Kukuruz 2024

Niko pre mene nije sejao Pionir 😃. I to za rusko tržište ili tako nešto (pisalo je na nekom slovenskom jeziku). Nije u prodavnici bilo drugog pa sam morao uzeti to seme. To je bilo oko 1.990-te. Bila niska stabljika, sve po dva klipa jer je bila ređa setva.
 
Ja sam probao sa 22,5 u sejanju ali nije bilo prinosa. I te godine je bio i DKC i Pionir na istoj parceli. Dobio je sve što treba ali je falilo ono najvažnije - KIŠA. Mislim da kada bi posejao na 19 da tek tada ne bi imao zrna ni za kombajn. Ajde ove godine sam ga uradio na 24-24,5 pa ću videti. Mada je tast sa istim semenom sejao na 27. Blizu su parcele pa ćemo videti ko će kako proći. Pošto smo isto uradili do sada sve. Ali ove visoke temperature mi se ne svidjaju i valjda će i to da umanji makar malo ako nema kiše na vidiku.
 
Da okačim slike onog kukuruza koji je dobio grad 29.5, odmah posle grada dobio je špartanje i na kraju zagrtanje, razredio ga je grad malo a najviše na mestima gde je voda ležala.
Odmah posle grada
20240531-103226.jpg

U zagrtanju

20240606-131758.avif


20240611-193922.avif


I kako izgleda sad, levo P9300 desno P9241
20240709-193205.avif





P9241 , ima veoma zanimljive klipove ali poprilično niske stabljike ...

https://postimg.cc/gallery/brdG0tG

P9300

https://postimg.cc/gallery/tVdZnwz
 
Ove godine su svi kukuruzi mali, jako retko ima da su ostvarili punu visinu. Bas sam obilazio njive ovih dana, i umalo se nisam slogirao. U spartanju njive ciste, a sad udario semenski sirak strasno. Najgore je gde je bilo strniste, tu je valjda niklo i ono sto nije zadnjih 5 godina. Kukuruzi jako dobro izgledaju, ako dobiju jos jednu kisu bice extra prinos. Ali sad ta trava ce biti problem sledece godine.

Послато са 23124RA7EO помоћу Тапатока
 
Jesam zato što sam 2003 g. napravio tovilište za 120 svinja i gore na ploču sam ostavio nazid od 1,50-1,70 m za mogućnost da gore smestim zrno.Već tih prvih godina sam smeštao kukuruz u zrnu gore na ploču.I još jedna stvar,mislim da je setvena jedinica Dkc-a od 80000 biljaka tada bila mislim od 100-120 evra.
Sigurno si pobrkao i godinu i setvenu jedinicu.
Najeftiniju vrecu od 50.000 zrna, platio sam oko 90 e
 
Negde sam nedavno pročitao da list kukuruza pocinje da podgoreva preko 36-37 stepeni i da se za 4 sata takve temperature dnevno rod smanjuje za 1%
Nama ce trebati digitron za ovo!

Slabo se kače slike ovih dana kako izgleda kukuruz posle ove žege!
 
Vrh celih klipova koje nije zavrsio do kraja okrenes prema gore zarotiraj nagore i to je to.😁
Nego bice opet muke oko skidanja, dosta je povaljano i popadalo.
 
Nazad
Vrh