Kukuruzna silaža

Zanima me necije iskustvo sa kws Mikado kukuruzom,kakv je za silazu?
 
5c5105d4f213a3aa6931734a74dca87b.jpg
439ac475ce4d24587cbae63baac01c71.jpg
Jos malo pa nestalo......☺

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Zanima me necije iskustvo sa kws Mikado kukuruzom,kakv je za silazu?
Kolega, zadovoljavajuci hibrid, po principu, koliko mi das, on ti vrati, imao sam ga ove godine samo jednu s.j. posejao ga pored jos nekih hibrida. U pocetku sam ga psovao kad god sam ga video, nikakav nije bio, dok na kraju je ipak obelio obraz. Prijatelj se kune u njega i stvarno mu je extra bio, ali bilo je i osoke..
Secena je kada treba, krave je jedu ali imam dve jedna jede ali nerado a druga je nece, pa rekoh da nije malo vise kisela pa da zbog toga nece proslu su jele bez problema. Kolko bi trebao da ubacim krede?

Послато са GSmart Roma R2 уз помоћ Тапатока
Jel ima malo jaci miris? Davaj im po kasiku ispred svake krave..
Do sad nisam imao tako suhu silazu, kukuruz bio "potpaljen" kod siliranja , teze se gazilo, stoka dobro jede , vidi se da je silaza puno laksa i kod izuzimanja ne otkidaju se onako u grudama vec bude sva rastresena, nisam nasao unutra ni komadic pokvaren osim kraj zida gore gdje je folija, sto se desava uvjek, koristio inokulante.
Aaaa i moja jedna jama koju sam poslednju radio je identicna takva, iz prva sam se plasio da je stoka nece hteti, medjutim, ona je veoma rado jede i ima rezultate u smislu sita, debela i pune kante mleka.. :) :) :)
 
Kolega, zadovoljavajuci hibrid, po principu, koliko mi das, on ti vrati, imao sam ga ove godine samo jednu s.j. posejao ga pored jos nekih hibrida. U pocetku sam ga psovao kad god sam ga video, nikakav nije bio, dok na kraju je ipak obelio obraz. Prijatelj se kune u njega i stvarno mu je extra bio, ali bilo je i osoke..
Ja bih ga sejao na luceristu gde je baceno i 150kg/ha map-a plus bi iso jedno 200-250kg uree ,mislio sam ga sejati na 21,5...Na koliko si ga ti sejao jel bolji od as 160 ili je losiji?
 
Ja sam ga sejao na 21 cm, sa samo 200 kg uree.. Bas je bio pored AS-a.. Neznam kako ti cenis taj AS 160, ali za mene je nula hibrid za silazu, jer odnos klipa i stabljike je smesan.. Mi moramo da kupimo jednu s.j. iz razloga sto sejemo usluzno i sto ostane posejemo kod nas, pa kad treba da se secka, heder se digne na 70-80 cm od zemlje..
Zakljucak: Po meni bilo koji hibrid je bolji od AS-a, osim gde moras kombajn da platis po ha, a onda sa njim izvuces najvise mase po jedinico povrsine i to je u redu, a ako hoces kvalitetnu silazu, onda je Mikado odlican hibrid jer ima super odnos klipa i stabljike, cak bi mogao i malo gusce, npr na 19..
 
1186236_323732517771337_1263095464_n.jpg


- - - - - - - - - -

1184969_323732354438020_1456792196_n.jpg


- - - - - - - - - -

Prva slika Sigenta Sikora 2 slika AS 160 nemam sliku Mikada , As stoka naj radije jede a kolicinu po hektaru iako je As i po preko 3,5m visok nije zavidna i uvek ispod mikada , As 160 je smrt ako pretkne pa treba da se bere , sikora .... a mikado se bere solidno i jako cisto.
Nemam lepih reci bas za as 160
 
Kod mene je prije dvije godine na istoj parceli bio as 160 i mikado na 0,75ha slicne visine kao na slici i jos precesto posijanog. Bilo je 17 loznickih prikolica jednoosovinki sa stranicama oko 5 kubika s tim da kod mene uvijek jedan bude na prikolici da planira i gazi. Ove godine Mikado je osto dosta nizak nije ni licio na onaj od prije dvije godine, ns 444 je bilo bolje i visocije na istoj toj parceli tako da nema pravila nekog. Kod mene svaku silazu uvijek jedu isto samo mi u porljece kad okuse tave slabije pocnu vec im izgleda dosadi
 
E nemoj neko da pomisli da su slike od ove godine to je sezona 2013 , ove godine se siliralo sve zivo 666 , 606 , mikado i 684 dabise napunile prikolice . Uglavnom kad na ovoj parceli posejem silazni kukuruz ja nebrinem za prinos samo je kratka
 
Ja bih sejao mikado bas iz razloga sto imam neke parcele koje sam sad uzeo,nisu puno jake,a i dosta je teska zemlja i nije se bas najbolje izoralo,pa bih ga posejao na nekih 2ha nesto da isiliram ,a sto pretekne da se obere jer sam cuo da se ne bere tesko,a i na njihovom sajtu pise da je fao 500,tako da mi i to odgovara....

A sto se as 160 tice sejan je 2013 i silom prilika zbog poplava morao sam ga brati,to su bile teske muke,tek iz treceg pokusaja je obrana parcela od 1ha,a sto ga kombajn nije cistio to je tek prica za sebe:ppozdrav:

Ove godine planiram sejati Mikado,606 i p0412
 
Ljudi, koliko je teska silaza po kubiku. Ne kada se gazi, nego kada se skida sa njive, direktno u prikolicu. Naprimer u prikolicu zapremine 6 kubika, koliko stane silaze?
 
Znam da su ovi moji u selu pordavali jedne godine farmi koja je tek otvorena i silirali su po kisi da bude teza a vagala je oko 3t na 5 kubika nravno neko na prikolici da gazi posto je bila podaleko. Mislim da u normalnoj eto tvoj primjer 6 kubika ima minimalno 3 t onako nabacane samo kombajem al opet zavisi da li je samohodni ili ovaj traktorski, jer po snimcima mi se cini da samohodni dosta vise sabijaju masu od ovih traktorskih :/
 
Orijentacione težine 1 m3 silaže u odnosu na materijal koji se silira su sledece:

Silaža cele kukuruzne biljke (35% SM)700 kg
Silaža cele biljke sa do 80% vlage600-800 kg
Visoko vlažni mleveni klip750-800 kg
Visoko vlažno zrno kukuruza, sa 40% vlage900-1000 kg
 
Znam da su ovi moji u selu pordavali jedne godine farmi koja je tek otvorena i silirali su po kisi da bude teza a vagala je oko 3t na 5 kubika nravno neko na prikolici da gazi posto je bila podaleko. Mislim da u normalnoj eto tvoj primjer 6 kubika ima minimalno 3 t onako nabacane samo kombajem al opet zavisi da li je samohodni ili ovaj traktorski, jer po snimcima mi se cini da samohodni dosta vise sabijaju masu od ovih traktorskih :/
Mislim da se ne bih slozio s tobom,jer sam ove godine radio na dve meste silazu gde je iso samohodni i posle kod mene gde smo radili traktorskim kombajnom,ako se lepo upravlja lulom traktorski kombajn mnogo vise nabije silazu jer sporije puni prikolicu i kada uperis u jedno mesto lulu dosta puta izbaci tu masu,dok kod samohodnog je drugacije,...Samohodni brze i vise izbacuje masu koja cas ispuni prikolicu i krajevi gde se masa prakticno kotrlja od vrha ostaju ne sabijeni...
 
Dobro ima i tu neke logike jos se mi sa traktorskim nahodamo pa se vise sama sabije ali opet mislim posto samohodni imaju jaci vjetar da to bolje sabijaju pogotovo na ovim vecim prikolicama pogotovo ako hoce da je napune na vrh al et, nikad nisam radio sa samohodnim pa ne mogu iznijet misljenje iz iskustva nego iz pretpostavke :D
 
Imamo i jednoredni i samohodni i mislim da jace nabija samohodni bas zbog toga sto si naveo, jaci vetar i mnogo masa, jos kad se "lula" stavi pod pravim uglom da baca u prikolici, e to je tek nabijeno... Zamislite samo 4 reda pod punim gasom i pod pravim uglom... Nekad moramo da se popnemo u prikolicu i potpomazemo kipovanju, iako nije gazeno za vreme siliranja u njivu... To je neko moje iskustvo...
 
Ja iskljucivo koristim Pionir N43. Proteinski izuzetan kukuruz....Bikovi ga rado jedu... Nije previsok ali izuzetno razvijenog stabla...velikog klipa i specificnog lista....velika lisna masa....Ima brzi porast...
Iz grupe 690 a stize za siliranje jako rano....KO PROBA NECE SE POKAJATI!

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh