Kukuruz 2024

pitam jer je je totalno drugi polozaj mesta gde zivite a dobro rodilo i jednom i drugom

preko 170 km sigurno razdaljina

kod nas na takvu razliku u km prinosi od 1t do 5-6t po jutru zbog razlike u padavinama,sto govori da ste vi dobro prosli
 
Stajnjak bi volio, ali nemam gdje nabavit. Stavljam povremeno zelenu gnojidbu i radim analize pa onda relativno prema tome bacam što treba, i dosta bitno kalcificiram dosta dugi niz godina unatrag svake cca 3 godine, neke vise neke manje, ovisi o pH. Neke pjeskulje sam tako vratio u super rod, inače je sve nestajalo na njima samo prije tog.
Koliki je to PH i čime radiš i u kojoj količini?
 
Mislim da je sasvim u redu čuti iskustva i razmišljanja drugih, a na kraju prihvatiti ono što sam proceniš i odlučiš. Ipak su to rezultati koji, naročito za ovu godinu, izgledaju odlični, bar za moj kraj. Tako da volim sve čuti i sve videti, počev od žena, njiva, automobila...
 
pitam jer je je totalno drugi polozaj mesta gde zivite a dobro rodilo i jednom i drugom

preko 170 km sigurno razdaljina

kod nas na takvu razliku u km prinosi od 1t do 5-6t po jutru zbog razlike u padavinama,sto govori da ste vi dobro prosli
Možda i 250 km čak, uglavnom oblak prati baš njihov kraj, koliko sam gledao dosta često prati i superćelija pa dobivaju jake oluje, ali eto na sreću ove godine je dobro prošlo.
Koliki je to PH i čime radiš i u kojoj količini?
Ph mi je od 4 pa do 7,5. Radio sam dosta sa Boden kalkom, a sad neko vapno, ni ne znam točno proizvođača, to dobivam od firme s kojom imam ugovoren duhan. Uglavnom gledam da je oko 90 postotno, cca 300-400 kg/ha radim.
 
Imali neko da je merio vlagu kukuruza posle ove kisurine ?
Pre kise bilo sve negde malo vise od 10 sav se speko .
 
Sinoc u Opovu me uhvati pljusak sa otkrivenim prikolicama. Nije prokisao, vlagu nije vise bilo potrebe meriti, svi su ispod 10%. Iz zajebancije uzmem sa povrsine prikolice, taj sto je pokisao, i izmerim 13.🤣
 
Ja cu sutra nositi da izmjerim vlagu prije kise mjereno 9.2 %. Inace bas sam se iznenadio kad smo krenuli da vrsemo drugu turu Mas 333 preko 8 tona po hektaru. Imam jos jednu njivu koja je cak i bolja od ove. Na ovakvoj susi ne znam odakle je izvukao toliki rod.
 
Zavrsen kukuruz za ovu godinu, prinos od 2t/ha do 5t/ha. Veci deo sam sipao kuci pa ne znam tacne kilaze, ali je kukuruz dosta laksi nego prethodnih godina. Prosek negde oko 3t/ha, od 2009 kad sam ja ukljucen u ratarstvo i poceo da pratim situaciju nismo imali losiji prosek. Mozda je bio slabiji 2012 ali je sav ostavljen kuci a najlosiji isiliran pa ne znam koliko je tad tacno imalo.
Vlaga ovog prodatog je bila od 10 do 12% a jedan uzorak ostavljenog kuci 8% ostalo nisam ni merio. Kao da sam znao da ce biti susa probao na losijim njivama setvu u dve njive pola 22,4cm a pola 25cm i dve njive cele 25cm. Nista nije bio bolji ili losiji odokativno, niti veci klip niti je duze bio zelen niti sta drugo. Zadnja dobra kisa je pala 2.7 11l. Hibridi KWS Kasmir, P0200, P0217 i P0710. Nije bilo neke razlike u prinosima niti bilo cemu drugom, sve je zavisilo od tipa zemljista. Vise srece dogodine. Mozda budemo malo srecniji sa padavinama i temperaturama.
 
Čitam ovaj post i nameće se zaključak da je stvarno najvažnija agrotehnička mera u kukuruzu kiša.
Datum padavina skoro isti ali količina ovde veća i to je rezultiralo da je kod mene prosek oko 7,5t.
 
Nazalost tako je. Do sad i ako sam imao dilemu, definitivno je sada otklonjena. Imam prijatelje i poznanike iz okoline Jagodine, dobar deo njihovih sela je zakacio jedan oblak sa zapada 20.7 imali su zavisi od lokacije od 15 do 30l kise negde mozda i vise, zemlja je slicna kao kod mene ali prinosi idu od 4-5t do 8t/ha. A pored kise i temperatura je imala dobrog uticaja. Mi smo ti malo specificni ovde u kotlini, bude kao u loncu bila je prica o tome i u jednoj emisiji na RTSu cini mi se, slicno je u Smederevskoj Palanci zato smo i drzali vrh po temperaturama 20tak dana sigurno u julu po zvanicnim merenjima. Dok nisu zvanicne temp presle 39 stepeni kukuruzi su se drzali, nakon toga se predao i poceo da gori od metlice na dole. Nezvanicne temperature u kolima i na termometrima na direktnom suncu bolje i da ne pominjemo.
Nekog sam misljenja da smo imali temperature do 35-36 a sa istim ovim padavinama imali bi mnogo bolje prinose. Ne znam za koliko ali bi bilo bolje.

Sent from my motorola edge 40 neo using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazalost tako je. Do sad i ako sam imao dilemu, definitivno je sada otklonjena. Imam prijatelje i poznanike iz okoline Jagodine, dobar deo njihovih sela je zakacio jedan oblak sa zapada 20.7 imali su zavisi od lokacije od 15 do 30l kise negde mozda i vise, zemlja je slicna kao kod mene ali prinosi idu od 4-5t do 8t/ha. A pored kise i temperatura je imala dobrog uticaja. Mi smo ti malo specificni ovde u kotlini, bude kao u loncu bila je prica o tome i u jednoj emisiji na RTSu cini mi se, slicno je u Smederevskoj Palanci zato smo i drzali vrh po temperaturama 20tak dana sigurno u julu po zvanicnim merenjima. Dok nisu zvanicne temp presle 39 stepeni kukuruzi su se drzali, nakon toga se predao i poceo da gori od metlice na dole. Nezvanicne temperature u kolima i na termometrima na direktnom suncu bolje i da ne pominjemo.
Nekog sam misljenja da smo imali temperature do 35-36 a sa istim ovim padavinama imali bi mnogo bolje prinose. Ne znam za koliko ali bi bilo bolje.

Sent from my motorola edge 40 neo using Tapatalk
Ista priča ,samo što je ovde noć sa 2 na 3.7 palo oko 30tak litara.
Kasnije one kiše oko 20tog su nas sve omašile bilo je samo suvo ,,zahlađenje".
Silaža se počela raditi već krajem jula ,ja sam radio 8 8. a 15.8. već nije bilo kukuruza u ataru pogodnog za silažu.
Najbolji prinos mi je bio na njivama najniže klase 5 i 6te.
 
Nazad
Vrh