Kukuruzna silaža

Ja iskljucivo koristim Pionir N43. Proteinski izuzetan kukuruz....Bikovi ga rado jedu... Nije previsok ali izuzetno razvijenog stabla...velikog klipa i specificnog lista....velika lisna masa....Ima brzi porast...
Iz grupe 690 a stize za siliranje jako rano....KO PROBA NECE SE POKAJATI!

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
Da. Trpi nize temperature zemljista 6 do 8 stepeni pa se moze sejati i do kraja marta.....Ja ga uvek sejem krajem marta... Nice izuzetno... Silazu vec otvaram od 5 do 10 septembra ...Dok moji drugari iskljucivo rade AS160... Nemaju vise silaze kolicinski po jutru a otvaraju je krajem oktobra.

Imamo i jednoredni i samohodni i mislim da jace nabija samohodni bas zbog toga sto si naveo, jaci vetar i mnogo masa, jos kad se "lula" stavi pod pravim uglom da baca u prikolici, e to je tek nabijeno... Zamislite samo 4 reda pod punim gasom i pod pravim uglom... Nekad moramo da se popnemo u prikolicu i potpomazemo kipovanju, iako nije gazeno za vreme siliranja u njivu... To je neko moje iskustvo...


Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Bravo kolega, i ja volim pionir zbog rane setve, jer obicno pocetkom aprila je sve posejano.. Ove godine uradjena silaza samo od pionira bilo je i po jedna s.j. od Mikada i nesto AS 160 kao za uporedjivanje, povrsina od 6 ha sve ukupno, nije isti hibrid, malo sam sarao FAO grupama da bi se sve na vreme uradilo i tako bi i bilo da nije na kraju susa skuvala kukuruze, ali silaza je fenomenalna. Samo gusva setva za silazu da bi se smanjio procenat lignina i cepaj bato....... Ove godine, najverovatnije opet sve pionir, pod uslovom da su primamljivi sa cenom :)
 
Da li Pioniri za skidanje u zrnu mogu da se seju u hladnu zemlju? Ili samo ti silazni hibridi? Do sada sam mislio da temperatura zemlje treba da bude 10-12. A sada od vas cujem da moze da seje ako je temperatura 6-8 stepeni.
 
Jaooo bree, pa nijedan nije silazni hibrid, svi oni mogu da se seju za silazu, samo mora minimum 10% gusce. Svaki hibrid ima poseban zahtev za temperaturu zemljista sto pored svakog hibrida u katalogu pise, obicno su od 8-10, ima i to sto ti pises, od 10-12.. E sad od 6-8, nisam zagledao, verovatno i da takav ima, Dr.Srdjan pise da je to N43...
 
Za Pioneer N43 u katalogu stoji od 10 do 12 stepeni. I ja praktikujem raniju setvu, ali ga preteraste sa tom temperaturom. Sest stepeni je hladno za kukuruz pa ne znam koji da je hibrid u pitanju. Pa sta bi bilo sa njim da mu potraje ta temperatura...
 
To je preporucena temperatura zemlje na dubini setve.

Pa naravno da jeste. Govorim o temperaturi setvenog sloja. Desi se nekad neka godina da se vec krajem marta moze sejati i da je temperatura zemlje sasvim zadovoljavajuca. Ali to nije svake godine. Zemlja se teze zagreva, i ako ga posejete u zemlju temperature 6 ili 7 stepeni pa napolju potraje neko hladnjikavo vreme sa kisom, zemlja ce zadrzavati tu temperaturu jer se i sporije hladi, a kako ce biti tom kukuruzu... ono sto prezivi ima da nice kilavo i neujednaceno. A nema dobrog kukuruza dok se u dva dana ne postroje svi kao vojnici.
 
