Kukuruz 2024

Također ima veze i vrsta zemlje koje mi dobrim dijelom imamo Bogom dane, samo da ne zaboravimo posijati, s druge strane, za razliku od prije dvije godine suše, nastupila je u različitim fazama i to je također dosta ključni dio toga. E sad teško je nekom objasniti ako to ne vidi kako je kod nas. A ovo što se tiče toga dok ima normalno vlage i spomenemo prinose od 17-18 t/ha, opet je problem jer eto nemoguće... tako možemo do beskraja...
 
Jučer zbog posla bio na sjeveru Hrvatske i obilazio neke poljoprivredne površine. Da, i tamo je bio deficit oborina, ali kakav i koliki? Nakon ovih naših suša na istoku Hrvatske rado bi da nas opali jedna takva "suša" sa sjevera države pa da se malo "ispravimo".

I molim kolege koje ne ulažu pametno u zemlju i ne obrađuju je kako treba da se ostave tog posla i da ne tipkaju bez veze po forumu kad ne znaju. ; ) S obzirom na prirodu mog posla mogu vam organizirat edukacijsku turneju po sjeveru RH da vidite kako se to treba baviti poljoprivredom. : )

Ne iskustvo (kod pojedinaca) je gadna stvar.
 
Sta bi bilo da ima dovoljno vlage...
Ocigledno nam se shvatanje pojma "nedostatak vlage" jako razlikuje.
Upravo to mi se dedilo u okolini Ljiga, kukaju da je nezapamćena suša, a soje rodilo 2t/kj i kukuruz zelen do pre neku sedmicu. A ja skinuo kukuruz da 10% vlage 1,5 meseci pre toga.
A, ja sam stvarno osoba koja sve uradi što postoji i ne žalim novac.
 
@milan11 Od gnojiva je išlo nekih 400kg 15-15-15, 350kg Uree, i 350kg KAN-a u kultivaciji po hektaru. Dobro sjeme, gust sklop, korova ne smije biti. Ukupan trošak sa uslugom branja i prijevoza je nešto preko 1100e po hektaru, za to je ove godine bilo potrebno nešto manje od 8t kukuruza, znači preko 5 tona je bila čista zarada. Najbitnije je dugoročno ulaganje u zemlju, plodored, podrivanje, zelena gnojidba, kalcizacija... Tako se stvara tlo koje trpi kojekakve ekstremne uvjete, nije to ništa novo ni revolucionarno ali rijetko tko tako radi.

@Gogi023 kažem ja da Gestapo radi svoje😂😂

@Petar84 uopće nije cilj podjebavanje. Sad svi očekuju neko saučešće, a pola krivice je na samim ljudima.
Pa i ja trpim sušu 3 sezone, kad nije suša onda je poplava, radim na malim parcelama, troškovi obrade mi visoki, imam problema s divljači, nitko me ne žali niti očekujem to.

@Boderlica slažem se s tobom.
Zemlji je svejedno dal ju gazi traktor od 10 ili 100 tisuća eura, bitno je da je adekvatan za ono što se od njega očekuje. Kod nas se sve uložilo u mehanizaciju, a ništa u zemlju, i sad opet opća kuknjava.
S korovima je isto. Kod mene prosjek veličine parcela je nekih 0.3ha ili pola jutra jer su tako nekad grofovi dijelili zemlju, rijetko šta se otad okrupnilo.
I svugdje se ostavljaju međe, a te su u pravilu zarasle u korov od 3 metra. Tu propadnu dva reda usjeva sa svake strane, pa sad ti računaj koliko se tu izgubi. I još na uvratinama bude isto. Ja sam jedina budala koja to cijelo ljeto kosi, prska i održava, i tu opet dobijem ono što drugima fali.
Znas li mozda koji je prosecan PH zemljista ?
 
Sve se svodi na isto. Malo ćemo podrgljati po zemlji, posijati tri kukuruza u metar, gnojivo u tragovima, cijelo ljeto prodavati zjake, a najesen se pojaviti s prikolicama.
E tad je kriv Plenković, Vučić, dragi Bog i svi sveci.
Suša je uvijek dobar izgovor, naravno, i samo je kod mene bilo tako, kod susjeda je padalo.
Vidim ja vas, ali to su već prastare priče.😂
 
Sve se svodi na isto. Malo ćemo podrgljati po zemlji, posijati tri kukuruza u metar, gnojivo u tragovima, cijelo ljeto prodavati zjake, a najesen se pojaviti s prikolicama.
E tad je kriv Plenković, Vučić, dragi Bog i svi sveci.
Suša je uvijek dobar izgovor, naravno, i samo je kod mene bilo tako, kod susjeda je padalo.
Vidim ja vas, ali to su već prastare priče.😂
Tvrdim, a moju tvrdnju podkrepljuju ogledi da kod nas je zaista bacanje novca ako se rasture tvoje količine veštaka. A razlog je ono što ti ne možeš da razumeš da kada je kod tebe suša to je za nas dobra gidina.
Imam i ja njivu gde u kušnoj gidini topi voda ali u sušnoj bude OK. Ali to je jedna njiva.
 
