Kukuruz 2024

Mirban jel stvarno misliš da kasno posejan kukuruz može da izdrži sušu od početka juna do sredine septembra i da bude zelen i da preko vagona zrna ,na bilo kom tipu zemljišta i uz bilo kakve agrotehničke mere osim navodnjavanja.
Milane pa kod mene u kraju imaju ljudi njive uz samu reku Kolubaru. I seju kasno jer ne mogu ranije da udju i spreme. A posle mu skoro i ne treba kisa. Tu su jake rose i jako plitka podzemna voda. Tu kukuruzi stalno odvaljuju sa prinosima. Dakle sve je moguce.
 
Ništa se nije ispostavilo. Ne znam ni ne zanima me koliko kiše je dobilo šire područje, kod mene nije palo ništa.
Tako i ja mogu tvrditi da je kod tebe padalo. Vjerojatno i je, pa samo tvrdiš da je bila suša da opravdaš loš prinos. Uvijek kad sam pratio radar vidio sam da u Srbiji ima padavina.
Ma padala je, samo što su u srbiji svi priglupi pa ne znaju šta i kako sa kukuruzom. Puna agrotehnika i tako to, stoga je ljudima rodilo samo 2-3 tone.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Meni je uvreda i nekolegijalno, da kažeš da je moj prinos vezan samo uz kišu koje nije bilo.
A tragično je to što gotovo nitko ništa ne shvaća, i neće vam biti bolje ni u najboljim uvjetima.
Niko ne misli (bar ne ko je normalan) da ti nisi dobar radnik i da dobro radiš. Ali ti ne znaš šta je suša (hvala Bogu da je tako).
Dođi ti u peskoviti deo rita (najveći deo) sela Gardinovci pa ćeš da vidiš kako ni jedna agrotehnička mera ne pomaže. Kod mene je tako 10% površina. Izgorela pšenica u marti. Ti to ne možeš ni da zamisliš.
 
Ništa se nije ispostavilo. Ne znam ni ne zanima me koliko kiše je dobilo šire područje, kod mene nije palo ništa.
Tako i ja mogu tvrditi da je kod tebe padalo. Vjerojatno i je, pa samo tvrdiš da je bila suša da opravdaš loš prinos. Uvijek kad sam pratio radar vidio sam da u Srbiji ima padavina.
Opet ne razumeš da kod tebe ispod zemlje je vlažno i kada ne pada kiša. Kao što ja imam takvu jednu njivu.
 
Imam i ja zemlje gdje je šljunak na pola metra dubine, otkud tebi to da ja to nemam, ne znam za to, nikad to vidio?
I takva zemlja se može dovesti u upotrbljivo stanje, neće biti rekorda, ali biti će više nego što se misli. O tome cijelo vrijeme pričam, ne znam više kako da objasnim, đaba seljacima govoriti.
A ovo za vlagu ispod zemlje...
Imam tridesetak bušotina, u zadnjih nekoliko godina presušile su skoro sve zbog intenzivnog iskopavanja šljunka u mom kraju, 6 šljunčara u krugu od 3km.
Tako da podzemne vode su na izdisaju.
A i to malo što ima biljke ne mogu iskoristiti niti dosegnuti ako se zemlja pravilno ne obradi, i to po stoti put je opet ono o čemu pričam. I opet i opet...
 
Скинуто са пола јутра.
d21b92d721cc4afbc1cf8f8ed3f3e174.jpg
 
Imam i ja zemlje gdje je šljunak na pola metra dubine, otkud tebi to da ja to nemam, ne znam za to, nikad to vidio?
I takva zemlja se može dovesti u upotrbljivo stanje, neće biti rekorda, ali biti će više nego što se misli. O tome cijelo vrijeme pričam, ne znam više kako da objasnim, đaba seljacima govoriti.
A ovo za vlagu ispod zemlje...
Imam tridesetak bušotina, u zadnjih nekoliko godina presušile su skoro sve zbog intenzivnog iskopavanja šljunka u mom kraju, 6 šljunčara u krugu od 3km.
Tako da podzemne vode su na izdisaju.
A i to malo što ima biljke ne mogu iskoristiti niti dosegnuti ako se zemlja pravilno ne obradi, i to po stoti put je opet ono o čemu pričam. I opet i opet...
OK, svi smo mi glupi i ne znamo ništa, lenji smo.
Neću više komentarisati na ovu temu, niti odgovarati.
PS: čak si i mene prevazišao 😃
 
Ništa se nije ispostavilo. Ne znam ni ne zanima me koliko kiše je dobilo šire područje, kod mene nije palo ništa.
Tako i ja mogu tvrditi da je kod tebe padalo. Vjerojatno i je, pa samo tvrdiš da je bila suša da opravdaš loš prinos. Uvijek kad sam pratio radar vidio sam da u Srbiji ima padavina.
Bas bezobrazno napisano.
 
