Kukuruzna silaža

TO po meni gledajuci i slusajuci sta drugi pricaju, u pitanju su nozevi (tako kod mene kazu) a ne traktor... Koji silokombajn moze da vuce 539???
 
SIP da napravi sitnu silazu ne moze.Kod mene ima nekoliko novih masina,znaci nisu ni 5hektara uradili.To su sasvim novi nozevi i redovno se ostre.Ljudi su radili i sa Ursus C355 i Rakovica 65.Gas do kraja,masina da poleti i opet moj PZ daleko sitnije uradi.Ali ovo je ekstra sitno.539 vuce veoma dobro SIP u bilo kojim uslovima.Ove godine sam propadao po njivi i islo je bez greske.Brzina 2. spora i tocak od silo kombajna se uopste ne okrece vec se vuce po njivi i to mu mnogo uzima od snage ali ga vuce.Jednostavno nije do traktora vec do silomasine.
 
To je nesto drugo.To bi bilo duplo brze.Ali i 539 ima 720 obrtaja,nije ni to malo.
Moj komsija sto ima novog SIP-a,ja ne znam sta njemu treba jer on sece kao sa sekirom da mlati.
 
Stoji to da 539 ima 720 na punom gasu ali tebi treba i masa da bi bolje seckao i izduvavao,jesi li primetio da kada zagusi malo i to protera izleti iz lule samo tako a bude ekstra iseceno,to 539 nemoze,za to ti treba minimum 80ks a nebi bilo lose ni celih 100ks.Probao sam,vukao sam zmaj sa 560 i sa CASE 1690 od 105 ks na 1000 obrtaja,steta sto nemam nijedan snimak............
 
Poslednja izmena:
Ma dajte ba ljudi dzaba kopcate te jake traktore 539 na stangasu ima da to sijece i to visoki kukuruz na jedno 3 4 mm a onaj manji sto nije narasno pretvori u prah :haha:
 
Ja sam bio nasao nekog megela cini mi se mb 300 i covjek kaze nemozes raditi sa njim ako nemas 1000 obrtaja.
Koji je najidealni silo kombaj za traktore 60 i 66 ks i kome nesmeta trava i da se moze brze voziti kod lifana cim ga malo brze potjeram pukne osigurac.
 
Ne znam za te novije Mengele ali kazu da je od ovih obicnih mb 290 najbolji jer ima dve brzine,e sad cuo sam foru od coveka na vasaru u Rumi da moze i 280 da se ubrza da sece jos brze i lakse masu on ga tera sa 577 tako ubrzanog 3 sporohodnom.otisao sam u off ipak je tema silaza.
 
Od 92 godine radimo silažu. Prvo su nam uslužno radili s SIP-om, bila je relativno krupna ali sve je zavisilo kako se pripremi silokmbajn za silažu., Komšija je kupio SIP-a ove godine, on ga sam otvorio, sredio, odlično seče, kao lifamov silokombajn, baš sam se pozitivno iznenadio. Inače kod obilaska farmi gotovo da sam mogao da prepoznam silažu sečenu SIP-ovim silokombajnom. Od 98-e imamo lifamov silokombajn, šta reći, odlično seče ali ga vući nije baš lako, tj traktoru. U dobrom kukuruzu gas mora da bude od 2200-2300 obrtaja, rakovica 65. Pored optrerećenja traktora mana mu je i korov u kukuruzu, ume da namota na spriralu koja uvlači masu, da se ubiješ da razmrsiš. Ali to nam se nije desilo pa bar 10 godina. Ali moj glas ide PZ-u, stric ga ima, lak za nošenje, seče kao lifamov, možda i bolje, jednostavan za održavanje... A što se tiče traktora i silokombajna ja u silažu ne bih ulazio da ne moram sa traktorom manjim od 70 konja. Gledao sam i 549 i 542 i pa i 560 kad je lošiji motor sve je to mučenje traktora.
 
Ja imam PZ a to je skoro pa isto kao i SIP,sece sitnije od SIP-a a li ovo je za mene perverzija.Koja snaga traktora treba da se vuku ti kombajni?
Комшија ради са тафе 42.....још један човек у селу ради са истом комбинацијом...ја радим са 539...
 
narode moram da se pohvalim danas dobio analizu silaže i na moje zadovoljstvo svi parametri iznad standarda baš sam bio prijatno iznenađen
 
Gde si nosio na analizu i koliko je koštalo? Mene interesuje kakva je moja pa sam mislio da odnesem na Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu al nemam pojma ni okvirno koliko bi moglo da me košta.
 
Radili su ovi iz sana i mjerili su osnovne parametre da bi mogli da mi naprave recepturu za smjesu znači:suva tvar
proteini
pepeo
škrob
ndf
ph
i još neke stvari vlakna i nešto što ne znam šta je,sve mi je bilo iznad standarda a naročito proteini su bili iznenađujuće visoki.kad mi vrate papir sa parametima napisaću tačno koliko je
 
lg helen i bilo je nešto pionira p 0725 i kws kerbanis, najviše mi se svidio kerbanis pa pionir i na kraju helen ali su u pitanju nijanse
 
Nazad
Vrh