Kukuruz 2024

Ili su zajebali nešto sa semenom ili su nas vremenske prilike zajebale, treće nema.
 
Generalno su sve kulture dosta niže rastom, suncokreti i kukuruzi koji su prošle godine bili na 2m i više sad jedva da su izgurali preko 180cm. Mnogo puta ovog proleća su bili nagli padovi i skokovi temperatura praćeni blagim mrazom, sve se to odražava na tu nejednaku visinu. Ali definitivno i momenat predsetvene pripreme ima veliku ulogu u svemu, ali ta visina nije presudna ni za jedan usev, bitno je da sad temperature ne drže preko 36 u dužini od 3,4 dana dok je kukuruz u oprašivanju i oplodiće sav bez problema. Osvrt na hibrid P9889, hibrid ima izuzetno velik potencijal u sušnim godinama, a videli smo da nije najbolji samo zbog osetljivosti na vetar i to kad preraste svoju visinu, ako ovako nasatavi godina ovim tempom moguće je da će biti najrodniji kao i 2021.u većini regiona. Banat je navikao da svi najbolji hibridi budu bez greške za taj region, ali šta je tu je. Ja sam ga prvi ponovio u setvenoj strukturi i ove godine jer sam na tako slomljen prošle godine izlazio malo iznad 5t/kj.
 
Poslednja izmena:
Bio danas u kukuruzu, buduci klipovi zbilja dobro izgledaju ukoliko oplodnja normalno prodje.
E sad kad bi pala temperatura i bilo neke solidne kise iducih 7do10 dana bilo bi i roda itekako dobrog. Nazalost cujjem da u nekim krajevima sa manje kise ima vec potpaljenih 3 do 4 lista
 
Bio danas u kukuruzu, buduci klipovi zbilja dobro izgledaju ukoliko oplodnja normalno prodje.
E sad kad bi pala temperatura i bilo neke solidne kise iducih 7do10 dana bilo bi i roda itekako dobrog. Nazalost cujjem da u nekim krajevima sa manje kise ima vec potpaljenih 3 do 4 lista
Gde ti je Jul,Avgust?
 
Generalno su sve kulture dosta niže rastom, suncokreti i kukuruzi koji su prošle godine bili na 2m i više sad jedva da su izgurali preko 180cm. Mnogo puta ovog proleća su bili nagli padovi i skokovi temperatura praćeni blagim mrazom, sve se to odražava na tu nejednaku visinu. Ali definitivno i momenat predsetvene pripreme ima veliku ulogu u svemu, ali ta visina nije presudna ni za jedan usev, bitno je da sad temperature ne drže preko 36 u dužini od 3,4 dana dok je kukuruz u oprašivanju i oplodiće sav bez problema. Osvrt na hibrid P9889, hibrid ima izuzetno velik potencijal u sušnim godinama, a videli smo da nije najbolji samo zbog osetljivosti na vetar i to kad preraste svoju visinu, ako ovako nasatavi godina ovim tempom moguće je da će biti najrodniji kao i 2021.u većini regiona. Banat je navikao da svi najbolji hibridi budu bez greške za taj region, ali šta je tu je. Ja sam ga prvi ponovio u setvenoj strukturi i ove godine jer sam na tako slomljen prošle godine izlazio malo iznad 5t/kj.
Al ga nahvali (P9889) kao da si promoter istog! :LOL:
 
Jos jednom da ponovim za one koji hoce da seju p9889 da znaju. To je poraz genetike i geneticara. To je kukuruz koji ce u saksiji mozda biti i najrodniji, ali tamo gde zaduva malo jaci povetarac skidacete ga sa pikap prstima. Izuzetno neotporan na sve i svasta.
Sa druge strane svima onima koji bi da seju pravi otporan kukuruz i da imaju isti, ili veci prinos od 9889 preporucujem P0710.
Svasta smo krunili, od DKCa i Pionira, al 710 nema konkurenciju.
 
Potvrdjujem za 9889 u susi uzasan i prilikom oluje posljee 0217 je taj najgore porusen.
Ima pioneer novu genetiku za sad 9960 izgleda fenomenalno ali kakav jee u susi ostaje neki drugi puta za vidjeti. Iako trebamo i oplodnju istog vidjeti kroz neko vrijeme kada ove vrucine prodju. 0710 isto cujem da je vrhunski hibrid ali ga ja radi kasne fao grupe ne sijem
 
Po meni avgust ima presudan uticaj na FAO 600 grupu. Ove 300-400 je presudan jul. Odnosno svima je bitan jun. Jer tada pri normalnim temp i sa dosta vlage naprave klip koji je dobro oplodjen. Jos jedna dve dobre kise u julu i on nalije zrno. Posle mu i ne treba. Kod mene u kraju su stari pricali da Sv. Ilija glavu sece. Ali to je bilo zbog toga sto su se sejale ove kasne sorte i njima je to bilo presudno. Naravno sve zavisi i od roka setve i nicanja.
Posto je sve poranilo mislio sam bice to dobro i za psenicu i za kukuruz jer ce uci u period sa manjim temp i vecom vlagom. Onaj pakao bude kraj juna. Ali se sve promenilo. Ako budu pale temp i kisa sledece nedelje onda kod mene ce kukuruzi nesto i da naprave za sam pocetak. Posle cekamo vreme u julu.
 
Pomaganje oprašivanja za zp 606.
IMG-20240622-060616.jpg
 
Kod mene prošle godine vjetar povaljao puno kukuruza u stadiju metličenja, i tu je bio gubitak 40-50%.
 
Nazad
Vrh