Kukuruz 2023

Ajd da zapisem i neko moje zapazanje.
Zakljucak ne znam ni sam :-D

99% radimo klip i sejemo na 24.9 po tablici
Ubedim oca da posejemo dve njive gusce, broj manje na majevici.
Na te dve njive bilo vise jalovog na oko, videlo se da je dosta gusci od drugih njiva,ali se vise i nabralo na kraju. Nije bio veci i lepsi klip ali valjda veci broj biljaka pa vise se nabralo.
Odmah preko puta komsija posejao nesto bas retko tipa 27 to su bili klipovi kao redovna godina. Da ne poverujem, okrene burgonom dva ili tri kruga na 400m i napuni loznicu kao iz sale, sve namesta kolimo ima.
 
Ajd da zapisem i neko moje zapazanje.
Zakljucak ne znam ni sam :-D

99% radimo klip i sejemo na 24.9 po tablici
Ubedim oca da posejemo dve njive gusce, broj manje na majevici.
Na te dve njive bilo vise jalovog na oko, videlo se da je dosta gusci od drugih njiva,ali se vise i nabralo na kraju. Nije bio veci i lepsi klip ali valjda veci broj biljaka pa vise se nabralo.
Odmah preko puta komsija posejao nesto bas retko tipa 27 to su bili klipovi kao redovna godina. Da ne poverujem, okrene burgonom dva ili tri kruga na 400m i napuni loznicu kao iz sale, sve namesta kolimo ima.
Iz koje prikolice okruniš više zrna?
Iz one gde su sitni klipovi, ili iz one gde su kao flaše?
 
Radjen je ogled gustine kod nas, na 20 i 24cm je bio prinoc identican u par kg. Na 26cm je bilo 150 kg manje.

Послато са M2006C3LG помоћу Тапатока
 
Jako mi je teško da poverujem da redji sklop nije imao prednosti u suši.
Mislim da ove godine nista necu sejati ispod 20-21.
Pratio sam celu zetvu u kombajnu i gde je sklop bio redji bili korektnih klipova.
 
Dobar komentar.
Mogu reci kad krunimo za zivotinje da treba skoro duplo vise klipa za kolica zrna nego kad je redovan kukuruz.
Jako mi je teško da poverujem da redji sklop nije imao prednosti u suši.
Mislim da ove godine nista necu sejati ispod 20-21.
Pratio sam celu zetvu u kombajnu i gde je sklop bio redji bili korektnih klipova.
Sijanje na 20-21 cm smatram ok za FAO 450 - FAO 500 jer i u rodnoj godini ne zaostane puno prinos za optimalnim razmakom za određenu sortu, a zadovoljava i za blažu sušu (u mojem kraju za sad još nema ekstremnih suša). Nekad sam prakticirao rijeđu sjetvu (25+ cm), ali već dulje vrijeme prakticiram sjetvu na 19-20 cm i za sada nisam požalio. Iako su klipovi nešto manji zrna je više kg po jedinici površine. Doduše nije svake godine jednako, ovisi to o mnogo faktora, ali za sada mi je takav način bolji.

No, kod jako malih klipova je @vlada88 u pravu, jer je i zrno puno sitnije.
 
Ove godine planiram Kws Kasmir, i nesto od pionira 9300,0164, 9889, 0217, sta biste vi preporucili od pionira osim ovih sto sam naveo ? Poz svima😄
 
Ja cu skoro sve P9241, kad sve saberem i oduzmem najvise mi odgovara, dobro nice(izdrzi kisovito i hladno vrijeme u aprilu), zbog kratke vegetacije oprasi se pre najvecih vrucina i sto je najvaznije rano stigne i brzo otpusta vlagu da se moze skinuti pocetkom oktobra kako bi njive bile ciste za sjetvu zita
Mozda nesto od Dkc i Kvs oko fao 300 probam.
 
Prošle godine sam ga sejao prvi put, s.j imale 5,5 kg, reko šta je ovo kao kokičar ali je bio top.Dobio je lepu kišu pred samu žetvu.
 
Ove godine idem od KWS-a Kashmir Inteligens i ovaj novi Advisio; a od Pionira ću 9300, 9889 i 9575. Na istoj parceli će biti pa da ih upored sa istom agrotehnikom i vremenom. Setva verovatno na 22,5 cm.
Kolega jel bese oko 2h ta parcela a 6 hibrida, sta ce se i od koga oploditi na njoj, misim da nece biti bas neko meriilo za uporediti. Mozda gresim
 
I ja sam lani imo tog 9241 , jes da je zalivan ali tako je lose izgledao da je to cudo. Ne samo sputa , nego i unutra meni koji nisam pocetnik , otvarao , brao i mislio da ce biti slabo . Na kraju pocrnio, polomio se na pola , komsije otpisale , kad ono 9t po ha i pravo u dzambo vrece , eno ga leden ko zmija
 
U bokte momo daj neku sliku da vidimo kako to izgleda lose pa iznenadi sa 9 tona 😀 jedino ako ti je 8 lose i to si ocekivao pa pala devetka 😀 ili ti do puta brali pecarosi i komsije za kuvanje 😂
 
Ma zalivao tri puta , al na kraju , u zrenju njiva izgledala lose , pogotovo sto je stiglo rano a kasno skidao , nemam slike. Kako da ti opisem , bilo i jalovih i sitnih klipova , mislio sam jedno 5, 6 tona sto je za intezivno zalivano plus stajnjak lose
 
Drugari sa čime planirate da tretirate seme, prošle godine radio sa ukrajinskim Gauom i imao problema jela ga pipa strašno pakovanje 1l je bilo, ove godine imam u ponudi kondor pa kako vam se pokazao?
 
Nazad
Vrh