Kukuruz 2022

Kolega caco da nisi Izgubio kompas kad si fotko ovog "prekoputa" nesto mi je siroma zdravo izgoro u odnosu na njegovog komsiju.
 
Kolega dokazo si da je tako sad ostaje da
jedni I drugi izguraju do kraja pa da se svede racunica.Soju vec par godina unazad sejem u maju kukuruze se nisam jos presaltovo na kasniju setvu, nema mi logike... Kad vidim ovu situaciju na terenu ispada da treba tu logiku skroz zanemariti I krenuti razmisljati u drugom pravcu
 
Poslednja izmena:
Najbolji kukuruzi koje sam uzivo video(tj najbolji od najgorih) su oni koji su posejani izuzetno rano, a razlig je taj sto ti ljudi imaju druge poslove kojima se bave, pa su ovo hteli da "otkace" , nije im poljoprivreda jedina delatnost, cak ni primarna
 
Odlucujuci faktor je iskljucivo kisa, u koje vreme nailazi i u kojoj kolicini.
Desila se obrnuta situacija u mnogo vise navrata da kasnija setva pukne!
Tako da ne treba niko da pametuje ako je faktor srece uticao na solidan kukuruz!
 
Koliko se sećam i prošle godine je bilo prozivanja kako su samo moji kukuruzi tako zeleni.... i ove godine se ponavlja isto, a raspored padavina je drugačiji. I nisu samo moji bili zeleni, niti su sada samo moji zeleni.
Da se razumemo pričam za naš atar.
Dosta ljudi se ovde drži datuma, setva posle 20og aprila.
U početku je ogromna razlika u korist ranije setve, vizuelno. Ja moje špartam 7-8 list, 20 cm visoki a kod komšije već do pojasa. Moji do pupka a komšijski već tera metlicu, kao šuma deluje naspram mog.
Ali do kraja to baš i nebude tako, sto se da videti i na snimku.
Poštujem ja ovde svakog na forumu, i svako neka seje kada hoće, to je njegova stvar.
Ali kada me neko prozove ili napuši za nešto što znam da sam sigurno u pravu, e onda to moram isterati na čistac....
P.S.
Izvinjavam se na gnjavaži!


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ove godine od 400 do 600. Redovno sam sejao dkc 3623 fao 250, dok ga nisu ukinuli. To je bio strašan kukuruz za fao 250. Rame uz rame sa ovim kasnijima, a već u avgustu sam ga skidao sa vlagom 12-13%

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Prosle godine si davio sa sklopom a ne toliko sa kasnijim rokom setve.
Uporan si bio kako niko nema takav sklop kao sto je kod tebe i tada i nisi bas imao pravo.
I opet cu ti reci da kad tad ces shvatiti da nista nije do tebe nego iskljucivo od kolicine i rasporeda padavina!
Kod mene ne prolazi ova teza jer sam godinama pomislio da kasniji rokovi setve soje su mnogo bolji a ispostavilo se da u zadnjih 4-5 godine nailazi godina kad je prva dekada setve bila bolja od Majske!
Tako da glavni faktor je kisa, kada i koliko!
 
E tu sam vas cek'o!
Evo jedan snimčić za neverne tome:

Ovaj Pionir,ako nebude kise u narednih par dana, ima da vrisne kao sirena.
Takva je i kod mene prosle godine bila situacija u jednom trenutku.
Mnogo bolje izgledali u odnosu na vecinu kukuruza u okruzenju.
To je samo produzenje agonije.
Nakraju je se sve svelo na maltene isto.
 
Ako rodi 3 do 4 tone po jutru kukuruz ostaje u setvenoj strukturi , ako bude ispod te crte izbacujem ga iz setvene strukture jer mi se ne isplati proizvoditi mišlinger . Na jesen bi išla sve pšenica a dogodine dal suncukret jedna trecina a dve trecine pšenica ili sirak za zrno. Razmišljao sam o uljanoj repici ali dosta je kritična u vreme setve zbog manje ili nula padavina plus nema otkupa barem kod nas pa bi morao da vozam dalje . Soja nije tako loša jer ona stalno cveta pa i ako odbaci cvet opet može da cveta kasnije . Još jedna prednost soje je možeš svoje seme da ostaviš i tako smanjiš troškove . Zbog promena klime ono sto je bilo naše najveće bogastvo naša zemlja koja nas je vekovima hranila postaje teret ako ne nadjemo način da se prilagodimo . E da od navodnjavanja nem ništa presusili bunari na 90 metara dubine vocarima , rade oni na 120 meteri tu ima još vode
 
Nazad
Vrh