Kukuruz 2024

Dolazi izgleda teško vrijeme za poljoprivredu, ulaganja sve više prinosa sve manje, prije 20g niko nije znao šta je Trips, sad taj Trips u paprikama pravi toliki problem da ljudi napustaju proizvodnju, tako i ovo crvenilo kukuruza, pojavilo se prije desetak godina i pravilo štetu 5 ili 10%, a sad ovo kod mene daj bože da prođe sa 50% štete. Pitao sam se kako u pšenici jedan klas ili pola klasa pobijeli pa pročitah da crvenilo kukuruza napada i pšenicu i moguće je da je to taj bijeli klas a oko njega zeleni. Stručnjaci kažu za herbicide da više nisu podpuno efikasni protiv korova i da dolaze godine kada će herbicidi biti nemoćni, a hemiske kuće u bliskoj budućnosti nemaju riješenje. Samo mogu da konstatujem kao Milašin pripremite se za teška vremena.
 
Jel to sigurno da to crvenilo izaziva ta musica ? I da toliko skida prinos .
Crveni list ,kolko ja znam iz iskustva se pojavljuje kad kukuruz secer ili skrob koji proizvede fotosintezom iz nekih razloga nemoze da prebaci u zrno gdje bi trebalo nego nema gdje pa ostane u listu . E sad zasto se to desava konkretno ,neznam. Oce npr ako se otkine klip sa zelene stabljike , polomi stabljika ili fizicki osteti , ako je oplodnja bila slabija a kasnije dosli dobri uslovi pa biljka nema gdje da gura secer ... Koji je hibrid miladine to ? Mozda grijesim , eto mozda je to neki hibrid fiksni , manjeg fao , posijan nedovoljno gusto a ima idealne uslove ,mnogo hrane, vlage i toplote pa nema gdje tolki secer da ugura . Mislicete da se salim , al eto to zakljucujem
 
Nije mušica već cikade(cvrčak) prenose ,bolest koja napada provodne snopiće na našem terenu prvo se pojavilo na kws hibridima.
 
 
За белило и жутило има лека а за црвенило нема. Кукуруз је 3 пута навођен, то је милина погледати, као гора, а ово како пишу може умањити принос и до 90%. Тужно и жалосно, џаба пуна агротехника.
Моže da se drži pod kontrolom jedino masovnim spaljivanjem biljnih ostataka.
 
Nazad
Vrh