 уз помоћ Тапатока
 
Koliko moze da stoji silaza a da se ne konzervira. I ja bih uradio nesto za svoje potrebe,recimo tako jednu dubrava prikolicu u donje stranice i odmah iz nje trosio...Racunam da bi mi trebalo 10-tak dana da je potrosim.
 
Nazad
Vrh