Kukuruz u monokulturi i Diabrotica

Koliko su samo srecni oni u cijem ataru ide soja, mogu da se zezaju s plodoredom kolko oce i kad oce. Soja moze i u monokulturi, moze soja -kuk-soja-kuk. To im omogucava da izbace ostale useve, psenicu, sec. repu, suncokret s kojima mi ostali nekako ostvarujemo plodored
 
da vas pitam nesto ja sada na nekoj zemlji hocu u tabli 30 jutara kukuruza da sejem predusev zito,okolo mene seju sucokret na oko 500+ jutara,jel ima manje sanse da napadne crvenilo kukuruz ili mu je sudbina kao i svima ostalim,jel ima neko iskustva??
 
citam u pojedinim temama a i jutros u Urosevoj emisiji report iz Pioneer Sombor da 1,25 doza Poncho uspesno stiti od Diabrotice :sta:

1. Poncho ( ili ostali preparati za "farbanje") moze da stiti ako je predusev bila neka druga kultura
2. ako se radi o monokulturi velika je verovatnoca da ima polozenih jaja na parceli te da ce napad larvi koje su osnovni uzrok "Guscijeg vrata" NEMOZE uspesno i u potpunosti da zastiti bilo koja doza navedenih preparata jer im je delotvornost vec na "izdisaju"
3.najuspesnija borba u monokulturi je
a) "farbanje" za pocetni stadijum razvoja kukuruza protiv koje kakvih larvi i crva
b) pri prvom kultiviranju unosenje granulisanog insekticida u redove pored kukuruza kako bi pod uticajem zemljisne vlage pocelo da deluje na vreme u zoni korena
a pre svega termine treba pratiti u zavisnosti od setve jer piljenje larvi pocinje pocetkom juna do sredine jula meseca kada su i najveca ostecenja na kukuruzu iako mi tada bas i nesto nevidimo

Da se ne zavaravamo ovo su samo tretmani za svodjenje Diabrotice na nizak nivo, JER POTPUNE ZASTITE NEMA.
 
Ove godine neće nikakvi tretmani pomoći osim plodosmene.
prošla godina je bila izuzetno povoljna za razvoj kukurzne zlatice.
 
Ameri koji neupotrebljavaju GM. kukuruz koji odbija diabrotiku uspesno seju kukuruz u monokulturi, koristeci Force 1,5G unoseci pored semena.Dali je probao neko na taj nacin i koliko je isplativo posto je potrebno 12kg ha granula
 
Da ja to koristim već 2 godine i dobro mi se pokazalo . U pravu si Force je jako skup inkorporirati pa sam ja koristio tako što sam miješao sa startnim djubrivom u sijačici , išlo je oko 3-4kg /ha . Cijena mu je bila čini mi se oko 4-4.5e/500g . Nije idealno , ali kad nemam sijačicu sa kutijama za insekticide nije ni ovo tako loše . Na jednoj njivi znam tačno kad mi je nestalo Forcea i tu se tačno vidjelo da odatle ima dosta popadalog kukuruza. I ove godine ću ga miješati sa startnim djubrivom koji uvjek koristim.
 
@Momo Saric
Force 500g - 4.5e, po ha 4kg. Dakle po kj mi treba oko 2.5kg tj. 5x500g, 22.5e ukupno. Nije skupo, ako se uzme da resava problem.
 
Pa kažem meni se dobro pokazalo , na komplet površinu nisam čuo da neko radi . Možda bi još bolje bilo uz prihranu špartanjem ko tako radi , em je sa obe strane reda em u još bolje vrijeme.
 
@Momo Saric
Force 500g - 4.5e, po ha 4kg. Dakle po kj mi treba oko 2.5kg tj. 5x500g, 22.5e ukupno. Nije skupo, ako se uzme da resava problem.
granulisanog insekticida po Ha treba 10-15 kg.i veruj mi da mnogo mnogo vise kosta iz tog razloga sam prosle godine odustao od toga.Ja sam odlucio da ipak idem sa tretiranjem u trake ali tecnim putem jer mi je lakse da napravim doradu na spartac a tako bi mogao da radim i prihranu UAN-om pod list ,a insekticid bi takodje isao ispod lista u zonu korena. Evo i slike jednog primera kako treba da izgleda sekcija/prskalica za jedan red s tim da ova ima mogucnost i centralnog prskanja po listu ako treba ili bocno pod list

2dqsxh0.jpg
 
Imam taj problem, sto kako god racunao najisplatljivije mi je sejati kukuruz. Soja je super, ako bude kisna godina, a suncokret nemam iskustva i nekako se bojim obicnih hibrida, a clearfiled (neoma, adadjo) nisu toliko rodni.
Posejacu pa sta bude, samo Poncho cu uzeti. Zanimljivo je to sa dijabrotikom, imao sam je dosta i ove godine, ali svaka biljka je imala klip. Polozeno je stablo bilo, ali je ipak bilo roda. Takodje rodjak je 7 godina sejao kukuurz na kukuruz i nije bilo smanjenja prinosa, polozenih biljaka gomila ali svaka sa klipom.
 
