Kukuruz 2024

Meni je za poslednjih nedelju dana kukuruz ozbiljno izgoreo. Isao sam da pogledam P 9889 i cini se da nece on jos dugo na njivi da stoji, zelenog lisca u tragovima..
 
Ja sam trenutno u tome da gledam šta mi sve treba i koliko šta košta oko zalivnog sistema kap po kap. Probaću na jednoj parceli od 2,5 ha na 1/3. Ako sve bude ok i ako to nije mnogo problematično onda ide cela njiva. To gde bude bio zalivni sistem ću verovatno posejati na 18 a ostatak će ići na 26-27cm. Kako je vreme sve gore i gore, leta sušna (mada i proleća znaju da budu) mora se krenuti u nabavku i osposobljavanje da se može zaliti i ne gledati više u vremenske prognoze (hoće li ili ne biti kiše i koliko). E onda mogu da razmišljam i o uvođenju soje (odnosno tropolje) kako bih sanirao i neke korove i malo poboljšao zemlju.
Ove godine je kukuruzu u pravo vreme pala dobra kiša od 50 l u cugu i pre toga na 6-7 dana još 26-27 l. To mu je pomoglo da izgura dobru dužinu klipa, da bude dobro oprašivanje, da krene u nalivanje zrna i izdrži onaj prvi vreo talas. trebala je kiša pre ili za svetog Iliju ali ni kapi. Da je bilo nalio bi baš dobro zrno i mogla bi da se kaže da je godina bila rodna. Ovako će biti malo iznad proseka.
Dakle zaključak: ZALIVANJE, ZALIVANJE I SAMO ZALIVANJE. Ili da pređem na limun, pomorandže i mandarine.
 
Misliš da ćeš imati više setvom na 26-27 u ovakvim godinama?
Može da bude kontraproduktivno.Svakako se deo biljaka dezintegriše pa dobiješ sklop ispod 50k biljaka/ha...
 
Zorge to ću tebi prepustiti. Vreme se menja i biće sve gore. Pa sad kako ko odluči da radi. Gledajući ovde po temama došao sam do zaključka da od jarih kultura jedino nešto suncokret može da ima kakav takav prinos. Možda i repa ali nje generalno malo ima. Sve ostalo je u autu. Pa čak i uljana repica koja je ozima je pukla. Živo me interesuje ko će je ove godine sejati ako je najava ceo avgust suv pa se nastavlja da u septembru bude i toplo i suvo. Problem će biti i za ove koji budu hteli krajem avgusta da rade zelenišno djubrenje.
 
Matiću verovatno da neću imati više na 26-27 ali ću imati bar nešto. Takva je moja zemlja. neće pa neće. Probano par godina na 21-22 i nema tu leba. Napisao sam da sam ove godine išao na 24. Moj tast sa istim hibridima je išao na 26-27. Isti vrmenski uslovi su bili i kod njega i kod mene. Ista agrotehnika, ista hemija, isto djubrenje. Na prvu loptu kod njega bolji klipovi, duži i krupniji. Videćemo na kraju šta će vaga da kaže.
 
Juce merio dkc vlagu 12.8 nemam kombajn pa cekam kada zavrse suncokrete kombajneri da krenu odma u kukuruz. Do 1 septembra sve ce biti u nasem ataru uradjeno.

Sent from my WP32 using Tapatalk
 
Gde da nosimo taj kukuruz kad zadruge trenutno primaju samo suncokret,mozda i na silosima ima mesta za kukuruz,ali cisto sumnjam.
 
P0164 u ritu
Setva 29 april
639d1ce50ca24a164a1a969f3bc1538b.jpg
a37ef6e1725ffee07627e0e8610daefe.jpg
300fc6c6762747229f2edccf450c1aa7.jpg
f7de2e8ec9971d89243d9013a61fd869.jpg

Pukotine za medalju
67b5c7e1a38ea5e1f3732b5c5b0b3551.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh