Kukuruz 2024

Moje selo ima najviše krava u BiH po broju stanovnika, ima oko 400 kuća a preko 3000 krava. Svi prave silažu i svi kupuju gotovu hranu, samo nazovu telefonom i viljuškar doveze u dvorište. Svoj kukuruz prodaju neće niko da pravi hranu, imamo jednu porodicu koja nema ništa zemlje a svu hranu kupuju pa i silažu kupe pa kažu da imaju računa u mlijeku.
 
Pa od čega da prave silažu kad vam je crvenilo uništilo sav kukuruz? Mora da kupe.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
SIliraju i taj sa crvenilom, lošiji je kvalitet silaže ali tako rade, uglavnom biraju za silažu šljunkovite parcele gdje prije sazrijeva kukuruz, ali rade i bolje parcele za silažu. Moj kukuruz je zahvaćen bio dosta crvenilom ali je imao veliku masu, kad mi je rođak vršao kukuruz kaže da sam znao da je ovolika masa da ga silira sebi a meni da da zrno.
 
Moje selo ima najviše krava u BiH po broju stanovnika, ima oko 400 kuća a preko 3000 krava. Svi prave silažu i svi kupuju gotovu hranu, samo nazovu telefonom i viljuškar doveze u dvorište. Svoj kukuruz prodaju neće niko da pravi hranu, imamo jednu porodicu koja nema ništa zemlje a svu hranu kupuju pa i silažu kupe pa kažu da imaju računa u mlijeku.
Silazu kupuju ? bolje se vrati na temu o plugovima 8-) .
 
A sta je to cudno sto neko kupuje silazu

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Vjerojatno si kupio sjenazu , rolo bale, tesko da neko kupuje silazu ili mozda mu dostavljaju prije svakog obroka kravama , sve je moguce na ovom forumu.

Silaza nastaje poslije najmanje 21 dan kad isjeckani kukuruz , citava stabljika i klip fermentira sabijen bez pristupa o2 , odnosno mliječijecno kiselinsko vrijeme , kao i kiseli kupus.

A problem nastaje kad silaza dodje u dodir sa o2 , ide sekundarno vrijenje , vrlo nepozeljno.
 
Kada je mislio kupuju silazu sigurno nije mislio vec isiliranu i gotovu prevrelu masu ne budi bukvalista.....Nego ili kukuruz koji sami izsiliraju ili vec isecen kukuruz koji prodavac dotera i izruci u rov po kilogramu ili kako vec. Ja konkretno sam nekoliku puta kupovao kukuruz na njivi i izsilirao ga.
 
Kada je mislio kupuju silazu sigurno nije mislio vec isiliranu i gotovu prevrelu masu ne budi bukvalista.....Nego ili kukuruz koji sami izsiliraju ili vec isecen kukuruz koji prodavac dotera i izruci u rov po kilogramu ili kako vec. Ja konkretno sam nekoliku puta kupovao kukuruz na njivi i izsilirao ga.

Cekaj sta si kupio sad mi je potuno nejasno kukuruz ili silazu (fermentirani isjeckani kukuruz). 8-)
 
Kod nas se silaza svjeza trguje zadnjih godina na 100km do 130 km po toni. Siliranje i prevoz snosi kupac
Ne trguje se silaza nego kukuruz , prodas kukuruz na parceli , koristi se za bioelektrane , sjeckaju i odvoze , placaju po kilogramu. Osim kukuruza uzimaju i slamu , ostale kulture isto hoce ali nikom se ne isplati da prodaje tako suncokret. Mlijeko uzimaju sa aflatoksinima itd.
 
Decalb 5031 4t ,vlaga 10%,predusev psenica
Pionir 9300 3.2t vlaga 10%,predusev beli luk(70% biljaka ostalo, vrane povadili)
Pionir 9911 2.6t,vlaga 9,8%,predusev kukuruz
Prinosi su po jutru.
Zasad ovako, videcemo dalje kako ce curiti.
Danas zavrsen kukuruz
Pionir 0023 3.8t vlaga 8.4%,predusev beli luk
Prinos po jutru
Otkad znam za sebe nikad nisam vrsio kukuruz sa ovom vlagom .
 
Cekaj sta si kupio sad mi je potuno nejasno kukuruz ili silazu (fermentirani isjeckani kukuruz). 8-)
Kao sto rekoh ne budi bukvalista,svi smo razumeli sta je hteo da napise samo se ti pravis pametan.A kad si vec tako pametan onda mozes i kupiti silazu u rolo balama.Fermentisani iseckani kukuruz koji je odlezao 21dan i prosao mlecno kiselinsko vrenje i koji je umotan strec folijom u rolo balama uglavnom 120x120 isto kao kiseli kupus. 8-)
 
Kao sto rekoh ne budi bukvalista,svi smo razumeli sta je hteo da napise samo se ti pravis pametan.A kad si vec tako pametan onda mozes i kupiti silazu u rolo balama.Fermentisani iseckani kukuruz koji je odlezao 21dan i prosao mlecno kiselinsko vrenje i koji je umotan strec folijom u rolo balama uglavnom 120x120 isto kao kiseli kupus. 8-)
Tako je a mozes kupiti kukuruz u klipu ili okrunjeni kukuruz i praviti isto silazu, ako nema dovoljnoi vlage malo se poliva kod sabijanja , i onda kazes kupio sam silazu a kupio si kukuruz isto.

Netko tko cita forum ne zna sta si ti mislio i sta je on mislio zato se morate izrazavati malo jasnije jer ce netko stvarno pomisliti da ste kupili fermentirani kukuruz ili silazu.
 
Ovde prodaju gotovu silažu, upakuju siliran kukuruz u one najlonske tube što se pakuje i suv kukuruz u njih.
Ovako nešto:
25cc59b1584d013a9ec2f7773aa18831.jpg

I tako prodaju neotpakovano kada uskisne, doteraju čak i kući. (Normalno manja su pakovanja nego na slici )

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ovde se definitivno neki prave pametnjakovići. Rekao sam da u selu ima jedna porodica koja nema zemlje, i oni kupuju sve, a kupe i iseckani kukuruz, ljudi dovuku prikolicama i pripreme mu silažu, i šta je tu čudno. I rođak koji je veliki proizvođač neki dan kupio nekoliko zmajevki siliranog kukuruza, bila mu povoljna cijena.
 
KOji crni hobi, ljudi žive od krava, neko ima 3 krave neko 30, ima jedan i 150 krava i robota za mužu.
 
Nazad
Vrh