Kukuruzna silaža

Što se tiče gaženja mi smo uvek gazili dok ne dođe sledeća prikolica. Gaženo je sa Torpedo 75-icom a 2-3 puta dnevno sam progazio i sa Fendtom koji ima oko 6t i to se pokazalo sasvim dovoljno. Mnogi to zanemaruju ali je jako bitno i kako se izuzima, posebno ako je jama široka pa se nedovoljno brzo troši. Kolege su postavljale video od električnih noževa za silažu koji su po meni preskupi (polovni 200+ evra a nov kod nas je tričavih 1000 :) ) ili su sekle sa motornim testerama što je relativno dobro rešenje. Ja sam ove godine napravio nešto poput motike za tu svrhu. Radi odlično, koštalo je skoro ništa a nije ni teško za rukovanje. Treba još da je doradim ipak je ovo prototip :) evo kako izgleda a iza je silaža koja je sa njom zasecana

Vbqqhxg.jpg


slika je malo crvena, takvo je svetlo ispod cerade
 
Pajac, ovo sa Fendtom nisi trebao da kažeš, pomisliće ljudi da se budja jer nije Fendt gazio... :)
Gazili smo i mi prethodnih godine samo sa 539 bez ikakvih dodataka i isto je bilo odlicno, ali je moralo duže da se gazi da bi bilo dovoljno tvrdo da se ne zaglavi drugi traktor..
Jugi, a zašto kombinat? Šta oni drugačije rade od nas "malih"?
 
Treba da se gazi tako da kod sledece ture prikolica ne tone u silazi.Barem kod nas je to merilo.I treba da se pazi da na traktoru i na prikolci nigde ne kaplje ulje,jer i zbog toga hoce da se kvari.

- - - - - - - - - -
 
Pajac, ovo sa Fendtom nisi trebao da kažeš, pomisliće ljudi da se budja jer nije Fendt gazio... :)
Gazili smo i mi prethodnih godine samo sa 539 bez ikakvih dodataka i isto je bilo odlicno, ali je moralo duže da se gazi da bi bilo dovoljno tvrdo da se ne zaglavi drugi traktor..
Jugi, a zašto kombinat? Šta oni drugačije rade od nas "malih"?
Nikako mi nije jasno kako rade na stotine hektara silaze, a ne budja im se?? Da jedna prikolice se ubudja od 50 pa da shvati covek, ali ugazim je kao palacinku, noge su mi tonule maksimalno 2cm(merio) i opet negde negde se nadje, nije cela, ali recimo do 5 % se ubudja...?? A drugi razlog, hocu da vidim da li koriste neke novine koje nama malima nije poznato....
Nije mi namera da kazem kako kombinat radi bolje, a mi ovde na forumu lose, nego zelja mi je da vidim kako oni rade, od postavljanja najlona ili sta vec rade pa do gazenja prskanja inokulantima i zatvaranja... Svaka cast nama ovde, ali kompka me kako oni rade :)
 
Ja kad sam kupovao krave isao sam na farmu Sava Kovacevic Vrbas.To je bila jedna velika farma sa ogromnim jamama za silazu.Uradjeno sve isto kao i ja.Bez inokulanata,obicna pokrivka,izuzimanje sa bagerom ULT.Znaci to je najgori moguci nacin uzimanja koji rastrese pola metra od tacke koju uzima i opet se nista nije kvarilo.
A secam se i emisije na tv kada jedna zadruga iz Vojvodine radi ogromnu silazu i ne koristi uopste pokrivku.Kaze skupa je.Pokvari se samo 10cm i oni to odbace i teraju dalje.
 
Ove godine sam ja to uradio, radio je 1 septembra ako se dobro secam, otvorena je 1 decembra... Sledece godine pravim dve odvojene silaze, jednu od septembra, a druga ce biti od marta... Pa cemo videti, jedna sa, a druga bez inokulanata...
 
Ja kad sam kupovao krave isao sam na farmu Sava Kovacevic Vrbas.To je bila jedna velika farma sa ogromnim jamama za silazu.Uradjeno sve isto kao i ja.Bez inokulanata,obicna pokrivka,izuzimanje sa bagerom ULT.Znaci to je najgori moguci nacin uzimanja koji rastrese pola metra od tacke koju uzima i opet se nista nije kvarilo.
A secam se i emisije na tv kada jedna zadruga iz Vojvodine radi ogromnu silazu i ne koristi uopste pokrivku.Kaze skupa je.Pokvari se samo 10cm i oni to odbace i teraju dalje.
Imaju ogromnu dnevnu potrosnju i zato im se nekvari ma kako da uzimaju.....
A sto se tice silaze bez pokrivanja najlonom,to je moglo dok nisu poceli da rade uzorke na aflatoksin,od nove godine je vracen opet na 0,05.Kisa spere sa tog pokvarenog dela sve toksine u silazu ispod ...........

- - - - - - - - - -

Mislim da je to nemoguce.

Ostavi je tako otkrivenu i pokvarice se 70-80 santimetara u dubinu i tu ce stati
 
Ratko,za moje uslove je dubina od 80cm neprihvatljiva kao i za sve nas male.
Ovi koji ne pokrivaju su imali pokriven objekat tako da kisa ne kvasi silazu.Bez najlona i bez krova izlozeno atmosferi to bi bilo katastrofa.Silaza bi plivala u vodi i momentalno bi se cela totalno pokvarila odmah posle prve kise.Ja ne podrzavam taj metod bez pokrivanja ali eto neko je nasao i tu logiku.Verovatno su prestali posle aflatoksina,to vec ne znam.Mozda cu i naci negde video.
 
Kod nas svi veliki nisu nikad pokrivali a jame su i napolju,nisu pod krovom.Napravi to neki sloj da nepropusta mnogo vodu,silaza nije mokra ali je pojacan tosikoloski nalaz.. ..............

Moja silaza je ove godine debela oko 1,6 m a siroka 8m,najesen cu da idem sirinu isto 8 m a debljinu preko 2.Mnogo lakse se gazi a i ako propada gornji sloj zbog busenja najlona bice zanemarljivo u odnosu na debljinu
 
Mi gazimo danju s rakovicom 60,nocu s mojim 585. Znaci,ne stajemo da gazimo do zatvaranja. Silaza je na zemlji bez silo jame,i ne nameravam da je pravim,ovako je odlicno za mene. Samo gornji najlon stavljam,bez donjeg. S kvarom nemam problema. Siroka je 6 metara,debela 2 metra na najvisoj tacki,posto je u polukrug radi gazenja.
 
Mislio sam načetu silažu zatvoriti na dva meseca

Može se.

Ako imaš to u planu, čuvaj staru foliju i pokrij s njom do poda i optereti dole. Folija treba da pokriva što tesnije, ko kad pokriva sveži silos.

Ima nešto kvara, a sigurno ne 80 cm.

ali...

Ako ne moraš, nemoj to radit.
 
radim silazu vec 10 ak godina ne mnogo oko 1 ha,svake godine imam problema s kvarenjem silaze.uveliko razmisljam da prestanem praviti silazu zbog ovog kvarenja jer svake godine bacim cetvrtinu sigurno.kako da rijesim to kvarenje ili da smanjim.evo bas sam maloprije slikao kako se kvari.

prijatelju ,i ja sam imao problem kao iti ,vise od 10ak godina radimo silazu i uvek se kvarila stalno je bila vruca,nikada da dodjem do ladne.jedino sam solio silazu nisam prskao inokulantima stim da smo sekli ceo red.sada vec par godina radimo u 3-4sloja mozda po 50ak santimetara i stanje se mnogo popravilo skoro da nema pokvarene,ladna ,lepa mirise lepo i stoka je rado jede.poenta je u kolicini trosenja mali sloj se brze trosi.ja nisam veliki tovljac radimo oko 3-3,5vagona silaze.
 
Nazad
Vrh