Kukuruzna silaža

silaynik.jpg


Ovako to izgleda kod mene u ovo hladno vrijeme, inace silaza ekstra.
 
@matkee

Evo slike nosača

j6OgAq1.jpg


@milan 87

Ceradu sam kupio u poljoapoteci, nije neki kvalitet al nije ni cena nešto preterano. Izdrži jednu sezonu i meni dosta.
 
Kolege silaze ekstra izgledaju kao da je mlevena :osmeh:. MEni je smrzla jedno pola metra u duzinu, ali nije strasno, ove godine dobro izgleda....Stvar je da bude sto sitnija i veoma dobro ugazena, sto vise se gazi to bolje...
 
Ako je zaledjena silaza potrebno je samo pre davanja da se rasturi u kolicima da ne bude grudvi i da se doda preko stocne soli. So otapa led a i povecava se konzumacija kod stoke.
 
Ja obicno sacekam jedno 15 minuta (dao sam kravama so za lizanje) i dam kravama sipam suncokretovu sacmu jedno 300-400 grama preko nje, za sada jedu bez problema, e sada dajem dva puta dnevno i sacma me kosta 37 dinara po kg, a dnevni unos za 4 grla( tri krave plus junica) je oko 19 dinara, sto je jako isplativo, kazem za sada...
Nego imam drugi problem telici imaju oko mesec i 10 dana da tako kazem, i hoce silazu da jedu, detelinu i seno jako slabo, ali silazu zele vise nego mleko, da li bih mogao po pola kilograma dnevno za oboje da dajem...??? CItao sam zbog kiselosti u silazi da nije preporucljivo da telici jedu, pa zato pitam da li je neko imao slicnu telad sa zeljom za sliazu???
 
Ja obicno sacekam jedno 15 minuta (dao sam kravama so za lizanje) i dam kravama sipam suncokretovu sacmu jedno 300-400 grama preko nje, za sada jedu bez problema, e sada dajem dva puta dnevno i sacma me kosta 37 dinara po kg, a dnevni unos za 4 grla( tri krave plus junica) je oko 19 dinara, sto je jako isplativo, kazem za sada...
Nego imam drugi problem telici imaju oko mesec i 10 dana da tako kazem, i hoce silazu da jedu, detelinu i seno jako slabo, ali silazu zele vise nego mleko, da li bih mogao po pola kilograma dnevno za oboje da dajem...??? CItao sam zbog kiselosti u silazi da nije preporucljivo da telici jedu, pa zato pitam da li je neko imao slicnu telad sa zeljom za sliazu???
kod mene uvek pre projedu silazu nego seno,davao sam im pomalo i nije bilo problema do sad.
 
Negde sam procitao da telcima nije preporucljivo davati silazu dok ne navrse 3 meseca. Obicno praktikujem da im dajem silazu posle 2 meseca, tj. zalucenja, a nekad i pre. Do sada nije bilo prob.
Jugi probaj im pomesati silazu i seno zajedno, tako ce konzumirati u odnosu koji ti hoces, a mozda ce im se i javiti veca zelja za senom.
 
Sano preporucuje da uz njihov koncentrat vec od prvog dana tele ima pored sebe samo i jedino silazu.

Po knjizi savetuju 5-6 meseci, mada u praksi je nesto drugo. Kod mene su telci i pre zalucenja dobijali silazu i nisan primetio neke negativne posledice po njih.
Sano ima svoju filozofiju i TMR obroke, odnosno mesanje svih hraniva u silo miks prikolici. A sto se tice davanja od prvoga dana verovatno da u koncentratu koji preporucuju od prvoga dana izmedju ostalog postoje i bakterije, koje pomazu razlaganje silaze u buragu, a u normalnim okolnostima ih tele kasnije samo stvara.
 
Imam jedno pitanje, vezano za secenje (rezanje) silaze.
Sta mislite da li bi trimer za rezanje zive ograde mogao da sece silazu?
Gledao sam one nozeve za silazu i hteo bih nesto da uradim po tom pitanju samo zbog ravnomernog uzimanja, pa gledam po oglasima ove trimere za zivu ogradu i ne znam mozda je neko probao ili imate neko drugo resenje.
 
Borko,ja silazu secem motornom testerom,stavljen stari lanac I stari mac I ne moze bolje biti,prosle godine smo brat I ja gledali neki prilog na TV-u o tome I ove godine probali,I ispalo dobro,silaza se uzima ravnomerno I ne kvari se...
 
Drugar motornom testerom sece rolo bale, Samo sto tada ne ne sipa ulje.

Ovo mi nikad nebi palo na pamet da probam :ideja:.Ubijao sam se dok rasturim rolbalu a motorka je tako efikasna i ide jako lako_Odma sam probao.............
Mnogo manje je okruni nego kad rucno odmotavas balu.Imam jednu elektricnu testeru koja ce da dobije novi lanac i dozivotno zaduzenje ce joj biti seca bala.......

5x624j.jpg


- - - - - - - - - -

Silazu nisam probao mrzelo me da idem mada i nemam potrebe za tim uzimam utovarivacem,evo i dve slicice silaze da nekvarimo temu..........

24cwgg4.jpg


2ywee74.jpg
 
Nazad
Vrh