Kukuruz u monokulturi i Diabrotica

slobapatrola

Član
Učlanjen(a)
8 Feb 2012
Poruka
4.935
Ni ja ne sejem ni brazdu ali od ove godine sejem uz upotrebu force 1.5.Svuda u svetu se radi i rezultati su odlicni.Videcemo.
Ne zelim vise da mi uzimaju suncokret a da ne znam cenu .Ne zelim da me deru na degestiji i prljavstini.Sami ono sto moze da se uskladisti i saceka sa prodajom.

zombie_666

Član
Učlanjen(a)
29 Apr 2010
Poruka
5.794
Ne vidi se dobro na slici ali stetu od dijabrotike najbolje ces vidjeti na ovim velikim korijenima koji iz stabla idu bocno pa u zemlju. Dijabrotika im unisti vrhove cim dodju do zemlje, larva se potom kroz njih uvuce dublje u korijen i unistava ga iznutra. Kada nadjes korijen kojem je vrh kao truo, uzmi neki nozic i raspolovi ga pazljivo. Mozda neces uspijeti od prve ali eventualno ces naci larvu - tanki bijeli crv.

Lomljenje cijelog stabla cesce izaziva larva plamenca koja izbusi stablo i jede ga iznutra, vrlo cesto to radi odmah iznad klipa, vrlo rijetko sam vidio da to radi ispod klipa. Jos cesce (nesto kasnije u razvoju) se zavuce u sam klip i jede ga pa dobijes onaj zakrzljali, iskrivljeni klip a u sred te krivine nema zrna i mozes da nadjes veliku larvu.

Ovo je odrasla buba diabrotice, nju ces da nadjes kako ti pase svilu na mladom klipu

Ovo je larva diabrotice, nju potrazi u onim debelim korijenima.

ACA RAIC

Član
Učlanjen(a)
19 Maj 2015
Poruka
2.516
Seljak nikoga ne dira, a njega svi napadaju(led,oluja,suša,bolest,insekti,bube,skladištari,poreznici... i ponekad komšinica).

Vrh