E,fikasnost forse-a u vreme spartanja moze i da zakasni ,mnogo zavisi od vremena setve kukuruza na stranim forumima daju prednost uporedo sa setvom,
 
Sumnjam savato da može baš toliko ali može dosta da fali.
@MOMO ne dao Bog da se uveris,ja jesam 2009-te Kukuruz je bio imao metlicu i pustao klip a otprilike nije se mogla videti metlica uspravno da stoji.Pogledaj ovaj video molim te http://www.youtube.com/watch?v=CpRJSPMB6PI&list=UUZXulzMZ-_CjPQdNE1zJblw&index=1 a ovo ko bude prvi uvezao ima da namlati lovu http://www.youtube.com/watch?v=w86lKYeYBPw Evo jos jedan bolji snimak http://www.youtube.com/watch?v=nrJBHUdi5g0
 
E,fikasnost forse-a u vreme spartanja moze i da zakasni ,mnogo zavisi od vremena setve kukuruza na stranim forumima daju prednost uporedo sa setvom,
TACNO......rana setva i rano spartanje daje dovoljno vremena insekticidu da pod uticajem vlage u zemljistuu "proradi" dok ne pocne piljenje larvi cca prva dekada juna ( sve opet zavisi od sume tempearture)
kasna setva, ima smisla da se sa setvom radi granulisani insekticid u trake

- - - - - - - - - -

@MOMO ne dao Bog da se uveris,ja jesam 2009-te Kukuruz je bio imao metlicu i pustao klip a otprilike nije se mogla videti metlica uspravno da stoji.Pogledaj ovaj video molim te http://www.youtube.com/watch?v=CpRJSPMB6PI&list=UUZXulzMZ-_CjPQdNE1zJblw&index=1 a ovo ko bude prvi uvezao ima da namlati lovu http://www.youtube.com/watch?v=w86lKYeYBPw Evo jos jedan bolji snimak http://www.youtube.com/watch?v=nrJBHUdi5g0

da se razumemo GUSCIJI VRAT poleganje kukuruza prouzrokuje ISKLJUCIVO LARVA Diabrotice koja se pili u periodu jun- polovine jula, koja se hrani na korenom kukuruza pojede mu glavni koren i on se iskrivi i ostaje mu da usvaja hraniva i vodu na malom broju korencica u povrsinskom sloju te su iz tog razloga velike oscilacije u padu prinosa zavisno od vlage u povrinskom sloju.( kisna/susna godina)
RODA traktorima mozes da prskas celu parcelu u momentu letenja Diabrotice kada se ona hrani svilom i na taj nacin ubijas odrasle jedinke i sprecavas polaganje jaja za sledecu godinu ako zelis da radis monokulturu kukuruza.
STA TI SVE TO VREDI AKO PRSKANJE SA RODOM NE RADI KOMSIJA ?????
po meni najefikasnija borba je prskanje ili ulaganje insekticida u zoni korena pre pocetka piljenja,na taj nacin se smanjuje populacija larvi NA TVOJOJ NJIVI a samim tim se smanjuje populacija zenki koje ce polagati jaja za sledecu sezonu. E sad treba biti majstor i pogoditi prskanje pre pocetka piljenja ili unosenje granulisanog na vreme kako bi pod uticajem zemljisne vlage poceo da deluje na larve.
 
Vidi se da se trudimo i ne sjedimo skrštenih ruku , jer će insekti da nam zagorčaju život sigurno. Ovo što kažete da je kasno sa granulisanim insekticidom uz prihranu , moguće nisam ni probao , ali nešto kontam ova primjena uz sjetvu dokle ima dejstvo , da ne gubi snagu pri kraju ?
Rabadžija , Force tolko košta sigurno , 500g oko 9km , to ti je oko 4.5e kupujem već 2 godine po 50ak kg . (ako čak nije 1kg 4.5e , evo sad sam gledao fakture pami nije jasno jel cijena pakovanja ili kg )
i ovo sa tečnim insekticidom i prskalicom neznam baš koliko bi padavina trebalo pa da otrov sidje u dubinu ?

I ovaj Italijanski video je zastrašujući ali nisam dosad vidio da diabrotica obara tako mlad kukuruz , možda je jako kasno sijan ? Uglavnom pada dosta kasnije i nemože baš tako katastrofalno da uništi kukuruz. Odrasli insekti mogu da naprave 10ak posto štete , kako mi se čini ne više , podzemni stadijum je opasniji.
@Prnjavor , da miješam sa gnojivom.
 
@MOMOSARIC

Ne možeš verovati koliku štetu napravi kukuruzna zlatica. Ja sam na jednoj parceli imao prošle godine. To je bilo za plakati.
Bilo je ogumaka gde se kukuruz potpuno osušio a rod je bio možda 700-800kg sa jutra.
 
Nazad
Vrh