Kukuruz 2022

@sale ratar
Kolega uz sve poštovanje ali nemojte samo o agrotehnici..
Jasno je sve to što kažete, ali je činjenica da ste vrlii po 40 meteri i više pšenice čega u Bečeju recimo nije bilo ni kod koga. Ni blizu. Ta pšenica nije mogla roditi toliko samo od "vazduha" i pravovremenog djubrenja.
Dobili ste par pravih kiša proletos i tokom leta i budite toga svesni.
Većina se ovde trudi da da maksimum i uradi najbolje što može.
Radi se isključivo o objektivnosti i nije dobro zanositi se.
Vrlo lako se precene sopstvene sposobnosti i umeće.
 
Ja za sledeću godinu planiram da uz sve agrotehničke mere uvedem meru kuknjave. Samo još da se odlučim o "količini" po hektaru, a planiram da jedan deo kuknjave obavim posle setve a pre nicanja. :ROFLMAO:

Skinuo sam većinu kukuruza na brdu.

Pioneer 9300, prinos od 4.900 do 5.500 kg po hektaru na najboljoj parceli, vlaga od 12.5 do 13.4 %.
Pioneer 9241, prinos oko 4000 kg po ha, vlaga 12.2%.
KWS Kašmir, prinos oko 4200 kg po ha, vlaga 13.8%.
Dekalb 5830 na mojoj najboljoj parceli na brdu, prinos oko 3200 kg po hektaru, vlaga 15.8%.

Prosek oko 4.500 kg po ha.
Ja sam prezadovoljan sa prinosom s obzirom kakva je godina i kakva je zemlja na brdu. Prošle godine sam na brdu imao prosek 3100 kg po hektaru.

U ravnici je kukuruz dosta bolji, pa će celokupni prosek biti veći.

Dekalb definitivno izbacujem, ostaju Pioneer i KWS.
 
Kako te nije sramota da napišeš ovako nešto posle svega što si pisao o suši i katastrofi i koliko si me napadao kada sam rekao da je suša u Etiopiji a ne kod tebe,kada sam rekao da se kukuruz popravlja kako se približava vršidba, kada sam rekao da će ovi iz sušenih krajeva biti rekorderi a za sve se ispostavilo da je TAKO. SVAKA TI ČAST da si ti meni živ i zdrav sa svojom porodicom.
Ti ces sad da me sramotis, sta si ocekivao da te zadovoljim sa nekim prosekom od 500 kg/kj pa da ti godi?
Sto se tice suse i letnjih padavina pisao sam u vise navrata da nije mi jasno kako je kukuruz mogao da izdrzi sav pakao kroz kojeg prosao. Kolicina padavina od 1 Maja pa do kraja Avgusta nije prebacila 40 l i to jednom 11 l jednom 9 a ostalo po 2-3 l. U nekim delovima atara zavisno od zemlje bilo je jako lose i skoro da nema sta da se skida, dok imas primer kako na odlicnoj zemlji kao sto je u Cicijevom ataru i po negde kod nas, prinosi su dostigli do 4 t/kj a da ni lit. vise u tako dugom periodu nije bilo.
Bilo je primera da parcela jedne do druge komsija je imao 1000 kg manje od mene a da smo isto djubrili. Kod mene Dkc a kod njega Twiter. Znaci da zavisi i od hibrida ako kapiras.
Isto ce biti i sa sojom, bice od 200 kg/kj a bice verovatno tu i tamo i do 1000 kg. Tesko da mozes ti shvatiti sve ovo sto ti ja objasnjavam jer si ti ipak vise potkovan za tehnicki pregled a ne za poljoprivredu.
 
A mozda je imao i manje padavina ali presudna je struktura zemljista

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Drugar je presevao jednu njivu zbog leda početkom juna. Imaće tu solidan rod, preko 3t/kj. Kukuruz koji je ubedljivo manje padavina i vlage imao tokom vegetacije i izdržao vreline poprilično bolje od onog koji je posejao početkom aprila i koji je skidan pre par dana oko 1t po jutru....
4a59156fed9b7d82b42330e287f011f8.jpg

Broj papuča 45

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Drugar je presevao jednu njivu zbog leda početkom juna. Imaće tu solidan rod, preko 3t/kj. Kukuruz koji je ubedljivo manje padavina i vlage imao tokom vegetacije i izdržao vreline poprilično bolje od onog koji je posejao početkom aprila i koji je skidan pre par dana oko 1t po jutru....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Čoveče,da ne kažem smaraš.
Što bi moja baba rekla i ćorava koka ubode zrno.
Jasno je da je što se kukuruza tiče bolja rana setva i zbog prinosa i zbog vlage u skidanju i tu nema šta da se priča e sad što je ova godina specifična jer je najači toplotni talas ovog leta u paketu sa teškim nedostatkom padavina od ranije,udario baš u vreme oprašivanja tih ranih kukuruza tu čovek nikako ne može da utiče,ali naravno da kukuruz treba sejati početkom aprila a ne maja jer je uglavnom ta setva krajem aprila i početkom maja promašaj težak.
Za suncokret je malo drugačija priča on i voli kasniju setvu i tu nemaš onu priču o tablici za skidanje vlage.
A ti se uhvatio ove godine koja je jednom u 50.
Kukuruz se ne seje u maju u našem podneblju,razumeš?
 
