Kukuruz 2024

Danas, ubadala kiša kad treba

Zemlja inače žnj klasa, više vrsta zemlje na istoj parceli, brdo, agrotehnika u odnosu na vas u Vojvodini nikakva. Strnjike se ne diraju do oranja, kukuruzovina ako se ne popali čeka se februar da malo strune pa se onda ore. Đubrenje 15ka i kan po 250 kg/ha. Prskanje većinom mont i terbis, dosta puta na tome i ostane, pričam uopšteno za moj uži kraj, ne samo kod mene. Ratara nema, ko drži životinje taj još i sije, arende nema, daju ljudi da ne zarasta njiva, na drugom kraju opštine je drugačija situacija.

Zaključak, treba da se zahvalimo za kišu i udaramo nogom u gujcu na ovakvom kukuruzu

Bilo je i sušnjijih godina, al opet nije bilo toliko katastrofa kao kod vas
9a6ed47c23e53b6132f5a9afee28d3f0.jpg
072aa696656d2f0866802da11d51976c.jpg


Послато са SM-G950F помоћу Тапатока
Post od 30 jula, tad je po Srbiji, gledajući postove kolega kukuruz bio suv do vrha na dosta parcela. Ovaj dobio kišu koji dan prije slikanja i još nekoliko puta do branja. 8 t po hektaru.
Kiša, kiša i samo kiša.

Послато са SM-G950F помоћу Тапатока
 
Istok Rh gdje nije bilo leda a gdje je kukuruz bio posijan oko 1.4. Skidali smo 10 do cak 11 tona. Iako je zadnja kisa pala 02.07. Sto 60 70% ljudi iz Srbije moze samo nazalost sanjati o takvom prinosu u 2024.
Gogo je jedina osoba na ovom forumu kojeg sam ignorirao jer staje na muku ljudima koji nisu imali kisa ili cija zemlja ove ekstreme ne moze izdrzati. Imate ljudi iz zapadne Hrvatske koji nee vjeruju da je npr u 2012 palo, samo, 10 lit u skoro 3 mjeseca i, da prinosi od 800 kg po ha da smo to imali tada jer mi nee znamo zemlju obraditi.... Ignoriraje takve i dobro.
Nije samo bitno koliko je palo kiše, bino je i koliko ima vode u zemlji, blizina podzemnih voda i td.
 
Nije samo bitno koliko je palo kiše, bino je i koliko ima vode u zemlji, blizina podzemnih voda i td.
Naravno, tako ima njiva gdje je bilo i 12.2 tone ali to je sasvim drugi tip zemlje i polozaj zemlje u nasem ataru a i takve zemlje nema 5% u ataru kod nas.
Kao sto sam rekao zapadnu rh nemozes sa nasim istokom nikako usporedit klimatski gledano (imaju i oni njiva gdje je problem voda, divlje svinje itd) ali isto tako su si mogli dovesti proizvodnju na nekim njivama sa pokrovnim usjevima i no til/strip tillom na 18 tona kukuruza u pojedinim godinama a u prosjecnim na 15, 16 tona. A da se to kod nas proba bila bi, jedna velika 0 jer bi pokrovni usjev u proljece sve isisao od vlage i ne bi imali 3 4 tone po ha tada.... I najbitnije od svega tamo nema klanja sa arendama ko kod nas da se placaju zakupi preko 500 eura po ha.....
 
Post od 30 jula, tad je po Srbiji, gledajući postove kolega kukuruz bio suv do vrha na dosta parcela. Ovaj dobio kišu koji dan prije slikanja i još nekoliko puta do branja. 8 t po hektaru.
Kiša, kiša i samo kiša.

Послато са SM-G950F помоћу Тапатока

ili kod nas 20 srpanj .
e026ae0771520636e7cab6a9de8e1443.jpg


a0476c2ab017b91fa6d8e21ef5d4dd64.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kukuruz mi je od početka bio u velikoj vlazi i hladnoći, sjetva je bila kasna, a zadnja 3 i pol mjeseca je bio bez vode i na ogromnim temperaturama.
Ipak presuđuje agrotehnika na kraju, koliko vidim jako puno ljudi kalkulira s ulogom, i smiješna mi je teza da se može više zaraditi ako se manje uloži, to dovodi samo do loših prinosa.
Imao sam i ja loših godina, i ova je bila daleko od idealne, ali na neke stvari se može itekako utjecati, to je ono što nitko ne želi priznati, i to nije moj problem.
Ajde malo pogledaj statistiku , pa onda pricaj o agrotehnici , za 2023 godinu ukupna kolicina oborina , za ovu jos nisu izbacili ali bice ista razlika
Vukovar 703 litre
Vinkovci /Novo selo 715 litara
Ludbreg/Hrastovsko 1159 litara

Ako laze koza rog ne laze , pogledaj link
 
Ajde malo pogledaj statistiku , pa onda pricaj o agrotehnici , za 2023 godinu ukupna kolicina oborina , za ovu jos nisu izbacili ali bice ista razlika
Vukovar 703 litre
Vinkovci /Novo selo 715 litara
Ludbreg/Hrastovsko 1159 litara

Ako laze koza rog ne laze , pogledaj link
pisao mu ja u vremenskim prilikama :haha: jer me iznervirao a to ne valja kada se desi

al nisam nasao za ludbreg ove godine jer ga nema
 
Ajde malo pogledaj statistiku , pa onda pricaj o agrotehnici , za 2023 godinu ukupna kolicina oborina , za ovu jos nisu izbacili ali bice ista razlika
Vukovar 703 litre
Vinkovci /Novo selo 715 litara
Ludbreg/Hrastovsko 1159 litara

Ako laze koza rog ne laze , pogledaj link
А Мокрин 638. 76+26+92+52 - од септембра до нове године.
 
Istok Rh gdje nije bilo leda a gdje je kukuruz bio posijan oko 1.4. Skidali smo 10 do cak 11 tona. Iako je zadnja kisa pala 02.07. Sto 60 70% ljudi iz Srbije moze samo nazalost sanjati o takvom prinosu u 2024.
Gogo je jedina osoba na ovom forumu kojeg sam ignorirao jer staje na muku ljudima koji nisu imali kisa ili cija zemlja ove ekstreme ne moze izdrzati.

Vidi lika, evo 11 tona bez kiše u Slavoniji, a meni kaže da lažem. Pa ja ne razumijem što sam onda krivo rekao.
I još kaže- "ljudima čija zemlja ove ekstreme ne može izdržati."
I opet ono što ja govorim.

@grabik tebe sam držao za rijetko pametnog čovjeka ovdje na forumu.
Nemoj mi 2023. spominjati i tražiti dlaku u jajetu. Uostalom, ni tad nije bila baš tolika razlika u litrama kako pokušavate predstaviti.
 
Koliko se ja sećam više puta je Gogo orao po blatu i vodi. Očigledno je tu niža zemlja i vlaga je bliža i u ovakvim godinama daje prinos i sa manje padavina.
Ima jednu njivu u ritu, i znam koliko je teško nju orati, muka živa. A prinos je uvek extra, pogotovu je razlika kada je suša, tu kukuruz gotovo nikada ne podbaci mnogo.
Razumem u potpunosti ljude što su nervozni i besni, skidati 1-2 tone po kj daje veliki minus, pogotovu što se to ne dešava samo u ovoj godini.
Svi smo poodavno zaključili, najvažnija agrotehnička mera je kiša.
 
Misliš 100 dana bez kiše sa temperatorama oko 40° kao kod nas?

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Iskreno malo je bez veze da u ovakvoj godini koja je bila u Srbiji pise neko iz daljih krajeva o svom velikom znanju i uspehu, a koje nema previse veze ni sa cim drugim, vec sa kisom i vrstom zemljista.Ako nista drugo nije kolegijalno u najmanju ruku.
Dusko Radovic je napisao lepo: "U dobru se ne ponesi, u zlu ne ponizi".
 
Meni je uvreda i nekolegijalno, da kažeš da je moj prinos vezan samo uz kišu koje nije bilo.
A tragično je to što gotovo nitko ništa ne shvaća, i neće vam biti bolje ni u najboljim uvjetima.
 
ma sve je to u redu ovo je forum da se pise

fora je bila samo da je potegnuta bila prica o susi a na kraju se ispostavi da se u 2 meseca dobilo 150+ litara kise

sto uz sve to agrotehniku gnojivo zemljiste itd moze dati visok prinos

samo sto od visokog do skoro pa minusa je vrlo tanka linija ;)
 
fora je bila samo da je potegnuta bila prica o susi a na kraju se ispostavi da se u 2 meseca dobilo 150+ litara kiše
Ništa se nije ispostavilo. Ne znam ni ne zanima me koliko kiše je dobilo šire područje, kod mene nije palo ništa.
Tako i ja mogu tvrditi da je kod tebe padalo. Vjerojatno i je, pa samo tvrdiš da je bila suša da opravdaš loš prinos. Uvijek kad sam pratio radar vidio sam da u Srbiji ima padavina.
 
Nazad
Vrh