Kukuruz 2024

Druga slika lijevi ugao gore, struka kaže i kad se ne vidi crvenilo može da bude 10% štete na klipovima.
 
Ima i na klipu se primijeti ili od oprašivanja ili od crvenila, muka me natjerala da za 2 dana proučim taj problem, nalazim kod mene dosta biljaka sa zelenim listovima a klip stao sa vegetacijom.
 
Bolje ako nema, samo sam sumnjičav što struka kaže gdje se ne vide simptomi na listu, može da bude vidljivo na klipu, a na slikama vidim neke klipove koji nisu puni i jedri, nego su ko babine sise.
 
a jbg sad, trazi se u top kukuruzu neke sitnice, pa sta da kazu ovi sto su okacili kaktus....mante se. Inace meni ne smeta sto se kace i dobri kukuruzi, takva tura sa kisom sta ces....ali nekako uvek oko Bg bude vise kise i to znatno vec godinama
 
Skoro svake godine pada kisa ko blesava kod nas, onda dodje period oplodnje i kada treba da napni zrno tu bude kaput.
Bolje i tako nego kao kod nas što nikada ne pada, a svuda okolo pada na 5-10km vazdušnom linijom ali tako je. Jednosavno je kod vas i mikroklima bolja po useve, a i ljude ako smem primetiti.
 
Taj kukuruz je dobar, to se vidi, samo hoću da kažem da crvenilo uzima svoj danak, ko na svom terenu nema taj problem može pjevati i sa navodnjavanjem može postići maksimum. Mi imamo duže godina to crvenilo i to je žestok problem.
 
Palenje zna biti opasno, navodno dobri rezultati se dobijaju tropoljnim plodoredom. Gdje se pojavi u kukuruzu netreba raditi pšenicu i travne kulture, nego raditi soju, uljanu repicu pa treće godine pšenicu.
 
Od ovih na vlasti će dobiti pomoć, al' malo sutra. Prošle godine je kod nas pao led, izubijao useve, opštinska vlast je i preko radija i preko srbobranskih glasila pozvala ljude da prijave štetu. I ljudi su išli u mesne zajednice da prijave štetu... Ono, lepo je izgledalo u očima onih koji se ne bave poljoprivredom - vlast brine o svojim poljoprivrednicima. A zapravo je bila šarena laža, više se nikad nisu oglasili po pitanju te štete, kao da nije ni bilo ništa. Pojeo vuk magarca. Naravno, jasno je ko je bio vuk a ko magarci...
 
Nazad
Vrh