Kukuruzna silaža

Po meni drugu jamu obavezno jer ces opet morati cekati 20 dana do otavranja a i pitanje kako ces rijesit zrak koji je vec uso. Pazi da ti taj kukuruz ne uhvati mraz jer mu klipovi samo pocrne.
 
Da li mi moze neko napisati koliko se smije silaža ostaviti nespakovana ako se prekine sa radom zbog lošeg vremena, i da li se smije otvarati i naknadno ubacivati ako vrijeme dozvoli rad.
Radimo prvi puta, pa nas vrijeme baš i ne sluša...
 
Jedan ili dva dana. Obavezno dobro ugazi, ako vreme ne dozvoljava moras da pokrijes folijom, pa onda, kad dozvoli, opet otvoris i dodajes novu masu.
 
Zna li neko koliko kostaju one folije za silazu i senazu, moram uzeti sledece god za moju senazu, stavio sam nov najlon i jos dva stara preko i sve se raspalo.
 
E sad si kolega vidio koja je folija jeftinija.Kad imaš staru foliju koju možeš iskoristiti onda uzmeš podfoliju koja je jako jeftina(60 eura 50 *8 metara i onda i ako se raspane gornja folija nema štete.reci mi koja ti dimenzija najviše odgovara pa ću ti vidjeti cijenu.jedina folija koja može zamjeniti silažnu je ona za plastenike ona se ne raspada
 
Ne znam samo kako su ti se rapali najloni. Kod mene vec 10 godina ista tehnika pokrivanja. Novi najlon stari odozgo i zemlja a od ove godine novi najloni i linoleumi iz starih kasarni dovoljno teski da ne traba zemalja a dooljno jaki da sprijece deranja ako se popne kakavo pasce. A stari najlon preko novog i nema problema barem kod mene nije bilo sve ove godine :spavam:cak sam na jednom dijelu bacio samo stare tepihe po najlonu ali oni ce otic do zime tako da nece bit problema sa ledom :D
 
Kod nas je ta folija za silazu bila 390 din/kg, sirinu imas od 6 i od 8 metara. UV folija za plastenike je bila oko 350 din/kg pa mi se nije isplatilo da spekulisem. Mada sam jednu jamu morao da pokrivam i drugi put, upali komsijski kerovi i napravili dzumbus. Jos cemo da vidimo pune posledice kad je otvorimo.
 
Auu pa oni su najgori pogotov kod nas ima lutalica bas zato sam i nabavio ovaj kao linoleum al samo plave boje. Jedne godine kod komsije su vrane isprobijela najlon jer je nabaco bijeli sljunak i ono svjetlucalo a one to vole. Obratite paznju kad kupujete da najlon bude makar malo elstacina da ne bude ni previse cvrst jer onda puca dok se ovaj elasticniji malo teze dere. Ja sam pokrio nekim crnim koji je bio skuplji malo.
 
Silaza od kukuruza se radi dosta kasnije, pocetak septembra kod nas, pa moze najlon da izdrzi do zime, a senazu sam ja radio krajem maja i nisam pokrivao ni sa cim, temperature su bile visoke i verotano je od toga pa sam je otvorio sad neplanirano da trosim sto pre. Inace za sledecu godinu ce taj silos biti pod krovom i nema padavina vise ni sunca da ga prece. Prosle godine sam pokrivao sa peskom i nije pukao nigde, a ovaj se bukvalno raspada.

- - - - - - - - - -

E sad si kolega vidio koja je folija jeftinija.Kad imaš staru foliju koju možeš iskoristiti onda uzmeš podfoliju koja je jako jeftina(60 eura 50 *8 metara i onda i ako se raspane gornja folija nema štete.reci mi koja ti dimenzija najviše odgovara pa ću ti vidjeti cijenu.jedina folija koja može zamjeniti silažnu je ona za plastenike ona se ne raspada
Veruj mi da nisam trazio najjeftiniju, jednostavno samo ovaj najlon imam ovde da kupim. Vidjao sam na snimcima da ima ona crna ili bela folija za silaze, mislio sam takvu negde da uzmem ako ima ako nije preskupa, inace silos je oko 3,8 sirok, duzina 10m.
 
Ja sam odozdo stavljao na jednoj jami obican crni (najjeftiniji) najlon, jer dok kopam, obicno ga sve pocepam.
ff0b573d9f92261d51c9b73d1cc684dc.jpg

A u drugoj sam nasao neki zeleni, malo jaci, jer nije bilo crnog.
ef009a52b68f762163292553b8985a2a.jpg

Odozgo, u desnoj gde je bio dole crni, stavio sam beli, onaj standarndi koji ima kod nas, njim pokrivam i slami, a gde je zeleni stavio sam odozgo crni, opet onaj najjeftiniji. Bitno je da se samo dooobroo pokrije zemljom ili peskom (ko sta ima), da ne bi pucao od sunca ili mraza.
52539d4015d72b71c9b561dca7739cd4.jpg

Sledece godine cu da koristim te jame, pa cu videti kako se koji bude pokazao, za sada drze.
Na jednoj jami su prosle junice, zaboravio sam vrata na stali da zatvorim i one kukturno izasle i prosetale, nisu veliku stetu napravile, za nepoverovati samo 3-4 rupe koje su sanirane, ali ocekujem da bude malo budjavo, ali to je zanemarivo.
 
Nedavno sam na internetu gledao novi trend izrade silaze. Naime ide se na to da see duzina odrezaka silaze poveca na nekih 15 mm umesto dosadasnjih 5 mm ili sitnije ali je obavezan korn kraker. Mislim neka vrsta gnjecilice za zrna.
 
Jeste to neka ideja zbog povećanja efektivne veličine vlakana, ali opet sve velike fsrme kortiste miks prikolice i TMR tako da to opet biva ustinjeno i gubi smisao. A opet i sabijanje takve mase je otežano, plus bez gnječilice nema smisla raditi to. Veći j trend da se povećava visina sečenja, da donji najnekvalitetniji deo ne bude isečen, pogotovu za farme sa visokom proizvodnjom mleka.
 
Secena je kada treba, krave je jedu ali imam dve jedna jede ali nerado a druga je nece, pa rekoh da nije malo vise kisela pa da zbog toga nece proslu su jele bez problema. Kolko bi trebao da ubacim krede?

Послато са GSmart Roma R2 уз помоћ Тапатока
 
Do sad nisam imao tako suhu silazu, kukuruz bio "potpaljen" kod siliranja , teze se gazilo, stoka dobro jede , vidi se da je silaza puno laksa i kod izuzimanja ne otkidaju se onako u grudama vec bude sva rastresena, nisam nasao unutra ni komadic pokvaren osim kraj zida gore gdje je folija, sto se desava uvjek, koristio inokulante.
 
Nazad
Vrh