Kukuruz 2024

Ljudi misle da sad kad padne kisa moze kukuruz mjesec ddana bez kise..... Jel vi ne znate da kukuruz dnevno crpi 5 litara vode iz tla u fazi oplodnje/nakon nje ako zeli imati prinos 13 14 15 tona po ha?
Ali da se vratimo na korisniju raspravu, dekalb u selu kod kolege me bas ugodno iznenadio sa klipovima s obziromna 5 dana toplotnog udara sto je bilo.... Klipovi, solidno oplodjeni nije nesto podgorio i zrna poprilicno krupna. Jedino mu od ovoga sto janimam parira p9960 a kws hypolito opticki ni blizu nije. Ali cekat cemo kombajn....
E sad kad ga pitam koji je hibrid on ne zna nego mora pogledati ako su uopce i zapisali koji je.
Mozda je dekalb malo poradio na genetici kad je stres u pitanju sa novom hibridima. Ali veliko pitanje ce biti kako otpusta vlagu u odnosu na pioneer
Aj slikaj taj kukuruz od 15 tona na hektar. Umreću a takav kukuruz videt neću.
 
Imao sam prošle godine parcele sa 14+t/ha.Kišna godina, zeznuo sejalicu pa posejao na 16 cm, Pioneer 0164, stajnjak, NPK i urea.Nije nemoguće.
 
Splet sretnih okolnosti- tamo gde si pogrešio ispalo je dobro. Kolega piše o svesno ciljanom prinosu 14 do 15 tona. Na sklop od 16 cm. retko bi se bar ja ne bih svesno odlučio.
 
Kod mene 2020. godine prosjek bio preko 20t/ha. Vlaga je bila oko 25%.
Idealna godina što se tiče vremenskih prilika, sijano na 16-17cm, plodored, kalcizacija i najbitnije momački nađubreno čistim pilećim gnojivom. Pioneer i DKC pola-pola, s time da je DKC bio onaj famozni 4943 s kojim su te godine svi imali problema, pa sam dobio i sjeme druge godine pod reklamaciju.. Prve godine sam tad radio Adengom, nigdje ni jednog korova. Baš se sve poklopilo, osim u berbi kad smo imali velikih problema s blatom.
Već sljedeće godine je prosjek bio 16t/ha radi suše, u krajevima s lakim tlima su ljudi izvlačili i jedva 5t, nas je spasila tvrda nepropusna zemlja, a posljednje dvije godine se kreće oko 12/t radi velikih oborina u krivom trenutku i lanjske oluje koja je oborila puno kukuruza.
 
Kod mene 2020. godine prosjek bio preko 20t/ha. Vlaga je bila oko 25%.
Idealna godina što se tiče vremenskih prilika, sijano na 16-17cm, plodored, kalcizacija i najbitnije momački nađubreno čistim pilećim gnojivom. Pioneer i DKC pola-pola, s time da je DKC bio onaj famozni 4943 s kojim su te godine svi imali problema, pa sam dobio i sjeme druge godine pod reklamaciju.. Prve godine sam tad radio Adengom, nigdje ni jednog korova. Baš se sve poklopilo, osim u berbi kad smo imali velikih problema s blatom.
Već sljedeće godine je prosjek bio 16t/ha radi suše, u krajevima s lakim tlima su ljudi izvlačili i jedva 5t, nas je spasila tvrda nepropusna zemlja, a posljednje dvije godine se kreće oko 12/t radi velikih oborina u krivom trenutku i lanjske oluje koja je oborila puno kukuruza.
Nemam komentar.
 
Aj slikaj taj kukuruz od 15 tona na hektar. Umreću a takav kukuruz videt neću.
Kad bude taj, potencijal opet slikam i to na razmaku od 19 cm. Ove godine ga nece biti jer oplodnja nije najbolja bila..... Osim na ovih 15 ha sto je oko 20.4.sijano al taj, jos treba kisee jer tek pocinje oplodnja....
Ne znam sta vam je bauk 15 tona (druga je stvar sto ja to nisam imao ...) pa ovi kod nas na zapadu deru 18 tona po ha sa 80 000 biljakka samo ti kisnu svakih 10 dana i imaju 2 3 stupnja nizu temperaturu bez znacajnijih vjetrova a imaju losiju zemlju nego mi
 
Kvaliteta tla i mikroklima je najveći faktor. Bavim se i povrćarstvom, između ostalog kupus i krumpir. Deset kilometara zračne linije od mene je regija koja je skoro globalno poznata po proizvodnji krumpira, deset kilometara u drugom pravcu je regija isto tako poznata po proizvodnji kupusa. Ja nikad ne mogu postići prinose kakve imaju oni, uz svu agrotehniku, uz navodnjavanje, ni da se ubijem.
Isto je sa ostalim kulturama.
Puno se može postići ulaganjima i znanjem, ali na kraju se sve svodi na višu silu.
 
Prva slika DKC 5182
Druga slika DKC 5068.Za sada je to odlično,rano je još za neke prognoze.Zadnje padavine preko 40l.
e892e43b9bd0035d0188e048df7893b6.jpg
241a00e6872f5f2010a7e83aa94c7cf6.jpg


Sent from my SM-A536B using Tapatalk
 
Drugari koje visine bi trebao da bude P9241? kod mene je oko 180 cm sa sve metlicom, a odmah dalje sam nastavio da sejem P9300 on je preko 2 metra i još se nije izmetličio, baš je nizak 9241 u odnosu na 9300 ...
 
Nazad
Vrh