Kukuruz 2024

Ili da tih 450kg podeliš, pola u jesen pod brazdu, a preostalo pola sa ureom pred setvu?
 
Nije, skidali smo prije sa istom agrotehnikom 16-17 t, jednostavno je falilo još malo vlage za taj prinos. Zemlje imaju potencijal, uzimamo dosta sa njih, ali i dajemo i u kondiciji su. Sa 15 t naravno mjestimično sam u vrhu sa prinosima kod nas, a nisam jedini, uglavnom ja zadovoljan.
 
Juče završena žetva kukuruza,prinosi su ovako izgledali pionir mešavina 412,216,217-35 meteri po jutru, pionir 0023 je dao 45 meteri po jutru i pionir 164 je dao 47 meteri po jutru,da napomenem da su sve njive sa različitih terena.
 
Nije, skidali smo prije sa istom agrotehnikom 16-17 t, jednostavno je falilo još malo vlage za taj prinos. Zemlje imaju potencijal, uzimamo dosta sa njih, ali i dajemo i u kondiciji su. Sa 15 t naravno mjestimično sam u vrhu sa prinosima kod nas, a nisam jedini, uglavnom ja zadovoljan.
Razbacuješ stanjak, zelena gnojidba ili nešto drugo? Pitam za ovo što pišeš da su zemlje u kondiciji. Odličan prinos za pohvalu
 
Stajnjak bi volio, ali nemam gdje nabavit. Stavljam povremeno zelenu gnojidbu i radim analize pa onda relativno prema tome bacam što treba, i dosta bitno kalcificiram dosta dugi niz godina unatrag svake cca 3 godine, neke vise neke manje, ovisi o pH. Neke pjeskulje sam tako vratio u super rod, inače je sve nestajalo na njima samo prije tog.
 
Nije, skidali smo prije sa istom agrotehnikom 16-17 t, jednostavno je falilo još malo vlage za taj prinos. Zemlje imaju potencijal, uzimamo dosta sa njih, ali i dajemo i u kondiciji su. Sa 15 t naravno mjestimično sam u vrhu sa prinosima kod nas, a nisam jedini, uglavnom ja zadovoljan.
Osim kukuruza, šta još uspeva kod vas?
 
Pa manje više kod svih malo boljih gospodara kod nas uspijeva dosta toga. Specifično u mojem selu i nekoj okolici bližoj, ima parcela na kojima recimo kukuruz i nebude nešto, ali zato suncokret, repica ili pšenica izvuku neku zaradu. Također dosta ima malih imanja pa je jako zastupljen duhan jer on na tim pjeskuljama i slabijim zemljama uz vodu uspijeva odlično i on je i meni glavna kultura. Po jačim težim tlima ide i soja i dosta su dobri prinosi tako da u principu smo pogodni za dosta širok spektar. Kod mene recimo ove godine su nekakvi prosjek pšenica cca 8 t/ha, repica 3,4 t/ha, suncokret 3 t/ha i evo kukuruz 11,8 t/ha. Kukuruz je obično i veći prosjek, ali eto godina je sušnija nego obično, klima se mjenja, sad ćemo vidjet do koje mjere.
Pokušavam da pratim plodored maksimalno koliko mogu, ako ponavljam kulturu to je maksimum 2 godine i kukuruz ja kod nas stavljam uvijek na teža tla jer nosi više novaca ako dobro urodi od ostale 3 ratarske kulture koje ja sijem, a te ostale kulture mogu uspijeti na lakšim tlima. Glavni nosioc imanja kod mene je ipak duhan, puno posla, puno ulaganja, borbe sa radnicima, obavezno navodnjavanje, ali ipak zarada je realna dok kod ovih kultura vodimo borbu sa cijenama samih i sa cijenom ulaganja, premali dio tu ostane dok se podvuče crta. S druge strane sam opet sretniji iako imamo manje kiše, nemam oluje pretjerane i prinosi nas izvlače za razliku od drugih krajeva.
Zaboravio sam da napomenuti da ima i dosta povrtlara koje je isto intenzivno ulaganje, ali tko radi dobro, izvlači dobar plus, iako ima dosta problema pojedinih godina kod nas sa cijenom i uvozom, a i raznim bolestima zadnjih godina.
 
Nazad
Vrh