Imam i ja zemlje gdje je šljunak na pola metra dubine, otkud tebi to da ja to nemam, ne znam za to, nikad to vidio?
I takva zemlja se može dovesti u upotrbljivo stanje, neće biti rekorda, ali biti će više nego što se misli. O tome cijelo vrijeme pričam, ne znam više kako da objasnim, đaba seljacima govoriti.
A ovo za vlagu ispod zemlje...
Imam tridesetak bušotina, u zadnjih nekoliko godina presušile su skoro sve zbog intenzivnog iskopavanja šljunka u mom kraju, 6 šljunčara u krugu od 3km.
Tako da podzemne vode su na izdisaju.
A i to malo što ima biljke ne mogu iskoristiti niti dosegnuti ako se zemlja pravilno ne obradi, i to po stoti put je opet ono o čemu pričam. I opet i opet...

Imate amoazon pitke vode koji tece ispod vasih nogu , jeste dublje nego kopate, protok kubni kilometri u sekundi , zato je HR prva u europi po kolicini podzemnih pitkih voda , a ovdje na istoku pijemo iz dunava a dosta istoka dobija pitku vodu nekoliko stotina kilometara iz zapadne slavojije , jer ovdje geoloski nije pjesak a ispod nas je fruska gora , ima plina i termalnih voda ali slabo pitke vode iako je ima dublje nije za pice , previse arsena i zeljeza. Spadamo u savski podzemni tok iako mozemo da pljunemo u dunav .
Klasicni bunari do 30metara daju do 1m3 dnevno i onda slusam budaletine na tv koji pricaju o navodnjavanju , postoje planovi za akumulacije i pumpanje vode iz dunava ali koliko ce to kostati.
 
Danas zavrsio sa kukuruzom za ovu godinu. Prinos od 7 do 8t/ha(mereno na vagi). Hibridi Pioniri 9911, 0200, 0164.

Neko je pomenuo vetar, moje zapazanje je da se 9911 prilicno izlomio u zadnjih mesec dana, ali je pucala stabljika iznad klipa pa nije bilo problema. Ranije je bilo problema sa 0725 sa poleganjem. Mada ovde ne duva kao u Banatu.

p0200 predeklarisano seme je bilo od prosle godine mislim Francuska, nicanje bilo top i najbolje je rodio i odlicno otpustio vlagu.

Nesto sam i brao u klipu ali sto se mene tice berba polako odlazi u zaborav. Treba samo pazljivo odabrati hibride, obavezno tretirati seme, postici sklop i mozda gresim ali ne preterivati sa ureom. Kod mene je nadmorska visina 220m. Ovo najvise pisem zbog kolega iz Centralne Srbije.

Послато са 23028RN4DG помоћу Тапатока
 
Ne pisem bas toliko cesto a i ne ulazim u neke rasprave bez potrebe, ali malo se rasplamsala rasprava oko tih 13t/ha u 3- mesecnoj susi ako sam lepo upamtio, pa me kopkalo da proverim neke podatke i ako ne volim da virim u tudje dvoriste. A i moram da dezuram do 3 nocas pa imam vremena.
Pronasao sam da je najblize Ludbergu Varazdin sa meteo stanicom pa sam na sajtu ogimet.com proverio podatke sa tamosnje meteo stanice. Naravno ne mora da znaci da je toliko padavina bilo kod kolege jer nekad u par km razlike bude i lepe razlike u padavinama, ali temperature moraju biti priblizne a i druge meteo stanice na severu Hrvatske blizu Slovenije daju slicne podatke pa verujem da greska ne moze da bude velika. A kolegi plus u prilog ide cinjenica da je blizu reka Drava i jezero Dubrava. Tako da pretpostavljam i da je kvalitet zemljista prilicno dobar u tom kraju, a mozda covek ima i losije zemlje necu ulazim u to jer nije kod svakog isto. Znam samo da je kod mene npr u blizini Morave odlicna zemlja alivijum tj recni nanos, sa dobrim PH mahom 7-7,5 a uglavnom ni na jednoj njivi po analizi bar ja nemam manjak fosfora i kalijuma svuda su u dobrim granicama, blizu su podzemne vode i na kraju jako vazno tu su skoro uvek jake rosa. Ima svakako i tu peska gde pregori ali nije to neki veliki procenat bar kod mene i u okolini mojih njiva. Ja na toj zemlji recimo ove godine nisam prebacio 5t/ha (soja je npr rodila 1t/ha) sto se nije desilo jos od 2007 godine. I 2012 je tu bilo 5 do 6,5t/ha
Skrinsotovao sam podatke u Varazdinu i podatke kod mene cisto da se uporede temperature, koje su nazalost odnele najveci deo roda. Za kod sebe tvrdim da je los prinos ne zbog manjka vlage vec zbog previse dana sa temp preko 36-37 stepeni i vruca kosava sredinom jula. Jer smo u jul usli sa lepim zalihama vlage. Siguran sam da su temperature bile blaze a ove padavine koje su bile da bi prinos bio daleko bolji. Kod mene su njive od 1 do 5km vazdusnom linijom od meteo stanice tako da je to priblizno to sto se tice padavina.
I u Sloveniji koja je relativno blizu kolegi nisu lose prosli sa kisom u nekoliko navrata a i sa temperaturama (sin jednog mog komsije radi u Mariboru pa je cesto ocu javljao kakvo je vreme pa sam upucen koliko toliko).
Na osnovu svega toga i kolegine agrotehnike verujem da je bez problema imao tih 13t/ha, a njemi je susa jer je navikao na 17t/ha. Jedino se malo zaneo sa tim ekstremna jer definitivno na srecu nije imao ekstremnu susu. Licno bih se zadovoljio takvom susom i kod mene.
Ja licno sa tim temperaturama, tom kisom oko 21 jula i kasnije oko 3.8 plus sa zalihama vlage iz juna i maja, kod sebe smeo da garantujem bar 9-10t/ha. Uzimajuci u obzir da imam i njive koje nisu tako izdasne zbog nizeg PH (5-6) i malo dubljih podzemnih voda.
Ali sta bi bilo kad bilo, ono sto jeste da sam imao prosek 3t/ha u debelom minusu s obzirom na ulaganja. Ali avaj idemo dalje. Definitivno nema vaznije agrotenhike od povoljnih vremenskih prilika.
Kolegi jos jednom svaka cast na prinosu, izvinjavam se ako sam bio indiskretan da proveravam podatke za njegov kraj na netu ali iskreno kopkalo me je, jer ovde po Srbiji mahom sam pratio radar i pisanja kolega u temi o vremenu pa sam mogao da ispratim gde je bilo lepih padavina a gde ne. A i mahom se sad poklapa sa prinosima koje pisu kolege.

b09f81c1fa14fb42f16bc8f2093506fc.jpg
ed286d92d980c5e3d594da1e5016be3d.jpg
 
Poslednja izmena:
Jako lijepo i ljudski napisano, baš sam uživao čitajući. Ozbiljno!
Samo, Varaždin je ipak poprilično udaljen od mene, veća je nadmorska visina, i uvijek je hladniji. To se dobro vidi u sezoni grijanja plastenika, moji kolege i rodbina od tamo počinju s grijanjem puno prije mene, i završavaju kasnije.
Uostalom, baš gledam npr. 31.07., naveli su da je tad maksimalna temperatura bila 28. Taj dan mi je bratu rodjendan, bili smo čitav dan u polju paprike, umalo smo pocrkali, definitivno nije bila takva temperatura.😂
8.8. smo išli na odmor, baš u Sloveniju, i znam da je jutarnja temperatura bila 24 oko pola 9, a ovdje piše da je tad maksimalac bio 30. Tako da se ne mogu ovi podaci primijeniti na moj kraj jer su zabilježeni daleko.
Daj baš i pogledaj što piše za 16.08, od tad imam i jednu sliku, vidi se temperatura u 17h navečer!



Što se Slovenije tiče, idem dosta često, djevojka ide poslovno svaki čas. Oni su dobili jako puno kiše, ali i oluje svaki tjedan. Svejedno je to dosta daleko od mene, kako su se kiše i oluje spuštale s Alpa, do nas se to sve razvodnilo, i nije stizalo ništa, na svu sreću bar nisam ove godine imo štete od vjetra i tuče, osim jednom.
 
Lokalno dosta precizniju sliku daju male privatne vremenske stanice kojih je svakim danom sve više. Neke rade već više godina pa se mogu na njima pogledati podaci koji nas zanimaju (npr. temp, rel. vlaga, solarno zračenje, padaline, vjetar) i vidjeti podatke u gotovo realnom vremenu (kašnjenje 10-ak min). Za pristup podacima je dovoljno registrirati se.

Nisam 100% siguran, ali čini mi se da je ovo stranica za registraciju:
 
U ovoj godini nije toliko bio problem susan period. Veci problem su ekstremno visoke temperature. Bezveze je prica kako je bitna agrotehnika a nisu klimatski uslovi. Vazniji je raspored padavina i temperatura nego sve ostale agrotehnicke mjere. Ja sam ove godine vrsio kukuruz sa 4 tone po hektaru a isto tako je bilo i 10 tona po hektaru. Najbolja i najlosija njive su posijane isti dan 3.4.2024. Potpuno ista agrotehnika samo udaljenost kilometar jedna od druge. Razlika je sto se bolja njiva nalazi u dolini a losija je na brijegu. Jos jedan primjer od ove godine. Posijao sam psenicu uoci Arandjelovdana prosle godine. Sebi hektar komsiji hektar. Ja pod tanjiracu bacio 250kg 15 ke on nista. Odradio dva tretmana zastite, tretman protiv trave i dvije prihrane. Nakon sjetve njegova jedina agrotehnicka mjera je bila zetva. Obojica smo imali po 3t/ha
 
Pozdrav kolege, imam jedno pitanje po prvi put ove godine sam brao kuruz u zrnu vlaga je 18.5 u prikolici bila.Može li kuruz sa takvom vlagom da se pakuje u vreće?
 
Nazad
Vrh