Kukuruz 2024

Da li je dobro istanjirati prvo kukuruzište pa baciti npk i zaorati ili jednostavno baciti npk i zaorati?
Da li ima nekog smisla to mešanje zemlje i žetvenih ostataka?
Ili možda prskati sa onim bioplugom za razgradnju mase?
 
O tome sam i ja razmišljao… taman da pomešam NPK u zemlju da ne žurim sa oranjem i da ne isparava na suncu.
 
Zasto bez djuriva?
Sejano u prašinu, baš je bila suša, gomila sveta je ovde kod mene morala da presejava, ništa nije niklo, ili je nicalo svako 3 zrno, što zbog ogromne navale vrana-štetočina, što do nepovoljnog nicanja i sklopa biljaka...
Ja nisam imao te probleme, makar ne u toj nekoj meri da moram da presejavam, mada su me dosta njih pitali zašto to ne uradim...
Rekoh, šta mu Onaj odgore da, ja mu ne dam više ništa, pa makar rodilo samo za kombajn, ne pada mi na pamet da bacam pare, te sam se rukovodio time, koliko rodi...
Zaista sam zadovoljan ovom novom ZP sortom, razni drugi hibridi su loše nicali, posle u onoj Oluji i polegli, moj se držao sasvim pristojno s obzirom da sam samo posejao, i jednom prskao uskolisne i širokolisne korove...
Kolega je uzeo nekog Pionira, Fao grupe 300, jedva kombajn pokupio koliko je poleglo od vetra...
Svakako ću probati još jednom s ovom sortom, ALI puna agrotehnika, i sve po PS-u, AKLI, ako iole godina bude obećavajuća, makar u Prolećnoj setvi...
Da napomenem, već kada sam ovde, danas sam isprskao strnjište -kukuruzište Totalom (3 litre)+0.5 litre Nikosava+0.3 litre Matona...
Tu planiram Tritikale, ali ne planiram orati sve do 15. Oktobra, odmah tanjiranje, drljanje, setva, pa valjanje....
 
Puko top danas.
Stanje sledece:
P9911 na repistu moja zemlja 48m/kj.
ZP 5550 na strnjici 1g arende 45-46m/kj.
Obe oko 150-160kg/kj 6/24/12.
ZP 4790 strnjika bez NPK arenda par godina 45.5m/kj.
Ostaje jos ova sa slike ogled ZPa na repistu uz 150-160kg/kj NPK. Tu i poponac ubija iako je isla dikamba+lodin opet ga ima dosta. Ujutru ide na silos.
Sve isto dobile azota.

 
Nazad
Vrh