Kukuruz 2024

Pa suša je kod nas barem u smislu kako obično zna biti. Već 2 mjeseca nema kiše, ali dok je pala zadnja, kukuruzu je pomogla i s obzirom da je ranije sijan, kukuruzi su to kod nas uspjeli napraviti dobar posao, soja recimo nije, suncokreti isto imaju lošiji HL, duhan i sa navodnjavanjem je ispečen list gore. To je za nas već ekstrem, i kompletno ljeto je bilo sa 34-36 stupnjeva temperature bez rosa. Znam da su kod vas još veći ekstremi, ali moram napomenut da su i kod nas zemlje sasvim druga priča. Imamo parceli na koje doslovno samo nesmijemo zaboravit posijat, ali opet s druge strane ima i kod nas dijelova gdje je 1-2 t po kj. Na gnojidbi ne šparam, 450 kg/ha 15-15-15 i 180 kg/ha Uree, prihrana sa 260 kg /ha Kana i to se odlično uklapa sa obim sklopom. Dva puta zaštićen od trave .
Skidam kapu ,svaka čast !
 
Skidam kapu ,svaka čast !
Zapad Rh nemozes staviti u isti kontekst sa nasim i vasim uvjetima proizvodnje. Mene samo cudi kako budale (a i mi skupa s njima) pristaju na 300 eura arende po jutru a prinosi skromni a u zapadnoj rh arenda 100do150 eura a rodi 15 tona (minus trosak, susenja) i nitko ne uljece i ne nabija arende. Mi kad bi vamo imali te uvjete arende bi bile ubrzo i 500 eura po jutru.....
 
Tonci , da je u tvom kraju ljetos bilo susa je totalno dezinformacija. Prije da je bila povoljna godina , raspored padavina idealan
E to baš nije istina i nije da je dezinformacija, između ostalog proflašena je i elementarna nepogoda suše. E sad kome je šta suša kome nije, ja to ne znam, ali je velik problem raspored padavina. U 5. i 6. mj. je palo sigurno 250 l kiše, a onda između 7. i 8. je pala jedna ozbiljna kiša 30-ak litara, zadnja dva mjeseca ništa. Mi sad ne možemo pripremati u polju s ničim. To je specifično moje selo, a da je recimo u okolici bilo više kiše je, ne poričem to. Oblaci idu iznad, ona se spusti dva sela dalje ili već selo dalje dobije. Virovitoca je od mene 15 km, pa je dobila ova 3 mjeseca možda čak i preko 150 l kiše.
Tako da ne znam točno kako vi to gledate kao dezinformaciju i koji kraj i koliko široko gledate to. Kod mene da je raspored padavina idealan ja skidam na tim zemljama uz Dravu 16-18 t/ha bez problema sa kukuruzom.
 
Tonchi, prolazim kroz tvoj kraj jednom nedeljno i pratio sam vaše useve. Nije ni kod vas situacija sjajna ove godine, ali soja i kukuruz bolje izgledaju nego kod nas u Vojvodini. I to malo padavina sto ste imali više nego mi je ta razlika. Vas spašavaju i niže temperature. Kada je kod nas 37 ili 39 stepeni, kod vas ne prelazi 35.
 
Zapad Rh nemozes staviti u isti kontekst sa nasim i vasim uvjetima proizvodnje. Mene samo cudi kako budale (a i mi skupa s njima) pristaju na 300 eura arende po jutru a prinosi skromni a u zapadnoj rh arenda 100do150 eura a rodi 15 tona (minus trosak, susenja) i nitko ne uljece i ne nabija arende. Mi kad bi vamo imali te uvjete arende bi bile ubrzo i 500 eura po jutru.....
Sad se svi bune na takvu arednu,a gdje su bili prije, kad nije bilo suše i prošle godine kad je bilo 7t kukuruza na jutro i pšenice preko 6t....svi su šutjeli,sad nemaju za arendu i plakanje....
Ja u arendu uzimam i ove godine,uvijek sve isto.....
 
Kako ljudi kažu kako ko, ja i arenda nemamo ništa zajedničko, tuđu zemlju da mi neko da žaba dobro bi razmislio dali bi radio, nekad mi pada napamet da i svoju zemlju dam pod arendu, al imam jedan veliki problem, neda žena 😁
 
Kako ljudi kažu kako ko, ja i arenda nemamo ništa zajedničko, tuđu zemlju da mi neko da žaba dobro bi razmislio dali bi radio, nekad mi pada napamet da i svoju zemlju dam pod arendu, al imam jedan veliki problem, neda žena 😁
Zemlja i žena se neda nikome......e sad,ima izuzetaka
 
Pa suša je kod nas barem u smislu kako obično zna biti. Već 2 mjeseca nema kiše, ali dok je pala zadnja, kukuruzu je pomogla i s obzirom da je ranije sijan, kukuruzi su to kod nas uspjeli napraviti dobar posao, soja recimo nije, suncokreti isto imaju lošiji HL, duhan i sa navodnjavanjem je ispečen list gore. To je za nas već ekstrem, i kompletno ljeto je bilo sa 34-36 stupnjeva temperature bez rosa. Znam da su kod vas još veći ekstremi, ali moram napomenut da su i kod nas zemlje sasvim druga priča. Imamo parceli na koje doslovno samo nesmijemo zaboravit posijat, ali opet s druge strane ima i kod nas dijelova gdje je 1-2 t po kj. Na gnojidbi ne šparam, 450 kg/ha 15-15-15 i 180 kg/ha Uree, prihrana sa 260 kg /ha Kana i to se odlično uklapa sa obim sklopom. Dva puta zaštićen od trave .
15:15:15 zaores, Urea predsetveno verovatno a u kom trenutku dodajes KAN i na koji nacin ?
 
Nazad
Vrh