Kukuruz 2024

Znaci treba baciti dve tone djubreta Po hektaru

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Citat: "Kukuruz za jednu tonu zrna i biljne mase potroši 28 kg azota, 11 kg fosfora i 31 kg kalijuma po hektaru. To znači da bi za 10 tona zrna trebalo obezbediti 280 kg azota, 110 kg fosfora i 310 kg kalijuma."
Mnogo toga već ima u zemlji od razgradnje žetvenih ostataka, od kvržica mahunarki, od kiše, a posebno snega.
Staro zakon o održanju količine nečega.
 
Mnogo toga već ima u zemlji od razgradnje žetvenih ostataka, od kvržica mahunarki, od kiše, a posebno snega.
Staro zakon o održanju količine nečega.
Dobro je dokle god ima, ali ako se više iznosi nego unosi, neće biti dugo. Održivost je jako bitna. Ovo od @turke u velikoj mjeri potvrđuje ono o čemu je pisao @Gogo7441. (y) Nema dobrog prinosa bez kvalitetnog kontinuiranog ulaganja. Naravno da su vremenske prilike jako važne, ali kod tala u dobroj kondiciji i uz kvalitetnu obradu te dovoljno hraniva, po mojem skromnom mišljenju, smanjuje se utjecaj nepovoljnih vremenskih prilika.

turke je napisao(la):
Kod nas ga ima jednako kao i prošle godine . Prinosi od 6 tona pa sve do 9300kg na jutru . Dekalb 5110 uvjerljivo najbolji . Imali smo i kashmir ,P9911 , 4391 . Neki dan riješavali drugima bc344 12tona hektar . Drugi znam 100% bez kilograma gnoja 9500kg na ha (redovito bile gnojene stajnjakom) . Naša područja su dobila kiše . Vlage od 14 do 17 . Bilo je parcela gdje smo radili uslužno gdje je jedva bilo 4 tone na jutru . Ovo gdje je preko 9 tona jutru to su naše parcele koje su redovito gnojene stajnjakom . Po analizama je samo preporuka 18tona gnojovke i nešto sitno kalcifikacije . Humus preko 4 . PH 6% . fosfor i kalij preko 50mg/100g (vise ne znamo točne podatke jer sad stave prekk 50 i gotovo ) . Tako da na našem području je dosta kukuruza .
 
Tu je srž problema, ako čekate da zemlju nagnoji snijeg i kiša.😂
Čak i da je istina, a nije jer je to zabluda, pa kiše nema, zar ne, isto kao ni snijega.😂
 
jos samo kada bi doprlo do mozga da su kod nas LOSIJE njive sa manje djubriva dale VECI prinos bilo bi opravdanog smeha i ovih smajlica

ovako samo glupost i tu je SRZ problema

lp
 
Tu je srž problema, ako čekate da zemlju nagnoji snijeg i kiša.😂
Čak i da je istina, a nije jer je to zabluda, pa kiše nema, zar ne, isto kao ni snijega.😂
Ja ne čekam, ja pišem činjenice, a nigde nisam napisao koliko je to. Pročitaj koliko sneg unosi azota pre komentara.
A ti si potvrdio kakav si čovek.
 
@milan11 Od gnojiva je išlo nekih 400kg 15-15-15, 350kg Uree, i 350kg KAN-a u kultivaciji po hektaru. Dobro sjeme, gust sklop, korova ne smije biti. Ukupan trošak sa uslugom branja i prijevoza je nešto preko 1100e po hektaru, za to je ove godine bilo potrebno nešto manje od 8t kukuruza, znači preko 5 tona je bila čista zarada. Najbitnije je dugoročno ulaganje u zemlju, plodored, podrivanje, zelena gnojidba, kalcizacija... Tako se stvara tlo koje trpi kojekakve ekstremne uvjete, nije to ništa novo ni revolucionarno ali rijetko tko tako radi.
slicno smo mi odradili sve po preporuci tehnologa iz jedne velike kuce i analizi tla jer su parcele trebale biti u ogledu.250kg nule zaorano,390kg urea predsetveno i 350kg kan u prihrani.dkc ogled. sklop u zetvi 81500 prosek.u zetvi bez korova a i bez klipova.medu top tri parcele po analizi humus 3,7posto cak smo na tu parcelu pre dve godine uspeli izvesti nesto stajnjaka. ph6,8 predusev psenica ispodrivano u leto posejana smesa leguminoza deteline dve tri bob lupina zob.pola parcele plug u zimu a pola plitko rubin pa razrivac i posejana zimska smesa od kwsa mislim n max zima.de je plug isao zatvorena vlaga drljacom predsetveno bednar svifter pa setva s vaderstad kukuruznom.de je isao pokrov prvo u rano prolece prvo seckalica i predsetveno svifter i setva s vaderstad.postivamo plodored sigurno preko 15 i vise godina sa 4 5 kultura. samo 5016 smo uspeli izvagati jer gospoda iz dkc-a nakon prvog kipovanja su utekla kad su videli koliki je prinos.na oranom 2,1 tona po hektru a na delu de je isao zimski pokrov 1,95tona.setva krajem marta da smo sejali kad i vi isao bi tarup kao sto je i isao na parcele koje smo kasnije sejali.od pocetka godine do zetve je palo kolko se secam 95L.dvaput po 60plus dana bez kise.

