Kukuruz 2024

Mislim da poslednjih godina sve manje ljudi gleda na neke duze staze, jednostavno su ljudi ubijeni u pojam, nikome se ni ne prica o poljoprivredi a ne o nekoj zdravoj diskusiji o napretku iste. Mada ima jos onih velikih koji jure rekorde a ko zna koliko je tu ulog o tome se ne prica
 
Ja sam pokrenuo jos jedan posao nevezan sa poljoprivedom.
I nemogu sam sebe da prepoznam koliko se manje nerviram u odnosu dok mi je poljopriveda bila jedino zanimanje.
Jbt ni u jednom poslu nema da gledas kako polako propadas i da nemozes bas nikako da utices da bi to promenio.
 
Upravo to htedoh reci,prinos i zarada po jedinici povrsine nemaju veze jedno sa drugim.
Jes , jos preciznije ,najbitnija je zarada po jedinici vremena , tj godisnja , ili plata , ili jos jos preciznije tzv " ROI" tj povrat investicije . U zivotu je finansijski gledano najvaznija godisnja plata , a ako je privatni biznis u pitanju , sto je kod nas farmera uglavnom , onda uz platu jos i povrat investicija .
Ako je plata godisnja manja od prosjeka i nema pozitivnog povrata investicija , onda se treba rasperati tog posla
 
Kad pricamo o nekom proseku prinosa, sad konkretno o kukuruzu, toliko je to relativno da li treba bataliti setvu pod ovom kulturom ili nastaviti dalje da je prosto ne diskutabilno nego neverovatno!
Primera radi:
2016 prosek oko 7300 kg/kj a godinu posle, 2017 prosek 800 kg/kj.
Pa sad biti pametan da li ce u narednim godinama biti isto ili losije i kad znati postaviti tacku i reci eee sad vise necu posejati kukuruz koji zavisi samo od vremenskih uslova i pravovremenih padavina ( svakako da nase treba odraditi maksimalno, ali lako se da ispostaviti da 90% zavisi odozgo).
Nikad ne znamo od pre kakva ce godina biti a nekad bude idealna a zna biti i katastrofalna! ( isto i sa sojom, 2022 600 kg/kj prosek a 2023 2450 kg/kj)
Problem je sto nam je ovaj zanat mnogo zajeban i skakljiv i ne zavisi cak ni od kakvog znanja jer uglavnom se vrtimo u krug izmedju 1 i 2 razreda i skoro da ne mozemo nikad u treci zbog raznoraznih slucajeva i opet ponavljam glavni faktor su vremenski uslovi!
 
Kod mene je kpk, a mogu vam reći da je svaka biljka koja nije dobila crvenilo top, ali crvenilo sreću kvari, ima ga dosta. Crvene biljke imaju nešto zrna, po mojoj procjeni 10 do 50 %. Ukupan prinos nemogu procijeniti, ali mislim da će biti dosta veći od komšija.
 
Ako cena prozvoda opravda kpk,naravno da se isplati ali pitanje je sta ce biti sa cenom

Razlika je ogromna kpk i bez,imam u basti pa znam....fora je sto iako je imao vlage i zelen je ceo nije svaki dobro oplodjen i nije popunio klip zbog vrucina(pricam kod mene situaciju na visokom terenu i gde smo mi bas ufitiljili sa padavinama)
 
Ja neznam dali navodnjavanje pomaže u oprašivanju kada su visoke temperature, mislim na kpk, jer kako čujem tifonima nije dobro navodnjavati u vrijeme oprašivanja. I sam sam shvatio da je kukuruz jako rizičan za proizvodnju, i sa navodnjavanjem i bez navodnjavanja. Po meni navodnjavanje bi bilo možda nešto sigurnije gdje nema crvenila i raniji hibridi zbog vrućine u oprašivanju. Nekada davno kada se bralo ručno i poneki berač bilo je to dosta sigurnije, a sada sa klimatskim promjenama ova proizvodnja je postala jedna velika lutrija.
 
Ja neznam dali navodnjavanje pomaže u oprašivanju kada su visoke temperature, mislim na kpk, jer kako čujem tifonima nije dobro navodnjavati u vrijeme oprašivanja. I sam sam shvatio da je kukuruz jako rizičan za proizvodnju, i sa navodnjavanjem i bez navodnjavanja. Po meni navodnjavanje bi bilo možda nešto sigurnije gdje nema crvenila i raniji hibridi zbog vrućine u oprašivanju. Nekada davno kada se bralo ručno i poneki berač bilo je to dosta sigurnije, a sada sa klimatskim promjenama ova proizvodnja je postala jedna velika lutrija.
Jel si prijavio promoterima čiji si hibrid sejao, problem koji je nastao sa crvenilom? kod nas za kukuruz kažu, ili te obogati ili te osiromaši ...
 
Nema se tu šta prijaviti, moj atar je sklon crvenilu više od 10 g, ove godine je katastrofa i proširilo se dalje gdje je bilo slabije to izraženo.
 
P

Pa, koji je razlog, samo suša ili ?

Susa, led velicine oraha i veci 03.06 i 01.07

Ako ne racunamo kisu koja je padala kad i led, samo kise nije bilo od 23.05 a prema dugorocnoj prognozi cini se i august bez kise..
Sad kad mi je covjek rekao koja je parcela koju je vrsio kukuruz jucer, mogu reci bio sam previse optimistican sto se tice ocekivanog prinosa 3-3,5 t/ha kod mene…
Taj njegov je bio bolji vizualno od mog, nisam ulazio u njivu kod njega al tu sam ocekivao mozda i najbolji prinos, 5-5,5 t/ha.…prelagan je..jedva 40kg u vrecu stane

Cca 1400kg na ta dva jutra…ovako katastrofalno nisam ni ja ocekivao
Hibrid dkc5075 i zadnjih 8redi (10% njive) ima izmijesano 10ak hibrida jer mu zafalilo sjemena kad smo sijali…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Shodno vremenskim uslovima, ostadoše nam dve kulture. Ozima žita i suncokret. Ovo važi oslanjajući se na prirodne padavine. Uljana repica se seje stidljivo, na malim površinama. Soja i repa su davno otpale kao opcija.
 
Sve je puklo ni na jednoj kulturi neçe biti ništa , i ako bude nešto cene će sve anulirati negativan niz se već godinama samo nadovezuje i nastavlja.
 
Poslednja izmena:
url=https://postimg.cc/673VRnq1]
20240730-102017.avif
[/url]

https
Trenutno stanje.
 
Nazad
Vrh