Kukuruz 2024

Realno ne znaci mi to puno. Klip je iznad 6og lista uglavnom.
Moze se zvati i 10ti list ako je klip na 110-120cm sto mi je proizvodno prihvatljivije.
 
Ja sto se pioneera na podrucju Rh tice i to konkretno na podrucju Istoka Rh imam, veliku primjedbu a to se odnosi na dobar dio hibrida do fao grupe 400.
Znaci 9415 otkidao, nista nismo sijali nakon sto smo njega postepeno uvodili na nase parcele i nijee nas iznevjerio. Otkako su najavili njegovo ukidanje lane smo probali 9610. Corak..... Curioo 20 % manje nego 9415 i to na nekoliko njiva
Ove godine probali 9639 na puuuuno njiva klipovi nis posebno neovisbo o datumu sjetve. 9889 ne bi uopce komentirao. Znaci iubacen je zbilja kompletan hibrid 9415 da bi se uvrstili raniji hibridi koji samo dobro cure na podrucjima gdje nema stresova u vidi suse i visoke temperature tokom vegetacije.
Razlozi za izlazak nekog hibrida sa tržišta mogu biti mnogi. Moguće da je postojao problem koji nema veze sa performansama.

Sa ovim se ne mogu nikako složiti, ne funkcioniše odabir hibrida na taj način. Moguće je da ti novi hibridi iz nekog razloga ne daju željeni rezultat na tom području, ok probao si ga, nije dao rezultat ove godinem, ali nisi valjda sejao samo 1 hibrid... već 3-4 različite fao grupe zato se i prodaje 20+ hibrida, jer svaki odgovara za neke drugačije uslove proizvodnje. Kada bi jedan bio najbolji prodavao bi se samo taj jedan i bio bi 100% učešća na tržištu.

Dokle ćemo smatrati da je samo 1 hibrid rešenje za sve parcele ?
 
Ista je vjerovatnoca da cemo proci dobro , kad gledamo vise godina , onda , i sa samo jednim hibridom kao i sa vise razlicitih hibrida . Matematicki gledano . Kad se odlucim po procjeni , ili iskustvu ili preporuci koji bi hibrid bio u mojoj regiji najbolji , sto nebi sijao samo njega , sto da kombinujem vise ,kad po vjerovatnoci opet dodje na isto.
 
Problem je što matematički imaš manje više 40 pokušaja da poseješ i žanješ do penzije u tih 40-50 godina promeniće se minimum 5-10 hibrida i tvoja statistika velikih brojeva i pondera pada u vodu. Ali se isto tako može desiti 3 uzastopne loše godine za taj isti hibrid, neće biti četvrte sezone, jer možeš bankrotirati.
 
Dragan18 sigurno je da Vase iskustvo i znanje govori da je sve ovo sto ste napisali tako.
Evo Vama ja predlazem, kao sto sam to svakom promoteru iz svih kuca vec godinama, da dodjete kod mene pogledate jednu parcelu i onda se lepo dogovorimo sve. Oko analize zemlje, koju stalno radim, oko obrade, pripreme, djubrenja, setve kojeg i koliko semena na koji razmak, kao i sve oko hemije. Nije problem novac da sve ispostujem sto kazete a da vidimo posle koje prinose cu imati. Dakle i Vi i bilo koji promoter moze da dodje i da vidimo sta i kako.
A mene bas interesuje ta Vasa labaratorija i vrlo sam rad da posaljem uzorke i vidim kakav cu rezultat da dobijem i naravno uporedim ga sa ranijim analizama. Samo ovde objavite kada se tacno otvara i gde joj je lokacija. Hvala na svemu. Pozdrav
 
Ako je cilj mog posla da ne propadnem , a ne da uspijem nesto , necu ga ni raditi.
Mislim u pravu si ti u nekom smislu tu u rasporedu rizika ali samo ako se uzme da nemozes nista zakljuciti u svojoj situaciji koji hibrid ti je najbolji u toj generaciji i ako polazis od tog nacela , samo da ne propadnem.
 
Ako je cilj mog posla da ne propadnem , a ne da uspijem nesto , necu ga ni raditi.
Mislim u pravu si ti u nekom smislu tu u rasporedu rizika ali samo ako se uzme da nemozes nista zakljuciti u svojoj situaciji koji hibrid ti je najbolji u toj generaciji i ako polazis od tog nacela , samo da ne propadnem.
Naravno da je cilj da se napreduje, pogledaj moj potpis ovde dole ispod posta. Ako se ne ispravljaju greške i sve se radi po inerciji onda zaista ne pomaže ništa. Znamo se dugo preko ovog foruma i znam da je tvoj um Momo uvek otvoren za novitete.
Dragan18 sigurno je da Vase iskustvo i znanje govori da je sve ovo sto ste napisali tako.
Evo Vama ja predlazem, kao sto sam to svakom promoteru iz svih kuca vec godinama, da dodjete kod mene pogledate jednu parcelu i onda se lepo dogovorimo sve. Oko analize zemlje, koju stalno radim, oko obrade, pripreme, djubrenja, setve kojeg i koliko semena na koji razmak, kao i sve oko hemije. Nije problem novac da sve ispostujem sto kazete a da vidimo posle koje prinose cu imati. Dakle i Vi i bilo koji promoter moze da dodje i da vidimo sta i kako.
A mene bas interesuje ta Vasa labaratorija i vrlo sam rad da posaljem uzorke i vidim kakav cu rezultat da dobijem i naravno uporedim ga sa ranijim analizama. Samo ovde objavite kada se tacno otvara i gde joj je lokacija. Hvala na svemu. Pozdrav
Napisao sam kada se otvara. Lokacija je u Novom Sadu. U privatnim porukama mi možete poslati Vaš broj telefona, ime prezime i tačnu lokaciju gde se nalazite kako bi promoteri mogli da Vas kontaktiraju. Jer zapravo posao promotera koji rade u Pioniru jeste to što ste opisali u Vašem postu.

Samo što nećete moći baš tako da uporedite analize 1 na 1. Izveštaj će biti drugačiji.
 
Razlozi za izlazak nekog hibrida sa tržišta mogu biti mnogi. Moguće da je postojao problem koji nema veze sa performansama.

Sa ovim se ne mogu nikako složiti, ne funkcioniše odabir hibrida na taj način. Moguće je da ti novi hibridi iz nekog razloga ne daju željeni rezultat na tom području, ok probao si ga, nije dao rezultat ove godinem, ali nisi valjda sejao samo 1 hibrid... već 3-4 različite fao grupe zato se i prodaje 20+ hibrida, jer svaki odgovara za neke drugačije uslove proizvodnje. Kada bi jedan bio najbolji prodavao bi se samo taj jedan i bio bi 100% učešća na tržištu.

Dokle ćemo smatrati da je samo 1 hibrid rešenje za sve parcele ?
Ako, cemo gledati pioneer isli smo iskljucivo do maksimalno fao grupe 400 (zasto?) jer na nasem terenu u pravilu do fao 400 grupe uspijemo predati suhi hibrid bez susenja (susenje je kod nas 25 eura plus pdv po toni cim je vlaga veca odn14.5%) vec fao 420 450 je na li la hocemo uspjeti. Datum sjetve je od pocetka 4. Mjeseca ukoliko se temperature ustabile a nekad nismi sijali ni prije 25.4.
Kazem nas teren 9415 je bio kralj npr 60 km dalje od nas nista posebno (a npr sredisnja rh ili zapadna rh isto super prinosi) . Probali smo 6 hibrida do fao 400 i nijedan mu se nije pribliziio. Tako, da smo, samo, njega sijali sto moze zvucati nekome cudno, ali, zasto bi sijali, preko fao 400 grupe kad bi nam, na suse je automatski otislo 25 i nesto eura po toni na ovom novim cijenama plina a prije je bilo nekih 13 eura plus pdv.
Kazem samo problem je sto se na lokalitetu vamo lose pokazalla nova genetika do fao, 400 grupe.
 
Kod nas u ataru ispada da ko nije djubrio njemu kukuruzi zeleni…jel moguce da toliko izgori pogotovo ako se baci vise ureje?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Пробај се најести шунке и не пити воде на 40+степени, па ћеш видети како је тим кукурузима који су добро посољене вештаком.
 
Kako se meni čini ove godine će većina propasti, prvo zbog toplotnog udara, pa nedostatak vlage bez obzira na hibrid godina je teška. Kod mene druga priča, u oprašivanju pade dobra kiša i zahladi, baš kako treba, dalje nastavim zaljevanje kpk i onda naglo planu crvenilo kukuruza. Eto mog odgovora a i pitanja za Dragana stručnjaka, sve urađeno u fulu, u vrijeme toplotnog udara i posle oprašivanja najbolji kukuruz u selu ( i sad je na oko) a crvenilo je stavilo tačku na sve te agrotehničke mjere. Sve sam više ubijeđen da je kukuruz postao jedna velika lutrija, radim i borim se da izvučem troškove a valjda je normalno da nešto zaradim.
 