sad vas lepo pitam recite mi molim Vas gde sam ja to pogresio? rado cemo Vas ja i moj brat i jos nas par doci saslusati i uzivo ako treba o nasem trosku
 
Ja ne čekam, ja pišem činjenice, a nigde nisam napisao koliko je to. Pročitaj koliko sneg unosi azota pre komentara.
A ti si potvrdio kakav si čovek.
Ajde ne muljaj, čitao sam o tome prošle ili još ove godine, zadnje studije pokazuju da nema tu ničeg osim dodatnog zakiseljavanja tla. S tvojim činjenicama i znanjem se može samo obrisati zadnjica.
 
Gogo7441 nisi samo odgovorio jer si te kolicine i stajnjaka i vestaka bacao po preporuci posle radjenih analiza? Jel radite i analizu na N-min za kukuruz? Ako imas podatke od analize voleo bih da ih ovde napises da vidimo kakav je to tip zemlje. Kazem opet da podrivanje sigirno ima velikog uticaja. Takodje i veliki humus ima ulogu da takvo zemljiste moze dosta vlage da prikupi u sebe i da je dugo drzi. Kao sundjer. A zbog toga sto nema pluznog djona onda i ona donja vlaga kapilarno se premesta lakse iz donjih slojeva u gornje. Svakako i da zeleno djubrenje potpomaze svemu ovome. A to sto je napisano koliko cega je potrebno kukuruzu za 1 t zrna je tacno samo necega ima i u zemljistu. Kazu zato se i raxe analize da se vidi cega ima a cega nema i sta i koliko treba dodati.
 
Mirban jel stvarno misliš da kasno posejan kukuruz može da izdrži sušu od početka juna do sredine septembra i da bude zelen i da preko vagona zrna ,na bilo kom tipu zemljišta i uz bilo kakve agrotehničke mere osim navodnjavanja.
 
Kolega to je već neka druga priča ,na takvim njivama nema nekog prinosa ni u najboljim godinama.
Pričamo o prinosu kod ljudi koji su sve dali kukuruzu a skidali 4-5 t / ha.
Sad svi pratimo prognozu ,radare i
i druga čuda savremene tehnologije i znamo putanje ciklona od početka leta do sad.
Istok Hrvatske je prošao pakao kao i veći deo Srbije što se za središnji i zapadni deo ne može reći.
Istok Rh gdje nije bilo leda a gdje je kukuruz bio posijan oko 1.4. Skidali smo 10 do cak 11 tona. Iako je zadnja kisa pala 02.07. Sto 60 70% ljudi iz Srbije moze samo nazalost sanjati o takvom prinosu u 2024.
Gogo je jedina osoba na ovom forumu kojeg sam ignorirao jer staje na muku ljudima koji nisu imali kisa ili cija zemlja ove ekstreme ne moze izdrzati. Imate ljudi iz zapadne Hrvatske koji nee vjeruju da je npr u 2012 palo, samo, 10 lit u skoro 3 mjeseca i, da prinosi od 800 kg po ha da smo to imali tada jer mi nee znamo zemlju obraditi.... Ignoriraje takve i dobro.
 
Mi rasipačem i špartačem. Kod vas su svi špartači bez kutija koliko znam ...
To se ja kolega malo šalim.
Ja lično imam špartač sa kutijama, ali ne koristim ga na svim površinama pod kukuruzom.
Kukuruze na brdu gde je veći nagib izbegavam da špartam, jer u slučaju jake kiše svu zemlju mi odnese voda, a samim tim i djubrivo.
 
Nazad
Vrh