Kukuruz 2022

Prosle godine si davio sa sklopom a ne toliko sa kasnijim rokom setve.
Uporan si bio kako niko nema takav sklop kao sto je kod tebe i tada i nisi bas imao pravo.
I opet cu ti reci da kad tad ces shvatiti da nista nije do tebe nego iskljucivo od kolicine i rasporeda padavina!
Kod mene ne prolazi ova teza jer sam godinama pomislio da kasniji rokovi setve soje su mnogo bolji a ispostavilo se da u zadnjih 4-5 godine nailazi godina kad je prva dekada setve bila bolja od Majske!
Tako da glavni faktor je kisa, kada i koliko!
E sad lupaš, sklop nikad nisam spomenuo.
@Gastabajter
Pionir će možda i da prolupa, ali za sada se poprilično drži, još uvek ima šansu. Za razliku od nekuh drugih kojima je već davno odzvonilo....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Moje mišljenje je da kukuruzu u junu mesecu je najbitnije da ima dosta vlage, da padne dobra kiša. Tada može da podnese i ove visoke temp, da odradi veličinu klipa i da se lepo opraši. Posle je potrebne kiša oko svetog Ilije a može i neka posle petrovdana. Dakle 3 kiše po 50 l i on je uradio mnogo dobar posao. Ali da se ne bi oslonio na to "ma biće kiše" onda je navodnjavanje naj bitnije. A po ovome bih ja i zalivao da imam npr tifon. Sa onim podzemnim navodnjavanjem je tek drugačije i jednostavnije. Uvek dodaješ po malo i on vlagu nikad ne gubi.
 
https://postimg.cc/v4RckDjH]

20220708-145433.jpg
[/URL]

20220708-145440.jpg
[/URL][/url]
Stanje na terenu za sada dobro !
 
Mozda i lupam ali ne lazem za razliku od tebe! A kad si vec uporan onda cu ti citirati par postova da se uveris kako lazes!

https://poljoinfo.com/threads/kukuruz-2021.18935/post-

https://poljoinfo.com/threads/kukuruz-2021.18935/post-1630943

https://poljoinfo.com/threads/kukuruz-2021.18935/post-1628673
E sad lupaš, sklop nikad nisam spomenuo.
@Gastabajter
Pionir će možda i da prolupa, ali za sada se poprilično drži, još uvek ima šansu. Za razliku od nekuh drugih kojima je već davno odzvonilo....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
A gde tu piše da je moj sklop najbolji, tj gde sam ja to napisao?
Ni jedna reč o mom sklopu tu nema.
Samo sam preneo stanje sa terena.....
Izmišljaš a nemaš pokriće!
Na kraju krajeva bio si pozvan lično da dođeš i uveriš se u moje "laži"! Tada si ućutao, bilo ti žao kilo jagnjetine da platiš, a pre će biti da si se uplašio istine.
Pas laje a vetar nosi.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Do kraja će ovi bez kiše biti najbolji a možda i rekorderi a presudna će biti genetika i dal je bio mlad mesec sedmi dan nakon setve 😏
 
Caka je u tome što će klip biti isti kao i razmak u redu. 😏
Neka on poseje a i svi ostali na 18-20 cm u redu zrno od zrna, pa neka slikaju ako nema kise kako nije podgoreo. Nema sanse.... Ovako tri u metar, plus pala mu neka kisa, naravno da ce imati klip i zelen do dole. Ali tu nema onda bez dobrog sklopa u kisnoj godini 7t po kj....
 
Svi ćemo mi tako da sejemo pošto će izgleda svaka sedma godina biti kišna.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
To je nesto o čemu ja pričam sa svojim prijateljima već godinama.Svi misle da je sunce počelo da greje pre 5 godina...kao,pre nije bilo suše a sad prestajemo sa setvom kukuruza i sadimo banane jer se klima menja.A niko ne konta da se pre kukuruz sejao na 29 cm,a mi ćemo ga dogodine sejati i na 15 cm i kukati kako podgorevaju,a nadati se da će dati 12t...Ukratko rečeno,ovaj nivo intenzivnog ratarstva će nam izjaloviti zemlju i brze nego sto stručnjaci upozoravaju,ali to nije ni bitno,čoveku je genetski zapisano da bude pohlepan(karakterna osobina direktno pivezana sa poljoprivredom)a to je malo veći problem od sklopa i prinosa.Pozdrav
 
Ovakvih susa nije bilo sigurno,bar ne kod nas,vreme se menja i ide ka gorem.Ja za sad mogu otpisati 50 % kukuruza,a za desetak dana i 100%.Sejan je na 22 do 24cm,sve podgorelo isto,ne bi ni neku razliku pravilo da sam sejao na 30cm.Ja pricam ovde o susi,ne o manjku padavina,kod ovog drugog se mozete igrati sklopa i kojecega jos pa mozda i ispasti pametni,ali kod suse toga nema.
 
Ovakvih susa nije bilo sigurno,bar ne kod nas,vreme se menja i ide ka gorem.Ja za sad mogu otpisati 50 % kukuruza,a za desetak dana i 100%.Sejan je na 22 do 24cm,sve podgorelo isto,ne bi ni neku razliku pravilo da sam sejao na 30cm.Ja pricam ovde o susi,ne o manjku padavina,kod ovog drugog se mozete igrati sklopa i kojecega jos pa mozda i ispasti pametni,ali kod suse toga nema.
Bez zamerke ali ja sam mislio da je suša kao pojam direktno povezana sa nedostatkom padavina kao uzrok istog,Kod nas je bilo i padavina i 39+ pa se jasno vidi razlika u izboru hibrida i setvenim normama.Ne znam kakvo je stanje tu kod tebe i kakav je teren tu ali deli nas par stotina kilometara razdaljine i verujem da delimo iste vremenske uslove iako smo drugačijeg mišljenja i iskustva.E sad,neko ima malo više sreće sa padavinama a neko ne,sto pravi veliku razliku u usevima .
 
2000 godina ekstremna suša posle bombardovanja sejani u celom ataru zp 677 i ns 640 jer se za drugo nije znalo na razmak 30 cm u proseku , sejalica koju sam kupio bila je nameštena na 33 cm kod bivšeg vlasnika , djubriva jako malo bacano , kukuruzi su kopani i spartani po 3 puta , retko ko da je prskao i dubinsko i na kraju pušiona od ništa do prikolice klipa po jutru onda sam upamtio da su stari pričali da je takva suša bila 1952 godine kad su podizali spomenik na Orasiju nije bilo klipa a bunari presusili . Bilo je suša ali nije bilo ovako učestalih , možeš ga **greška ako ne padne kiša kad mu treba , dobar deo i ne zna šta je prava suša i kako je zajebana
 
2000 godina ekstremna suša posle bombardovanja sejani u celom ataru zp 677 i ns 640 jer se za drugo nije znalo na razmak 30 cm u proseku , sejalica koju sam kupio bila je nameštena na 33 cm kod bivšeg vlasnika , djubriva jako malo bacano , kukuruzi su kopani i spartani po 3 puta , retko ko da je prskao i dubinsko i na kraju pušiona od ništa do prikolice klipa po jutru onda sam upamtio da su stari pričali da je takva suša bila 1952 godine kad su podizali spomenik na Orasiju nije bilo klipa a bunari presusili . Bilo je suša ali nije bilo ovako učestalih , možeš ga **greška ako ne padne kiša kad mu treba , dobar deo i ne zna šta je prava suša i kako je zajebana
Vremena kad je hektar zemlje kod nas bio 1000e,niko nije hteo da je radi osim stočara.Nije se ulagalo u zemlju nista drugo osim ledja,pa šta bog da,jer je i tad sunce bilo nemilosrdno kao i sad uz teski deficit padavina od po 50-tak dana i vise...ko se seća zna.Pozdrav
 
Ovakvih susa nije bilo sigurno,bar ne kod nas,vreme se menja i ide ka gorem.Ja za sad mogu otpisati 50 % kukuruza,a za desetak dana i 100%.Sejan je na 22 do 24cm,sve podgorelo isto,ne bi ni neku razliku pravilo da sam sejao na 30cm.Ja pricam ovde o susi,ne o manjku padavina,kod ovog drugog se mozete igrati sklopa i kojecega jos pa mozda i ispasti pametni,ali kod suse toga nema.
Ti si sve vec otpisao u maju mesecu kad si krenuo da pises na ovu temu , tada je krenulo I evo vec dva meseca jedno te isto.Mozda je vreme da napravis pauzu I odmoris malo I sebe I nas , mozda se I to vreme promeni,Bogu je sve moguce.
 
Nazad
Vrh