P0164 prva slika i P9241 druge dve. Nalazi se na smonici i najbolje je podneo ovaj vreli period. Ovo je najbolji deo njiva, po ivicama njiva je dobro podgoreo, a u sredini nešto manji klip. Očekujem do 5 t/ha, ali videćemo još, možda ova kiša popravi situaciju.
Druge njive nisam ni slikao, nema se šta videti, mirišu na seno.
d4ebf9c125431b26cb08613e94de2edf.jpg
f9affa07bb1c9314869d919a795d1d16.jpg
32019989f32f59fc0a6a90a27fbf8290.jpg


Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Kako se meni čini ove godine će većina propasti, prvo zbog toplotnog udara, pa nedostatak vlage bez obzira na hibrid godina je teška. Kod mene druga priča, u oprašivanju pade dobra kiša i zahladi, baš kako treba, dalje nastavim zaljevanje kpk i onda naglo planu crvenilo kukuruza. Eto mog odgovora a i pitanja za Dragana stručnjaka, sve urađeno u fulu, u vrijeme toplotnog udara i posle oprašivanja najbolji kukuruz u selu ( i sad je na oko) a crvenilo je stavilo tačku na sve te agrotehničke mjere. Sve sam više ubijeđen da je kukuruz postao jedna velika lutrija, radim i borim se da izvučem troškove a valjda je normalno da nešto zaradim.

Koliko god da zaradiš - malo je, spram tvog opterećenja sa kukuruzom. Daj čoveče opusti se malo.
 
Lakše je valjda čoveku kad malo izbaci iz sebe,previše je stresa u svemu ovome!Još kad te strefi tako nesto nepredvidivo,teško sve to može da se svari a da čovek ostane pribran skroz.Al priroda je takva valjda,sve zavisi kako se na kome zalomi,ili imaš sreće ili nemaš .Velika lutrija!
 
Koliko god da zaradiš - malo je, spram tvog opterećenja sa kukuruzom. Daj čoveče opusti se malo.
Pogrešno razmišljaš, nisam ja opterećen kukuruzom i njegovom zaradom, meni je kukuruz i pšenica potpuno nebitan sa zaradom, oni su u mojoj zaradi samo 5 do 8 % dobitka u prosjeku, moja osnovna i glavna zarada je isključivo u plastenicima. Ja volim da učestvujem u utakmici postizanja visokih prinosa i ako nešto znam da prenesem drugima, Činjenica je da sam opterećen (sportski) da osvojim prvo mjesto u selu sa prinosom, a ujedno da vide i drugi šta je navodnjavanje kpk ali ovog puta sa crvenilom kukuruza.
 
@pexkap DKC mi se nije nikako pokazao pa sam ga izbacio iz setvene strukture.
Pioneer mi je No.1 ali me je ovo baš razočaralo.
.Veruji mi da sam imao u vise navrata sopstveni ogled sa Dekalbom pored Pionira, a pogotovo 2017 kad je kod nas bilo katastrofalno po kukuruzu.
Puko je Dekalb ali Pionir pored skoro da nije ni tuluzine imao a da ne pricamo o nekom pabiru.
Verovatno kad si imao Dekalb je bila jako losa godina a jos uvek sa Pionirom nisi iskusio bednu susnu godinu!
Ne mogu se setiti da li 2020 ili 2021 Dekalb je imao solidnu oplodnju bez da mu fale zrna ali klip manjeg formata, dok pored Pionir je bio totalno krezub sa samo par zrna.
Da me ne shvatis pogresno, ne dizem za rep Dkc jer sam te 2017 pljunuo po njihove hibride gde god sam stigao ali samo dok nisam obilazio i neke Pionire i ustanovio pravo stanje.
 
Poslednja izmena:
Nijedan hibrid kukuruza se nece isto pokazati na 10 razlicitih tipova zemljista! Sejemo Pioneer vise od 15 godina, DKC smo poceli pre 5-6 godina, i tek prosle godine smo pronasli tri hibrida koji pariraju Pioneer hibridima kod nas na zemljistu! Promasili ste sustinu @Dragan18 vam objasnjava kako da lakse prodjemo kroz nepovoljno godinu a ne koji hirbidi su bolji. Ja sam rekord u proizvodnji kukuruza ostvario 2016 godine na jednoj parceli gde je predusev bila psenica i nadjubreno stajnjakom. Zemljiste je 2 klase a imao NS hibrid( nije bitno koji). Prinos je bio 15600kg/ha. Nije bitno koji je hibrid, ako ima dobre uslove dace i dobar rod! Svake godine najbolji kukuruz mi je na psenici, onda kukuruz-kukuruz, a najlosiji gde je suncokret predusev, nebitno koji hibrid sam posejao.

Послато са 23124RA7EO помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh