Kukuruz 2024

I ja skinuo danas jedan hektar. Nije mereno ali sac metodom oko 7t/ha.

458192828_355732717611185_2576360881255252586_n.jpg
 
500 neki,nisam ni gledo.Plan je bio posejati soju al kad sam vide šta je niklo,jedino slobodno seme bilo za ogled pa sam uzeo,tj dobio gratis pod uslovom da ispoštujem proceduru sejanja i očustim posle uvratinu,postavim table.
Malo kasnije sam sejao oko 1.5 oprašio se u lepo vreme dobio 200 lit kiše u pravom momentu ,dobra zemlja samo je bila kod pogrešnih ljudi 10ak g.
 
500 neki,nisam ni gledo.Plan je bio posejati soju al kad sam vide šta je niklo,jedino slobodno seme bilo za ogled pa sam uzeo,tj dobio gratis pod uslovom da ispoštujem proceduru sejanja i očustim posle uvratinu,postavim table.
Malo kasnije sam sejao oko 1.5 oprašio se u lepo vreme dobio 200 lit kiše u pravom momentu ,dobra zemlja samo je bila kod pogrešnih ljudi 10ak g.
Kad je bila setva? Nesto je velika ta vlaga.
Ja cu verovatno danas izmeriti vlagu na onaj presejavani.
 
Piše,1.5. ili tu meki datum oko toga.
Bio sam prekjuče pored tog presevanog tanjirao al nisam silazio.
Mislim da je ovde krivac i semenska kuća,bio bi idealan za branje jedca sam iskrunio 2x5 klipova.
 
Skinut sav kukuruz. 11,800 kg/ha prosjek, vlage 14,9-19,1%. Sve je bilo na boljim zemljama osim 9911 koji je curio 7,7 t/ha na tim pjeskuljama, a ovi ostali najbolji mi je bio 0217 sa 15,5 t/ha, zatim 0710 kojeg sam imao najviše i on je išao do 14,8 t/ha, a 9975 13,6 t/ha i mislim da je ta zemlja mogla i više čak sa potencijalom, samo pogrešan odabir hibrida, imao sam ga nešto malo na slabijoj zemlji i tu je bio i potopljen i na jednom dijelu izgorio pa nije bilo nešto. Sve sijano na 19 cm, samo 9975 na 18 cm na toj težoj zemlji, pa možda je i to razlog da je slabiji.

 
Svaka čast, prinos za ponos. Vidi se da je imao dobre uslove, a naročito kiše, sve okolo je zeleno, čak i na njemu ima još po koja zelena liska.
 
Pa suša je kod nas barem u smislu kako obično zna biti. Već 2 mjeseca nema kiše, ali dok je pala zadnja, kukuruzu je pomogla i s obzirom da je ranije sijan, kukuruzi su to kod nas uspjeli napraviti dobar posao, soja recimo nije, suncokreti isto imaju lošiji HL, duhan i sa navodnjavanjem je ispečen list gore. To je za nas već ekstrem, i kompletno ljeto je bilo sa 34-36 stupnjeva temperature bez rosa. Znam da su kod vas još veći ekstremi, ali moram napomenut da su i kod nas zemlje sasvim druga priča. Imamo parceli na koje doslovno samo nesmijemo zaboravit posijat, ali opet s druge strane ima i kod nas dijelova gdje je 1-2 t po kj. Na gnojidbi ne šparam, 450 kg/ha 15-15-15 i 180 kg/ha Uree, prihrana sa 260 kg /ha Kana i to se odlično uklapa sa obim sklopom. Dva puta zaštićen od trave .
 
Završili kukuruz za ovu godinu, bili su posejani P9300 i P9241 sve je zajedno mereno ali P9300 bio je bolji.
prosek je oko 3,8 t, bile su parcele i preko 4,5 t ali bile su i sa 3 t, sve isto radjeno, od poteza je samo zavisilo ...
očekivao sam više ali to je, dugo nisam imao ovako loš prosek ...
 
Evo silaže mog postrnog kumuruza, posijo sam ga pregusto, razmak je ispao 6-7cm 🤣🤣 da je rjeđe bio bi top kukuruz 👍😎

 
Gotov i kukuruz. Jedna njiva, tri frtalja jutra (samo za vlastitu marvu posijan), vlaga 10+%, 44 m/kj. Kakva je zemlja i kakva je godina, ja zadovoljan. Nagodinu ću ga (kukuruz) nakon duuugo vremena ponovno vratiti ozbiljnije u plodored.
 
Nazad
Vrh