Kukuruzna silaža

RatkoPa On je to iz zezanja probao, pogotovu sto je kod njega precnik bale 165cm a presa sa valjcima pa je 50% unutar bale izguzvano. Razmotavanje nemoguca misija. Pominjao mi je da je nalazio na internetu nekave makaze na struju, najslicnije el. makazama za sisanje ovaca, specijalno pravljene za secu rolo bala. Mislim da je cena bila oko 120e.


A moze i ovako


 
I kod mene je presa na valjke i bala je 150 precnika.na novoj presi mi je bala 120*120.Ja sam hteo da kupim ovakav sekac ali mi nogo skup,106 000 rsd,mogui silazu da seku.......


 
Mozda se mogu naci i polovni, ima ih s vremena na vreme po oglasima, od 200e pa na gore. Prilocno su jednostavne konstrukcije, tako da se nema tu sta pokvatiti.

- - - - - - - - - -

Od ovoga nema bolje. A cena je sigurno ::sramota::.

 
fotografija0163.jpg
fotografija0165.jpg
fotografija0169.jpg
fotografija0170.jpg
fotografija0171.jpg
fotografija0172.jpg
evo kako kod mene izgleda silaza.radimo u 3-4sloja silazu brze se trosi ,izmedju svakog sloja stavljamo najlon poenta je da se sto brze trosi,barem sam ja to zakljucio.cerada je kupljena po narudzbini -dimenzije jame,inace kamionska druga klasa jeftinija[sekulic cerade sabac],kupljena pre 6godina .poz.
 
Sipaj zejtin ili maslinovo ulje...

- - - - - - - - - -

Nego veci problem moze da stvara dim iz testere, da silaza ne povuce miris dima??
 
Sipaj zejtin ili maslinovo ulje...

- - - - - - - - - -

Nego veci problem moze da stvara dim iz testere, da silaza ne povuce miris dima??

Vidjao sam da pojedine drvosece koriste zejtin.

- - - - - - - - - -

Ima lancola koji su biljno ulje tako da bi sa njima moglo bezbedno da se seče

Ma sto rece kolega Jugi, naj jednostavnije je sipati zejtin. Mada se bala brzo isece, tako da nema grejanja maca i zvezde na macu i da se ne sipa nista.
 
radim silazu vec 10 ak godina ne mnogo oko 1 ha,svake godine imam problema s kvarenjem silaze.uveliko razmisljam da prestanem praviti silazu zbog ovog kvarenja jer svake godine bacim cetvrtinu sigurno.kako da rijesim to kvarenje ili da smanjim.evo bas sam maloprije slikao kako se kvari.

 
radim silazu vec 10 ak godina ne mnogo oko 1 ha,svake godine imam problema s kvarenjem silaze.uveliko razmisljam da prestanem praviti silazu zbog ovog kvarenja jer svake godine bacim cetvrtinu sigurno.kako da rijesim to kvarenje ili da smanjim.evo bas sam maloprije slikao kako se kvari.




Ako je seces sitno i dobro ugazis onda ti samo ostaje da ubacis inokulante. Toplo preporucujem Pioneer-ov inokulant. Cena je oko 8000 din za 50t silaze, ali vredi svaku paru.
 
radim silazu vec 10 ak godina ne mnogo oko 1 ha,svake godine imam problema s kvarenjem silaze.uveliko razmisljam da prestanem praviti silazu zbog ovog kvarenja jer svake godine bacim cetvrtinu sigurno.kako da rijesim to kvarenje ili da smanjim.evo bas sam maloprije slikao kako se kvari.

Ili nisi dobro zgazio ili je masa bila suva.
 
Sitno isjec lijepo nagazit lijepo pokriti i ne bi trebalo biti problema. Jel ima rupica gdje je kvarna mozda misi probiju ili psi lutalice ili nesto slicno. Ako su ova 3 prva uslova ispunjena ne vidim razlog da se pokvari. Jel okrivas silazu preko dana otvorenu ili spustis najlon na zemlju? Meni se pokazalo bolje da ostane otvorena a ako kisa pada samo spustim. Kad je otvoren citav dan ona sva toplota ako je ima vise u njoj moze da ispari a ne da se kondezuje po najlonu. Ja takodje pokrijem zemljom cijelu i otkrivam otprilike po 50 cm pa opet toliko kad vise otkrijem pocne da se kvari :)
 
ma konstantno se gazi dok se istovara po jedna prikolica pa sat gazenja pa opet druga i tako redom e kad se izvuce sve onda gazim do duboko u noc,pa onda sutradan makar do podne.suha ne bude to je sigurno kod nas u selu prvi radimo uvijek bas iz tog razloga da ne bude suha,nemoze je probit ni metak bude prekrivena sa 2 najlona i odozgo i odozdo cak je unutrasnji izjedna.problem je sto je okolo sve dobra dobra i onda kad naidjem na zgrudvanu ono unutra pozelenila ili pomajila bas taj zgrudvani dio...ne znam vise sta da radim ali ne vjerjem da cu vise da <kvarim> zito inace svake godine bude extra 640 obavezno sijem i kad se sjetim klasova kakvi budu i kad vidim on gomilu bacene silaze dusa me moja zaboli kolko se baci.
 
Previše gaziš kolega do jedne mjere istiskuješ zrak iz silaže onda kad pređeš mjeru ponovo je utiskuješ.kad prekineš gaženje na par sati nesmije opet gaziti dok ne raširiš na to novu masu
 
Mogu vam reći da sam ove godine rekordno malo gazio, svaki sloj samo po 2 puta, znači levo-desno, sledeći sloj, bio sam požuren vremenom tako da nisam stigao više, ali ovo se pokazalo sasvim dovoljno, nema budji nigde...
Jedino me izvuklo to što smo malog fergu opteretili napred sa 400kg, a pozadi sa 750kg..

 
Ja planiram sledece godine otici do nekih kombinata (ako ne moze drugacije juricu vezu) da bih video velicinu isecene mase i koliko dugo je gaze i uopsteno ceo postupak od postavljanja najlona tj pocetka pa do prskanja silaze inokulantima i zatvaranja, ja recimo bez ikakvih oklevanja kazem da masu po prikolici gazim punih pola sata, i to iz dva dela pola prikolice isipam, pa gazim 15 minuta pa opet drugu polovinu isto toliko, da bih bolje ugazio, prva sporohodna na imt 539 i gazim, i pored dobrog sabijanja negde se pojavi po koja budj...
Nije kao pre da po jednu prikolicu bacim, ali bice otpad otprilike za jedno metalno bure od 200litara...
 
Ovaj traktor je bas ekstra opterecen za gazenje.
Mi gazimo godinama bez ikakvog opterecenja i dobro je.IMT539 nije tezak ali mu je zato i guma tesna pa dobro sabija.Kod nas je gazenje bar posa sata pa onda cela prikolica od 3.5t mase na 16m duzine i 4m sirine.Ove godine smo pravili neverovatnih 3 dana i evo sada se ne vide problemi iako nije bilo pokrivanja u medjuvremenu.
Silaza jedino bi mogla da se kvari ako zrno nije razbiveno u velikom procentu pa ima malo skroba i energije za rad mikroorganizama.Drugo stvarno ne znam sta moze da bude kod kolege iz Tuzle.
 
radim silazu vec 10 ak godina ne mnogo oko 1 ha,svake godine imam problema s kvarenjem silaze.uveliko razmisljam da prestanem praviti silazu zbog ovog kvarenja jer svake godine bacim cetvrtinu sigurno.kako da rijesim to kvarenje ili da smanjim.evo bas sam maloprije slikao kako se kvari.
Koliko siroku silazu pravis? Jos i tu moze biti greska. To kad kazes onda cemo znati vise da kazemo. Moze da se desi da je presiroka,pa ne stignes da izuzmes celu sirinu silaze i tu onda pravi problem. Bar je to bilo u mom slucaju problem,a i mnogi drugi za koje znam da su imali taj problem,a na taj nacin su resili problem.
 
Nazad
Vrh