I prošle godine je bilo nekih prozivki u vezi prinosa preko 5t/kj.
Dakle ovo je druga godina za redom ako ćemo tvojom logikom da brojimo.
I molim te objasni mi što sad smaram? To je trenutno činjenično stanje sa terena. Ili sam na to trebao zažmuriti i prećutati samo da bi tebi bilo lepo sa tonom po kj?!
Ustvari ti smaraš takvim izjavama o promašajima a činjenice govore suprotno!

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
I prošle godine je bilo nekih prozivki u vezi prinosa preko 5t/kj.
Dakle ovo je druga godina za redom ako ćemo tvojom logikom da brojimo.
I molim te objasni mi što sad smaram? To je trenutno činjenično stanje sa terena. Ili sam na to trebao zažmuriti i prećutati samo da bi tebi bilo lepo sa tonom po kj?!
Ustvari ti smaraš takvim izjavama o promašajima a činjenice govore suprotno!

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Ja nemam tonu po kj,to možda želiš,ali to sad nije tema.
Smaraš jer pokušavaš da predstaviš da je bolja setva kukuruza početkom maja,e ako je tako ti svake godine sej u maju ja ću u aprilu, početkom ili sredinom,zavisi od vremena i godine pa da vidimo koja setva je bolja.
Koje činjenice,pa smeju se ljudi na tvoje postove,pa video sam i ja da ima ove godine kasne setve gde je nije uhvatio toplotni talas u oprašivanju,da će biti više nego na većini onih ranih kukuruza ali isto tako znam da su uvek ti zaksneli propali i bili duplo slabiji a sa većom vlagom u skoro svakoj godini od ranih.
Kroz svaki post provlačiš tu priču jer i sam znaš da nisi u pravu pa sad kao da udediš ljude da seju kukuruz u maju.
A što se tiče prinosa,tu se ne sekiraj,prolazio sam dosta puta kroz vaš atar,u skoro svakoj godini kad je kod nas sve još nepotpaljeno kod vas je do klipa spaljen,govorim kad su isti vremenski uslovi.Ali to nije tema,to samo kažem da se ti ne sekiraš.
A ponavljam,ako je april normalan kukuruz se tada seje a ne u maju i biće bolji i sa manjom vlagom,za suncokret bolja setva početak maja. Ali različite su to biljke.
 
Skinuo sam juče kukuruz hteo sam da završim pre kiše. Ne znam kakvo će vreme biti kasnije prognoza mi je pokidala živce za ovu godinu nisam više hteo da čekam. Prosek je 3.500 kg/kj, kretalo se po parcelama od 3.200 do 3.800kg. Razlika je u jednoj kiši koju je na nekim mestima dobio. Prezadovoljan sam za ovu godinu sa kukuruzom ali soja je bila toliko katastrofalna da je ni veći prinos kukuruza ne bi pokrio. U svakom slučaju kukuruz je kod mene uspešno izdržao najteži klimatski test do sada i hvala mu na tome.
 
Kod nas ne prosek od 2do6-7 th, ali vecimom su kukuruzi dobri na teskim zemljama, na primer prema Jagodini ima na stotine hektara u Ravnici, sve je sagorelo. Padavina je bilo ali sve su bile kasno, kraj Jula i I avgusta, najveci problem je bila visoka temperatura, druga stvar, agrotehnika, ko nije uradio kvalitetno, nema ni500 kg, Kod nas jeste bilo suse, April i maj bez padavina, kraj maja nesto malo pa tek kraj Juna i kraj Jula, tako da je masa izašla ali klipovi nisu. Sinoc sam skinuo u klipu ZP427 i as 201 koji je dosta sitan ali imao je sigurmo isti prinos kao ZP 427, planirao sam ga za zrno ali ovih dana je poceo naglo da se lomi na pola, klipovi padaju a najvljuju nevreme, tako da ce raditi krunjac.
 
@Bane1986
Pa nek se smeju ako im smešno. I ja sam se smejao sam sebi kad sam lane kipovao pune prikolice u silos. Ove godine mi kukuruzi bolje izgledaju u odnosu na prošlu godinu, no ali videćemo kad se skinu, još ima zelenog lista. Normalno biće snimljeno, sve zbog smarača poput tebe....
Inače brate sej i u februaru ako misliš da je tako bolje, samo nemoj da pljuješ po ne isto mišljenicima.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
@Bane1986
Pa nek se smeju ako im smešno. I ja sam se smejao sam sebi kad sam lane kipovao pune prikolice u silos. Ove godine mi kukuruzi bolje izgledaju u odnosu na prošlu godinu, no ali videćemo kad se skinu, još ima zelenog lista. Normalno biće snimljeno, sve zbog smarača poput tebe....
Inače brate sej i u februaru ako misliš da je tako bolje, samo nemoj da pljuješ po ne isto mišljenicima.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Jedini smarač si ti jer sto puta pišeš jednu te istu stvar.A tu je i dr sole.Smešno🤣
Ja neću sejati u februaru nego u aprilu.
Inače kad smo kod kukuruza,ove godine 9911 osetno slabiji od konkurencije za razliku od prošlih nekoliko godina.
 
Nazad
Vrh