Kukuruz 2022

Silazni se jos solidno drzi,tek sad poceo po negde da izbacuje metlicu. Sto je dobro,pregurao ove visoke temperature. Ako mu sad u petak-subotu padne najavljena kisa zavrsio je.
291899185_767124887776546_4255535048812017848_n.jpg
291894508_782628226085664_5767857738189796932_n.jpg
 
Ja izgleda moram se iskljuciti iz ove grupe,tu ako prodje petak bez kise nista u najavi do 20 jula a vec ce biti kasno

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Sto da se isključujem, nisu nam drugi krivi sto kod nas nema kise, moramo prihvatiti realnost. Ovo je fabrika pod vedrim nebom, i ma koliko se trudili da ostvarimo max prinose, najvise zavisimo od padavina a mi nemamo slavinu u svojim rukama, a i ne treba da je imamo jer bi se brzo posvađali. Iz ovog treba izvuci neke zaključake, i proizvodnju usmeriti na kulture koje mogu da izdrze do ovih toplota, kao sto su psenica, suncokret, uljana repica. Kukuruza u poslednjih 5 g je rodilo 2 godine a kod nekih i manje,ali sta je tu je
 
Slike su Zp 677, tu je jos zp 666 i zp 606, tukao ga led par puta, taj deo gde je njiva ne pripada mom selu, daleko je pet Km od moje kuce ali dobio je 3-4 kise, kod mene je daleko manje palo ali vazno mi je da ovaj pokisne, sama njiva ne trazi mnogo kise zbog konfiguracije terena, kukuruz je dzinovski, 3.5 metra, kao u sumi, steta je sto ga je grad isekao, odavno nisam imao veci kukuruz a kakav ce rod biti ostaje da sacekamo.Za sada se drze kukuruzi koji su odradjeni dobro i koji nisu travni ali mnogi su zavrsili posao jer nismo imali kise svuda podjednako.
https://ibb.co/7S5zrRn]
IMG-20220706-192800.jpg
[/URL]
IMG-20220706-192754.jpg
[/URL][/url]
 
Poslednja izmena:
Sto da se isključujem, nisu nam drugi krivi sto kod nas nema kise, moramo prihvatiti realnost. Ovo je fabrika pod vedrim nebom, i ma koliko se trudili da ostvarimo max prinose, najvise zavisimo od padavina a mi nemamo slavinu u svojim rukama, a i ne treba da je imamo jer bi se brzo posvađali. Iz ovog treba izvuci neke zaključake, i proizvodnju usmeriti na kulture koje mogu da izdrze do ovih toplota, kao sto su psenica, suncokret, uljana repica. Kukuruza u poslednjih 5 g je rodilo 2 godine a kod nekih i manje,ali sta je tu je
Desiće se da kukuruz rodi 2 godine za redom pa ćeš ga opet sejati.Treba poštovati plodored pa kako ispadne .
Da se razumemo ,mi smo u toj dilemi već par godina .Da li sejati kukuruz ili ne .Smanjili smo površine ali opet se seje.U zadnjih par godina i pšenica počela da podbacuje pošto je deficit vlage velik a izostaju aprilsko-majske kiše.
Suncokret za sada izdržava ali.....................
 
Jedino nam preostaje da ko može i ima uslove uvede još jednu agrotehničku meru: NAVODNJAVANJE. Izgleda da će ona u narednom periodu biti najmerodavnija.
 
Dare pa nemožemo svi da sejemo samo suncokret. Ajde žita i ječmove ok, ali vidiš i da njima fali vode. Mislim da šta god da se seje treba voda i onda može da se misli o nekom prinosu, mislim da se ne razmišlja mnogo šta će i kako biti.
 
Ja nisam napisao da se seje samo suncokret. Kukuruz sam smanjio iz razloga jer su velika ulaganja, a prinos velika kocka. Kocka je i sa sojom, ali su makar ulaganja manja. Od sledeće godine uvodim i uljanu repicu u proizvodnju.
 
Ja nisam napisao da se seje samo suncokret. Kukuruz sam smanjio iz razloga jer su velika ulaganja, a prinos velika kocka. Kocka je i sa sojom, ali su makar ulaganja manja. Od sledeće godine uvodim i uljanu repicu u proizvodnju.
I ja planiram da uvedem uljanu repicu.Misllim da ce kod nas imati prodju sigurno par godina bez problema sa bolestima i stetocinama zato sto je niko ne seje.
 
Ok Dare sve si u pravu. Ali opet voda je svemu majka mara. Bez nje je sve to slabo u ovakvim godinama. A najgore je po nas same što se nerviramo jer nema tako željene kiše da nam zalije bilo koji usev.
 
Počeli i ovi moji iz zakasnele setve da se oplođuju.
Neznam kako i zašto su zeleni skoro još do zemlje?

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Ako nisam nešto pomešao (ako jesam izvinjavam se), ti si pisao da ste imali pedesetak litara kiše početkom juna. Možda je to odgovor zašto su zeleni do zemlje...
 
Opet malo o o nome: rana ili "zakasnela setva" sto bi neki rekli....:


35 stepeni dok se snimalo, 10 sati pre podne.
Levo moj p9362 sejan 29 aprila,
sada poceo po koju metlicu i svilu da izbacuje, tamo kad zaladi za 2-3 dana taman da se lepo oplodi, zelen do zemlje.

Desno jedan iz rane setve kraj marta/pocetak aprila, uveliko bio vec u redovima kada sam ja moj sejao,
Metlica skroz izbacena, suva, polena vise nema, sada pocinje po koju svilu da izbacuje.
Podgoreo poprilicno, sve u svemu tu se komsija ovajditi nece....
Možda je i to razlog, ali onda opet ostaje pitanje zašto svi nisu zeleni do zemlje?
a760b71e5b8f0c9a6b3035b717303159.jpg

Poput ovog recimo prekoputa....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Šta će onda da se seje, nema soje, nema kukuruza, a ne može samo pšenica i suncokret u dvopolju.
 
Nazad
Vrh