Kukuruz 2024

Koja moja reč nije tačna ? Molim da se obrazloži ? Hvala.
Ne znam sto mislis da se moj post odnosio na tvoj. Verovatno nisi pratio forum neko vreme a ta tema se pokrece vise puta godisnje i stalno je iznova prepucavanje da li se arenda/zakup racuna u ulog ili ne. Ako i dalje treba da objasnim post reci nije problem 👍
 
Izvinite kolege ali ja to preciznije računam, neću da lažem sam sebe, samo da napomenem da cifra važi samo za mene i za ovu godinu, jer sam unaprijed planirao navodnjavanje kpk i pojačano đubranje onoliko koliko još nije niko nađubrio svoju zemlju.
Možda da probaš da računaš koliko si para uložio, a za koliko si prodao i razlika ti je zarada, to je najprosti i najbolji sistem oduvek bio :D Pusti ti ove "ekonomiste" što bi i pare za švalerku da računaju :D
 
Završen kukuruz danas.
DKC 5092 prosek 5t/kJ, jedna njiva je dala 3.7t/kJ, druga 6t/kJ.
DKC4897 4.5t/kJ isto na dve njive
DKC 5016 na jednoj 4.5t/kJ, na drugoj 5.5t/kJ, prosek 5t/kJ.
Prosek je 4.9-5t/kJ. Odokativna metoda procene, sve ide u čardak tako da nije mereno ništa.
 
Danas izasli kasno po podne i odradili 2 parcele od 3 kj vlaga 11,7 i 11.9 % Hibrid Dkc 5075.
Prinos sasvim zadovoljavajuci ali ipak sam pomislio da ce biti cak i bolji kako je kukuruz izgledao!
Od sutra nastavak sa Blasonom na jednoj parceli a potom nastavimo sa 5075!
 
Ako nisi imo 19te ,14te i jos koje ,nesto nije u redu
Више сам мислио на ове сушне године кад доста људи на форуму пише да има 5-6 тона по јутру а ми не можемо да се саставимо са по 2 тоне макс. И то тако већ годинама.
Сећам се да сам имао 7 тона на јутро. После тога максимално 3. Онда видите каква је суша овде.
 
Kolege vi koje ste ovrsili i stavili u kucni lager da li pratite temperaturu kukuruza? Pitam onako posto je temperatura zrna vec 40stepeni u skidanju,idealna za razvoj zgadija u njemu
Kad prenoći u prikolici i postepeno puniš skladište, spusti se temperatura. Konkretno, temperatura vazduha u momentu vršaja je bila oko 40, sutradan temperatura zrna u prikolici 27-28. Tretiram ga odmah K-obiolom i miran sam do sledeće godine do Jula-Avgusta.
 
Ne znam sto mislis da se moj post odnosio na tvoj. Verovatno nisi pratio forum neko vreme a ta tema se pokrece vise puta godisnje i stalno je iznova prepucavanje da li se arenda/zakup racuna u ulog ili ne. Ako i dalje treba da objasnim post reci nije problem 👍
Onda ti nama reci da li bi vlasnik zemlje dobio arendu ako izda nekom, a ne da je on obrađuje ?
I da li je zakupnina novac koji vlasnik zarađuje po osnovu vlasništva ili po osnovu obrade zemljišta ?
 
Već sam pisao... Po meni, za isplativost neke kulture u kalkulaciju se uvek računa zakup. Znači, ulog u kukuruz ove godine mi je bio to to to i to plus zakup izadje toliko. A ako računamo pojedinačno parcelu onda za vlasništvo se ne računa zakup. Znači, na parceli u "livadama" mi je rodio kukuruz toliko i toliko. Ulog je bio to to to i to. Parcela je u vlasništvu i ne računam zakup. Podvučeš crtu i kažeš na toj parceli sam u plusu ili u minusu. Po meni, ko radi samo svoju zemlju ne treba da računa zakup, ali neka ubaci porez u kalkulaciju. Jedino mi je bez veze kad je Radoslav radio kalkulaciju i uračunao i zakup i porez i odvodnjavanje... To mi nema smisla, ili jedno ili drugo...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Ma svako ima svoju racunicu sto se tice arendi i tu je besmisleno raspravljati.Negde je aredna 500e negde 50e a negde ni svoju zemlju sto imas ne mozes izdati nikome i sto bi tu uopste bilo sta racunao. Kod mene je trentnu 3 "tipa " zemlje ,moja-ona za koju placam- i ona koju mi daju dzabe.Na neke uzimam ja subvencije na neke ne uzimam nista. Kada se sve preracuna od subvencija po hektaru mogu platiti sve arende poreze i ostane jos za cips i koka kolu. Tako da subvencije ne racunam u prihod ali arendu ne racunam u rashod. Bukvalno mi ljudi koji daju zemlju dzabe + subvenciju placaju sve troskove.
 
Pa vi imate i subvenciju na kukuruz, tu je drugačija računica, mi nemamo subvenciju na kukuruz, imamo na pšenicu 250 e ha.
 
Nije loše, a kakve su godine prinosi i cijene, moglo bi i bolje. Kad uzmemo prosjek zadnje 2 godine kukuruza i pšenice vrtimo se oko nule, ako ovaj trend nastavi još koju godinu podsticaji za mehanizaciju neće ni trebati.
 
Nazad
Vrh