Kukuruz 2024

Заборавило се на ручно комбајнирање или берачем, онда пуно лакше буде када буде стабљике у метар. Ако баш погоди година забораве поједини да зна и два редовна клипа да буду. И на крају тај кукуруз два пута греје, док се окруни и наложи у пећ.
Али сада велика већина ради за силос а мање за себе.
 
Mi smo ove godine prvi put posejali na 29, setva bila 4-tog aprila, oplodnja prosla u proslim kisama, za sada izgleda odlicno.
Ranije smo sejali olt mehanickom sejalicom pa tu nije bilo nekog tacnog razmaka ali je spadalo u ono 3 u metar.
Posto beremo beracem i u cardak ide kasnije po krunjenju kad se izracuna prinos u dobrim godinama je to bilo malo preko 5t/ha

Poslato sa RKY-LX1 pomoću Tapatoka
 
Mi smo ove godine prvi put posejali na 29, setva bila 4-tog aprila, oplodnja prosla u proslim kisama, za sada izgleda odlicno.
Ranije smo sejali olt mehanickom sejalicom pa tu nije bilo nekog tacnog razmaka ali je spadalo u ono 3 u metar.
Posto beremo beracem i u cardak ide kasnije po krunjenju kad se izracuna prinos u dobrim godinama je to bilo malo preko 5t/ha

Poslato sa RKY-LX1 pomoću Tapatoka
Tako se i kod mene radilo pre 20-ak godina. I danas ima dosta njih koji na hektar potroše jednu i po setvenu jedinicu od 25.000.
Kad sam ja krenuo ozbiljnije da se bavim ovim poslom, govorili su mi da je vagon klipa plafon koliko kukuruz može da rodi kod nas kad je dobra rodna godina. Ja malo po malo, i prebaci i preko vagona, ali u zrnu, na zemlji 6 klase, na 300 metara n.v.
Najmanje što sam imao 2012.godine bilo je 1800 kg po hektaru, i 2017. Nekih 2500 kg.
Ali, punih 10 godina i više nisam imao klipove za kačenje na farove traktora.
 
Tako je bilo, da uvelicavam prinos ne znaci mi nista.
E sada videcu ove godine kako ce biti, nesti cemo verovatno morati da vrsemo jer nemamo mesta za klip, pa cu tu znati tacan prinos

Poslato sa RKY-LX1 pomoću Tapatoka
 
Bio večeras da obiđem kukuruz, čudno mi je da od Pančeva do Bavaništa nisam video ni jedan da je uvio listove na ovoj vrućini a ni u ataru nisam primetio.Samo mi se nesviđa što ima dosta biljaka koji su poterali ne 2 ili 3 klipa nego po 4 i 5, vlage ima za sada.


anonymous photo sharing
 
One čuvene 2012 ja posejem sebi na 24cm a kumu u susednom selu na 16 cm neki pionir,nisam mogao da se nacudim da seje tako često, semena potrošili bruka ,oni dobili kišu od 90l mi ne ,on je kruni 4000kg po jutru prosek a ja 1300kg,pa ti budi pametan
 
Kod mene u selu ajde da ne kažem da sam prvi ali sigurno među prvima sam počeo da sejem kukuruz samo za vršaj pre nekih 20-ak godina.Krenuo sam tada sa DKC-om i dugo godina je on bio nosioc proizvodnje a zatim je išao i pionir,KWS,syngenta,os i to sve dok sam hranio svinje.Kako sam prestao sa svinjama pre jedno 4g. smanjio sam i površine pod kukuruzom tako da pre jedno dve godine nisam uopšte imao kukuruz samo pšenica i soja.Prošle godine sam ga imao nešto malo a ove godine ga imam na 3,5 ha,2 ha DKC 5075 i KWS Hipolito na 1,5 ha.Videćemo prinos pošto će sve ići preko vage.
 
Па сад
Тих два сантима не значи можда много али лепше звучи 24 од 22цм🤣
trenutno u selu najbolji kukuruz izgledom imaju 2 hobi poljoprivrednika koji obrađuju 2-3ha samo da imaju hranu za stoku...a siju od 24-27cm
tragikomično 😂 a ovaj drugi kojem sam sijao, u proljece veli, zadnje 3 su bile rekordno sušne, ova bi trebala biti kišnija pa valja povećati gustinu s 27 na 24 -_-

evo npr moj i komšin, koji dijeli lenija....kod mene kashmir visine od koljena pa do 2m...a njegov kashmir sav jednak (bili su i moji dok ga led nije potukao).....kod mene na stabljikama kukuruza još uvijek ima smeđih/zutih krugova od udaraca leda i oštećenih/izrezanih listova a njegovi izgledaju tako kao da leda nije bilo...
bili su i njegovi osakaćeni al puno brže i bolje su se oporavili...njegovi vuku zasad na 5 t/ha a moji izgledom su bliže 3-3,5 t/ha..
 
Večeras sam otišao do najbliže njive sa kukuruzom da vidim stanje. Urbaniks, sejan 10.04. Za sad je dobar, oplodio se, ispod klipa ima 4-5 zdravih listova. (Ispod tih zdravih listova su oni mali i jedan veći list, mali su se osušili a taj veći je kako gde - negde suv a negde na pola. Iznad tih listova su zeleni zdravi listovi.) Pored Urbaniksa imam i Pionir, ali do njega nisam išao, daleko mi je bilo da verglam bajs po vrućini. Mada sam trebao jer su oni imali manje kiše nego ovi bliže selu... (selo je ove sezone bolje od atara prošlo sa padavinama)

 
Kod mene u selu ajde da ne kažem da sam prvi ali sigurno među prvima sam počeo da sejem kukuruz samo za vršaj pre nekih 20-ak godina.Krenuo sam tada sa DKC-om i dugo godina je on bio nosioc proizvodnje a zatim je išao i pionir,KWS,syngenta,os i to sve dok sam hranio svinje.Kako sam prestao sa svinjama pre jedno 4g. smanjio sam i površine pod kukuruzom tako da pre jedno dve godine nisam uopšte imao kukuruz samo pšenica i soja.Prošle godine sam ga imao nešto malo a ove godine ga imam na 3,5 ha,2 ha DKC 5075 i KWS Hipolito na 1,5 ha.Videćemo prinos pošto će sve ići preko vage.

Jesi li siguran da pre 20 god je bilo Dekalba kod nas?
 
Jesam zato što sam 2003 g. napravio tovilište za 120 svinja i gore na ploču sam ostavio nazid od 1,50-1,70 m za mogućnost da gore smestim zrno.Već tih prvih godina sam smeštao kukuruz u zrnu gore na ploču.I još jedna stvar,mislim da je setvena jedinica Dkc-a od 80000 biljaka tada bila mislim od 100-120 evra.
 
Poslednja izmena:
Sejao sam i taj 5783 ali sam i pre njega sejao neke.I ne sećam se više brojeva ali sam godinama imao DKC u setvi.Sve dok se jedne godine nisam iznervirao zbog cene po setvenoj jedinici.A bilo je i da sam 2012-e imao ga 700kg/ha.
 
U idealnim uslovima gust sklop daje rezultat u ekstremnim nema ništa i tu nema diskusije.Kod mene sve ispod 23 je rizik a i sa 25 razmak, imao sam do 13 tona /h ali bila je godina top. sada su kukuruzi korektni još im vlage, teška je ova zemlja ali ja mu se ne nadam više.
 
Nazad
Vrh