Kukuruz u monokulturi i Diabrotica

plodored je 100% zaštita od te štetočine.
 
evo jednog visokog koji bi mogo da ulazi u redove kad zatreba, samo sto je cena prava sitnica


Nece da postavi sliku, :sta: masina se nalazi na skladistu jugokomercije, pod nazivom cupac metlica
 
Poslednja izmena:
m-4.jpg
 
Jooj samo nam je to trebalo,poranile nesto ove godine!!! Ocekivano ali za 10-ak dana,uglavnom kraj juna-pocetak jula ali ogladnele su izgleda...Bice veselo,molimo Boga za kisu,ako bude susa-bice nezapamcene stete,zato sto su 70% barem kod nas sejali kukuruz u monokulturi!
 
Krenule su i "muve" posle kojih nastupa crvenilo.Ako bude kao i prošle godine obrali smo kukuruz već sada.
 
Slusao sam na jednom predavanju da ako komsija ima psenicu posle vrsidbe moze da se isprskaju krajnje vrste nekim insekticidom kako ne bi bilo toliko crvenila...Kod nas znaju te 2-3 vrste do komsijske psenice da budu gotovo sve suve i sa suvim klipom.Da li neko zna kojim preparatom prskati te cikade koje prekidaju nerv kukuruza od cega se on susi?!
 
Ako su samo 2-3 vrste zahvaćene to nije strašno.Strašno je što je kod nas to u mnogo većoj koncentraciji.Prošle godine je bilo njiva gde je crvenilo zahvatilo više od 90% parcele.Kod mene je bilo oko 50% zahvaćeno i to je zabrinjavajuće jer je prinos bio nikakav.
 
Cikada Reprtalus panzeri je počela da masovno naseljava kukuruz...
Reptalus panzeri je vrsta cikada. Sam insekt nije štetan, ali je prenosioc opasnog oboljenja kukuruza mikoplazme stolbur. Glavni simptom ove bolesti je crvenilo kukuruza. U svim reonima gde su ranijih godina zabeležene masovne pojave crvenila, preporučuje se suzbijanje u narednih 15 dana.
 
Cikada Reprtalus panzeri je počela da masovno naseljava kukuruz...
Reptalus panzeri je vrsta cikada. Sam insekt nije štetan, ali je prenosioc opasnog oboljenja kukuruza mikoplazme stolbur. Glavni simptom ove bolesti je crvenilo kukuruza. U svim reonima gde su ranijih godina zabeležene masovne pojave crvenila, preporučuje se suzbijanje u narednih 15 dana.
Cime tretirati ako se primeti pojava/?!
 
Mene vise brine KAKO tretirati? Kukuruz je prerastao da se moze uci u njega, cak i da se pogaze dva reda, krila prskalice bi lomila kukuruz (ovo nisam siguran). Vidjao sam da ameri imaju one specijalizovane samohodne prskalice, ciji je klirens da ne preteram 1.5 metara. Ne smem ni da pomislim koliko ta spravica kosta, ali da bi pomogla u ovom slucaju - verujem da bi!
 
Pa ova spravica gore je kostala 25 ooo E + PDV, ipak je to za semenski kukuruz , pa valjda i cena dolikuje.
Za nas je to nenormalno preskupo, jedno od resenja je samogradnja takve masine, da moze da udje u redove i nosi normalnu prskalicu, pogon preko hidromotora. Isplatilo bi se to vrlo brzo, s obzirom da smo zbog konstrukcije traktora ograniceni da zavrsimo s agrotehnikom kukuruza vrlo rano, a bolesti nastupaju kasnije i prave velike stete.

...ili zrtvovati 2 reda za prolazak po njivi, ali bi tada traktor morao da vuce neku sirokozahvatnu prskalicu da bi sto vise isprskala i smanjila gazenje redova, a grane prskalice naravno iznad kukuruza, bar na 2,5m
 
Poslednja izmena:
Takve prskalice koštaju 100 000e pa dalje , nove naravno ,znači da zaboravimo. U Francuskoj ima dosta polovnih , vjerovatno krševi , 20 000e pa dalje , opet zaboraviti.
Sad bi država trebala da pomogne narodu , sa organizovanjem avio prskanja ili helikoptera . Kad bi se domaćinski organizovalo to i nebi bilo tao skupo , recimo manji helikopteri zbog manjih parcela . U Americi plaćanje usluga takvog prskanja približno košta kao i traktorom. Ako baš zagusti imam ideju , nije lako al valjda neće baš trebati prskati u klasu.
 
U BASF-ovom biltenu ima jedan clanak o smanjenju napada crvenila, kaze da bi trebalo ici sto je kasnije moguce, tj. tek sto kukuruz ne pocne da se lomi. Tretira se preparatom OPERA, u kolicini 1 l/ha, i insekticidom FASTAC, u kolicini 0,15 l/ha. OPERA je prosle godine bila oko 45 eura/l+ 8% PDV, pa sam cekao da neko pre mene proba. Posto takvog nije bilo, ne znam ni rezultate sa terena, vec samo ono sto je BASF naveo, a to je snizenje od oko 30-40 %
 
Ja planiram ove godine sa atomizerom da prodjem krajeve i gde je psenica pored pa koliko uhvati i da vidim da li ima razlike.Ubacicu neki insekticid i to mu je.Tretiranje iz vazduhoplova nije skupo oko 10E ha,ali neznam da li sme zbog oprasivanja suncokreta da se ne potruju pcele.
 
diabrotica u Banatu radi opasno na ovu susu i vrucinu.Osetio sam na svojoj kozi,bez obzira na ponco pada ko lud za sada je 10 posto pao a klima se dosta biljaka i ima musica...
 
Vreme idealno za diabrotiku, a to što si sejao sa zaštitom 1,25 pončo slaba vajda, samo bacanje para, jedina odbrana plodored.
 
Nazad
Vrh