Sve se svodi na isto. Malo ćemo podrgljati po zemlji, posijati tri kukuruza u metar, gnojivo u tragovima, cijelo ljeto prodavati zjake, a najesen se pojaviti s prikolicama.
E tad je kriv Plenković, Vučić, dragi Bog i svi sveci.
Suša je uvijek dobar izgovor, naravno, i samo je kod mene bilo tako, kod susjeda je padalo.
Vidim ja vas, ali to su već prastare priče.😂
А јеси радио анализу земљишта или одокативно бацаш вештак?
 
Nista novo od agrotehnike nisi ponudio sem enormne kolicine djubriva. Kod nas onom ko je bar priblizno toliko bacio, kukuruz je izgoreo zbog nedostatka vode.
upravo ovo sto coci rece
Al vas ovaj sprda ko b....e.
ne sprda on nego zajebava i podjebava
takava kakav je nije uopste potreban forumu

svi znamo baciti 1000+kg vestaka,oprskati 2 puta,ospartati i skinuti rod

jedino sto bi kod nas morao isti taj hektar da proda jer bi bio u tolikom minusu lagano vec posle druge godine
 
ma sve to ok al covek napisa prosek 13t h ove godine pa jos mu hektar sjebale svinje,hektar mu izgoreo itd itd

pazljivo citam Maticu ko sta pise

znaci da je imao i njive sa 20t po hektaru ili meni nesto ne ide matis?

a reci tada da je susa i to je vise nego bezobrazno,bar za mene

al ok svi smo razlicitii

al eto nesto sto mi se ne slaze po kockicama reagujem a njihov odgovor odmah krece u sarkazam,prepoznaju se lako
 
Ne živi i ne radi u Srbiji.Bio sam u Hrvatskoj, obišao neke naše članove, video kako im izgledaju usevi i kako ljudi rade.Nema tu greške, složile su se kockice i to je to.
Imali smo sreće prošle godine sa rasporedom padavina pa sam se uverio kako kukuruz zna da odvali prinos a ove godine jednostavno nismo imali toliko sreće.Potencijal je bio izuzetan, da je pala pristojna kiša krajem jula sada bi se šeširali samo tako ali pošto nije to je što je.
 
Ja samo znam da na mojim parcelama kada bih dao ovoliko djubriva koliko je dao Gogo7441 sva kukuruz bi izgoreo odnosno ne bih imao ni one male pabirke. Koliko je kiše bilo ili nije ne ulazim u to. Jedino što može da pravi razliku je što se kod njega i u Hrvatskoj poštuju sve ove operacije u zadnjih nekoliko godine. Mislim i na podrivanje i na zelenišno djubrenje i na kalcifikaciju. Ovo kod nas retko ko da je uradio.
Zanima me samo zbog ovolikog djubrenja jer to Gogo uradio onako na svoju ruku ili nakon urađene hemijske analize zemlje i u dogovoru sa nekim stručnjacima. Da li je radio i N-min ispitivanje pa je onda ovoliko išlo Uree i KAN-a. Ima naravno i gde su parcele, možda je to nki deo terena gde su podzemne vode jako niske pa i ne treba da padaju neke enormne količine kiše.
 
Kod nas ga ima jednako kao i prošle godine . Prinosi od 6 tona pa sve do 9300kg na jutru . Dekalb 5110 uvjerljivo najbolji . Imali smo i kashmir ,P9911 , 4391 . Neki dan riješavali drugima bc344 12tona hektar . Drugi znam 100% bez kilograma gnoja 9500kg na ha (redovito bile gnojene stajnjakom) . Naša područja su dobila kiše . Vlage od 14 do 17 . Bilo je parcela gdje smo radili uslužno gdje je jedva bilo 4 tone na jutru . Ovo gdje je preko 9 tona jutru to su naše parcele koje su redovito gnojene stajnjakom . Po analizama je samo preporuka 18tona gnojovke i nešto sitno kalcifikacije . Humus preko 4 . PH 6% . fosfor i kalij preko 50mg/100g (vise ne znamo točne podatke jer sad stave prekk 50 i gotovo ) . Tako da na našem području je dosta kukuruza .



Evo posta kolege iz istog dela Cro.
 
Citat: "Kukuruz za jednu tonu zrna i biljne mase potroši 28 kg azota, 11 kg fosfora i 31 kg kalijuma po hektaru. To znači da bi za 10 tona zrna trebalo obezbediti 280 kg azota, 110 kg fosfora i 310 kg kalijuma."
 
Nazad
Vrh