Jedno je sta pise u katalozuma ...zakonima...pravilnicima ...cudima....a drugo su moja iskustva i sta uopste radimo ili neradimo....JA PRENOSIM SVOJA ISKUSTVA!!! Pa ko zeli neka proba a ko ne zeli neka radi po katalogu. I U KATALOGU PISE OD 8 DO 10STEPENI.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Jaooo bree, pa nijedan nije silazni hibrid, svi oni mogu da se seju za silazu, samo mora minimum 10% gusce. Svaki hibrid ima poseban zahtev za temperaturu zemljista sto pored svakog hibrida u katalogu pise, obicno su od 8-10, ima i to sto ti pises, od 10-12.. E sad od 6-8, nisam zagledao, verovatno i da takav ima, Dr.Srdjan pise da je to N43...
Nema nigde od 6do8 po katalogu..... Ali ja volim ranu setvu i n43 i f38 trpe hladniju zemlju... provereno... imam termometar za zemlju i proveravam.... vecP0216 i ostali hibridi pionira ...kao i de kalba.... slabije podnose. E sad....ako ga MRAZ ozuti to ne trpi nijedan...RANA SETVA JE ZAKON ZA KUKURUZ..KO MOZE DO 5...10...APRILA .......NE BRINI ZA PRINOS

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Pa naravno da jeste. Govorim o temperaturi setvenog sloja. Desi se nekad neka godina da se vec krajem marta moze sejati i da je temperatura zemlje sasvim zadovoljavajuca. Ali to nije svake godine. Zemlja se teze zagreva, i ako ga posejete u zemlju temperature 6 ili 7 stepeni pa napolju potraje neko hladnjikavo vreme sa kisom, zemlja ce zadrzavati tu temperaturu jer se i sporije hladi, a kako ce biti tom kukuruzu... ono sto prezivi ima da nice kilavo i neujednaceno. A nema dobrog kukuruza dok se u dva dana ne postroje svi kao vojnici.
Ja volim da ga posejem DUBOKO....Koliko god moze....Neka nice malo nejednako.... Neka se muci u nicanju malo.....Ali zato ti VOJNICI KOJI NIKNU ZA 2 DANA U SUSI IZGINUSE KA ITALIJANI....A ovaj sto je posejan rano i duboko da vidis kako se ne suce i trpi susu. NAROCITO U OVIM ZEMLJAMA SREDNJEG BANATA...

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Ja volim da ga posejem DUBOKO....Koliko god moze....Neka nice malo nejednako.... Neka se muci u nicanju malo.....Ali zato ti VOJNICI KOJI NIKNU ZA 2 DANA U SUSI IZGINUSE KA ITALIJANI....A ovaj sto je posejan rano i duboko da vidis kako se ne suce i trpi susu. NAROCITO U OVIM ZEMLJAMA SREDNJEG BANATA...

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
Takve biljke dozivljavaju stres i nikad nemogu da daju maksimalne prinose , isto kao kad bi uzeo tele koje se vuklo mesec dana po pijacama nepravilno hranjeno itd .
Da neodemo puno u of topic , njive na kojima je iznosen stajnjak su , toplije , rastresitija zemlja , vise hranjiva u pristupacnom obliku za biljke , mozda e to vadi .

Da neulazimo mnogo u agrotehniku , kukuruz se seje od 5 do 10 duzine zrna , znaci od 4 do 8cm jer za toliki porast u zrnu ima energije , preko toga mora se hraniti i putem korena a akonema lisnu masu da razvije fotosintezu ....... Dubina korenovog sistema kukuruza je oko 120 cm , tako da dubina setve igra ulogu samo za vreme nicanja i razvoja krena prvih mesec dana , posle je agro tehnika - oranje , pluzni djon - korovi ......... odosmo u of samo tako
 
Ja volim da ga posejem DUBOKO....Koliko god moze....Neka nice malo nejednako.... Neka se muci u nicanju malo.....Ali zato ti VOJNICI KOJI NIKNU ZA 2 DANA U SUSI IZGINUSE KA ITALIJANI....
Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока

Apsolutno netacno. Kod svih ratarskih kultura, a narocito kod kukuruza je veoma bitno ujednaceno nicanje. Ti sto se muce i nicu dugo,jedni imaju tri lista a jedni tek nicu, od tog kukuruza nema nista! Taj sto kasnije nikne, ovi okolo ga poklope i nema dovoljno svetlosti i ostaje zakrzljao. Kad takvih imate 20%, koliko je to manje mase kad se silira...

a ti sto izginu kao Italijani.. nemam komentar.. svasta se moze procitati na ovom forumu.

I koliko ja znam, pisanje velikim slovima se ovde smatra vikanjem.
 
Poslednja izmena:
Apsolutno netacno. Kod svih ratarskih kultura, a narocito kod kukuruza je veoma bitno ujednaceno nicanje. Ti sto se muce i nicu dugo,jedni imaju tri lista a jedni tek nicu, od tog kukuruza nema nista! Taj sto kasnije nikne, ovi okolo ga poklope i nema dovoljno svetlosti i ostaje zakrzljao. Kad takvih imate 20%, koliko je to manje mase kad se silira...

a ti sto izginu kao Italijani.. nemam komentar.. svasta se moze procitati na ovom forumu.

I koliko ja znam, pisanje velikim slovima se ovde smatra vikanjem.
Prijatelju moj iz Lazarevca....Ja govorim iz iskustva i 15ogodisnjeg pravljenja silaze i tova junadi.... Sejem jako rano i sto dublje.... ne izlazi za dva dana kao sto si ti rekao ...vec treba mu nekoliko dana da se ureda....Najkasnije sto sam sejao kukuruz ...silazni ili ovaj industrijski je bio 5 april.... Uvek...hvala bogu imam kukuruza....Svake godine sejem od 100 do 120 jutara kukuruza.... Da ne bude da se hvalim....ali na proslu kisnu godinu je prinos bio prosek oko 8tona po jutru a ove susne godine oko 5 tona po jutru.... Tako da nemoj mi pricati o proizvodnji kukuruza....Sejem prvi u mom kraju....Berem prvi i imam prinose medju prvima... Prosle godine sam imao 10punih zmajevki od 8tona po jutru a ove susne 8 zmajevki po jutru punih necepanih. Ja pricam o svojim iskustvima i da sam zadovoljan sa kukuruzom N43 za silazu i da rano posejem ...rano siliram i da dajem preporuku a ti tu nesto negodujes.... Jos jednom kazem ...kukuruz koji je dublje posejan sporije nice ali u susnoj godini rodi duplo vise....a u kisnoj isto kao i ovi plice posejani ...kasnije u topliju zemlju sto izadju za dan....Toliko. Pozdrav!

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Takve biljke dozivljavaju stres i nikad nemogu da daju maksimalne prinose , isto kao kad bi uzeo tele koje se vuklo mesec dana po pijacama nepravilno hranjeno itd .
Da neodemo puno u of topic , njive na kojima je iznosen stajnjak su , toplije , rastresitija zemlja , vise hranjiva u pristupacnom obliku za biljke , mozda e to vadi .

Da neulazimo mnogo u agrotehniku , kukuruz se seje od 5 do 10 duzine zrna , znaci od 4 do 8cm jer za toliki porast u zrnu ima energije , preko toga mora se hraniti i putem korena a akonema lisnu masu da razvije fotosintezu ....... Dubina korenovog sistema kukuruza je oko 120 cm , tako da dubina setve igra ulogu samo za vreme nicanja i razvoja krena prvih mesec dana , posle je agro tehnika - oranje , pluzni djon - korovi ......... odosmo u of samo tako
Opet jedan sto voli citati po knjigama. Rale druze ti mislis da su knjige i centimetri...dubina i sve sto pise u teoriji isto sto i u praksi!?? Sve sto so ti napisao je iz knjige...svaka cast....o stresovima cudima....itd... Ja pricam iz mog iskustva....Pa ko hoce da proba neka proba u siliranju nece mnogo da izgubi ako poseje pola jutra ranije N43 po mom savetu odnosnu preporuci iz prakse. Izvinjavam se ako malo preterujem u debati ali poljoprivreda nije za naucnike vec za radnike. Edukacija svakako ali od ljudi iz prakse a nikako iz knjiga....☺.zato i volim ovaj forum jer ljudi daju svoja iskustva i predloge.... a ne ...seje se tad i tad ....na dubinu toliku i toliku....temperaturu toliku i toliku
..... za to ne treba chatovati....ima u knjigama i katalozima


Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Prijatelju doktore, ja nisam iz Lazarevca vec iz sela Dren pored Lazarevca. Za razliku od tebe koji nisi naveo svoje mesto. Nemoj mi samo reci da bikove drzis u Zrenjaninu i siliras kukuruz sejan na zelenim povrsinama.Pises iz iskustva??? Pa jel mislis da samo ti sejes kukuruz???Kazes kako ja negodujem... ja samo ne mogu da precutim kad procitam neke tvoje nebuloze. Sejes vise od 100 jutara kukuruza a vamo pises kako nista kukiruzu ne fali kad se muci u nicanju i nejednako nice i kako je takav bolji od onog sto se uvrsta u dva dana. Malo dete ovo da procita pa bi videlo da nesto ne stima.
 
@dr.srdjan12
Sejem jako puno usluzno , kad prodjem kroz atar vidim koje su njive prve posejane , do kraja setve pratim i nicanje parcela jer meinteresuje i kako sam ljudima posejao , sve dalje necu komentarisati .
Moj tast tvrdi da sejejako duboko " DO VODE " sa olt sejalicom mehanickom sa metalnim plocama , slucajno sam prolazio putem stanem izvadimmetar iz djepa , onvec okrece glavu , otkopavam trazim zrna , on seda na traktor i krece , izmerim celih 8 cm .... mangup nabacio na raonike gibnjeve 5cm pa skratio topling , traktor zapinje asetva plitka na metar .
Sledece godine je stvarno sejao do vode , POPLAVE 2014 :haha:

- - - - - - - - - -

Izvinite za oftopic necu vise komentarisati na ovu temu .
 
Prijatelju doktore, ja nisam iz Lazarevca vec iz sela Dren pored Lazarevca. Za razliku od tebe koji nisi naveo svoje mesto. Nemoj mi samo reci da bikove drzis u Zrenjaninu i siliras kukuruz sejan na zelenim povrsinama.Pises iz iskustva??? Pa jel mislis da samo ti sejes kukuruz???Kazes kako ja negodujem... ja samo ne mogu da precutim kad procitam neke tvoje nebuloze. Sejes vise od 100 jutara kukuruza a vamo pises kako nista kukiruzu ne fali kad se muci u nicanju i nejednako nice i kako je takav bolji od onog sto se uvrsta u dva dana. Malo dete ovo da procita pa bi videlo da nesto ne stima.
Opusteno prijatelju iz okoline Lazarevca.....Moje mesto je ZRENJANIN.... Jedino ako ne zelis i ulicu i broj....nije problem??? Zrenjanin verovatno kao i Lazarevac ima neke periferije....ne drzim farmu sigurno u centru grada....Toliko o mom stanovanju a ako ces da me obidjes ...javi se u pp. nije problem da te malo edikujem ....mozda promenis misljenje....Jos kad ti kazem da na istu tu silazu od tog rano posejanog kukuruza koji je "lose nikao i izgubio energiju od hladnoce zemlje" pravim i koncentrat i da moja junad imaju konverziju 1.55 do 1.6... zapamti...uz silazu od tog loseg kukukuruza....Imas razloga da me posetis.....Javi se druze. Nije sramota ne znati. Sramota je stideti se da nesto pitas i naucis

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh