Kukuruz 2024

Zašto bi se šalio,u zanjih mesec dana palo preko 100l kiše po njima(više i ne merim),fao 300,završio cvetanje pre nedelju dana(rana setva),verovatno će biti za kuvanje za 10 dana mozda i ranije..Jedino da ugreje na 50 stepeni ili da padne 100t saharskog peska na njega pa da me razuveri.
Tek je pocelo 2. Poluvrijeme.... Kod nas se vrh nije oplodio i poneko zrno na ostatku klipa i tu vec gubimo prinos (osim da 2. Klip nesto zrna jos da). U dolacama poceo podgarati i pod hitno nam kise treba..... A do prije 12 dana izgledao Bogomdan
 
Danas sam obilazio 3 parcele sa Dkc 5075 pa su me bas pozitivno obradovale.
Ne mogu da verujem da pored bas nekih malih kolicina padavina i na temperaturama od 35-38 je mogao tako lepo da metlici i da zavrsi oplodnju!

1d1b8b1283dfddd6d4411258d58f5fb6.jpg


93caa80a24b9aa55f7468d418d4809d2.jpg


4f3a3470665b5212a5a1caeda939f732.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kukuruz odavno lepše nije izgledao u ovoj fenofazi,zelen list od prvog pera do zadnjeg....mozda grešim al kontam da sa ovoliko vlage nema da omane bez i da padne kap kiše do žetve.
To mozda kod vas. Dodji da vidis kukuruze u nasem delu atara koji se zove Suljkovaca. Ki kaktus, izgoreo prvu trecinu.
 
To mozda kod vas. Dodji da vidis kukuruze u nasem delu atara koji se zove Suljkovaca. Ki kaktus, izgoreo prvu trecinu.
Verujem ti i zao mi je sto je tako,ja i jesam pisao o stanju na mojim parcelama,ovoliku količinu padavina ja nisam imao u 2022 i 2023 zajedno...Ni jednog trenutka nisam ni napisao ni pomislio da očekujem neki rod od 10+ t xa,ali sad sa vec nazire neki normalan prinos dovoljan bar da se pokrije trosak...Ali neke kolege su jedva dočekale razlog da se udje u neku vrstu rasprave i iskreno zao mi je i zbog toga,jer mi nije bila namera da nikoga isprovociram ili da filozofiram jer vidim da nekima jos uvek zuji u usima od mog komentara.Pozdrav ;)
 
Ma nema tu nikakve rasprave.
Najbitnija stvar u zivotu je sreca 🙃
Ko ima srece da lepo pokisne rodice, ko nema nema i sta da se radi.
Da ne lazem i kod nas jos uvek vecina kukuruza deluje solidno i jos se drzi, al ovaj deo atara je prvi i pravi pokazatelj stanja padavina.
On mi dodje kao reper padavina.
Tu je zemlja dosta prosarana, uglavnom losija.
Sledeci deo atara su Stukavice. Kad tamo kukuruz podgori onda je Suljkovaca vec mrtva.
Al nije samo kisa presudna. Presudna je i temp. Bilo skoro 40 u hladu, a zamisli na suncu. Tu bez lepe kise kukuruz brzo nestaje.
 
ahahha jeste nemam druga posla nego da cekam raspravu na internetu, bas si komican :D ali izjava tvoja da u sred juna ne treba vise kapi kise ne da zuji nego odzvanja, mislim da ni dete iz zabavista da izvuces sad i odvedes na njivu ne bi to izjavilo :geek:
 
Kod mene su dobri kukuruzi ali problem su oluje, dosta su se nakrivili ne znam hoće li se ispraviti.
 
Kad bi se ogrebali za jedno 20 litara kiše ovih dana i isto toliko za tri nedelje završili bi posao. Što se cene tiče- kako je rekao Gvozden- da se ne ljubimo.
 
@Peet taj kukuruz ce roditi preko 7 tona po jutru pa sve da ne pokisne vise ni jednom do zetve, tom vlage nije falilo, zaperci mu do klipa, a i zemlja se lepo crni..
 
Danas sam obilazio 3 parcele sa Dkc 5075 pa su me bas pozitivno obradovale.
Ne mogu da verujem da pored bas nekih malih kolicina padavina i na temperaturama od 35-38 je mogao tako lepo da metlici i da zavrsi oplodnju!

1d1b8b1283dfddd6d4411258d58f5fb6.jpg


93caa80a24b9aa55f7468d418d4809d2.jpg


4f3a3470665b5212a5a1caeda939f732.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
Koje male količine kad je izmedju redova mokro. KOD nas samo oko biljke mokro...
 
@milan89
Pre rano je pricati o nekom prinosu, nismo ni usli u Jul, a misljenje da bez ikakvih vise padavina do skidanja moze dobaciti na 7 t/kj je smesno i nerealno za svakog proizvodjaca kukuruza.
@slobapatrola
Ove su neke parcele koje su blizu sela i obuhvacenje onom kisom od 22 Maja cini mi se sa 44 lit. Zemlja je crna od 4 lit + 3 u zadnja dva dana.
Snimak je nacinjen pre podne pa taj gornji sloj jos nije u potpunosti bio suv.
 
Ljudi misle da sad kad padne kisa moze kukuruz mjesec ddana bez kise..... Jel vi ne znate da kukuruz dnevno crpi 5 litara vode iz tla u fazi oplodnje/nakon nje ako zeli imati prinos 13 14 15 tona po ha?
Ali da se vratimo na korisniju raspravu, dekalb u selu kod kolege me bas ugodno iznenadio sa klipovima s obziromna 5 dana toplotnog udara sto je bilo.... Klipovi, solidno oplodjeni nije nesto podgorio i zrna poprilicno krupna. Jedino mu od ovoga sto janimam parira p9960 a kws hypolito opticki ni blizu nije. Ali cekat cemo kombajn....
E sad kad ga pitam koji je hibrid on ne zna nego mora pogledati ako su uopce i zapisali koji je.
Mozda je dekalb malo poradio na genetici kad je stres u pitanju sa novom hibridima. Ali veliko pitanje ce biti kako otpusta vlagu u odnosu na pioneer
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh