Kukuruz 2022

Milan11 ne brinem se ja toliko. Kukuruz je sav oboren tako da neće da budja. A neka prođe ovaj talas sa kišom pa ću onda da radim. Njemu samo dva dana da duva neki osrednji vetar eto njega na 12%. Biće sve to ok. Nemam ja veliku površinu pa da moram da završavam sve sada i noću. I ovako na toj parceli će biti pšenica a nju sejem uvek pred kraj oktobra.
 
Igrom slučaja sam ove godine imao kukuruz sejan oko 15og aprila i neka 4 kj koja su bila deficitarna sa vlagom u aprilu pa se čekala kiša i taj je posejan 1og maja.
Kukuruz sejan oko 15og aprila (KWS Inteligens i KWS Donjuan) je dao prinose od 24.3 - 27m/kj dok je ovaj sejan 1og maja (KWS Donjuan) dao 12,5m/kj.
 
Nepratiš na času Bane, ali očigledno voliš da budeš u centru pažnje prozivajući druge.
Ja isto sejem u aprilu.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
@caco
Nevažno je koliko je kome rodilo, tu će uvek biti razlike jer jasnog pravila šta i kada uraditi nema.
Radi se o objektivnom sagledavanju prilika.
Vrlo veliku ulogu ima srećna okolnost sa količinon padavina to je nadam se jasno.
Ja pratim vremenske uslove, padavine, oblake i pamtim za mnoga mesta..
Ako ćeš iskreno, kaži koliko ste imaki kiše krajem maja, juna, jula..
U više navrata su to bile ozbiljne "provale" oblaka sa enormnim količinama padavina samo u jednoj turi koji mnogi drugi nisu dobili za čitav vegetacioni period.
Zato kukuruz ima još zelenih listova a ne zbog kasne setve. Ovde je i zalivan već odavno spržen.
 
@smilad
Mrsko mi više da se raspravljam, tj da me ljudi ubeđuju kako nisam u pravu.
Ajde onda objasni ovo?
Ako tvrdiš da je samo do kiše, kako jedna parcela može dati ispod tone po kj a druga do nje mnogo puta više? I tako na skoro svim parcelama.
I ok ljudi u pravu ste, neću se više odazivati na provokacije. A ovo što pričam biće sve potkrepljeno snimcima.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
@caco
Normalno je da će biti zeleniji ako je kasnije sejan.
Postrni kukuruz sejan u julu se zeleni kao gora.
Ali to ne znači da će biti prinosa, čak naprotiv.
Usev i biljke koje manje ponesu ili su jalove uvek su duže zelene.
Kao što je već rečeno uvek se desi izuzetak i možda su ova i prošla takve, ali generalno uvek je bolje kad je vegetacija duža. Zato su i kasniji hibridi rodniji.
Nikad brzo nije bolje već je često kuso.
 
Jedini smarač si ti jer sto puta pišeš jednu te istu stvar.A tu je i dr sole.Smešno🤣
Ja neću sejati u februaru nego u aprilu.

Оооо ...'де си правник:haha:. Јеси ли научио права...нисам ни реч рекао па не знам што мене спомињеш. Бар научи да препишеш са форума моје интернет име – пише се састављено.

Подсећам те на права јер на пратиш добро а добра правник то мора да ради. Ова твоја реченица говори понешто:

...
A ponavljam,ako je april normalan kukuruz se tada seje a ne u maju i biće bolji i sa manjom vlagom,za suncokret bolja setva početak maja. Ali različite su to biljke.
Постављао је неко линк неког др-мр који је говорио о року сетве и условима и напоменуо да се цела биљка одређује у тим почетним данима. Чини ми се да на форуму постоје слике мерења топлоте тла из тог доба и да је тло било хладно...значи, лоши услови за сетву...То вероватно утиче на померање рока сетве...тако ја схватам ово што @caco говори.

Али добро...шта неки др-мр зна у односу на правника који је права завршио испред задруге са пивом у шаци. 'Ајд, иди учи курузе:haha:...и право...мене не дирај.

ПС

Мада мислим да си ти утрчао на форум да се качиш са људима...ни твоји те не трпе па немаш на кога да наскачеш. Сећам се да си у шестој поруци на форуму тешко извређао @mornar-а. Смешно је'оте...

Нисам ти ја крив (а није ни @caco) што ти омануо куруз...не мораш због тога да наскачеш на људе због њиховог мишљења.
 
@sale ratar
Kolega uz sve poštovanje ali nemojte samo o agrotehnici..
Jasno je sve to što kažete, ali je činjenica da ste vrlii po 40 meteri i više pšenice čega u Bečeju recimo nije bilo ni kod koga. Ni blizu. Ta pšenica nije mogla roditi toliko samo od "vazduha" i pravovremenog djubrenja.
Dobili ste par pravih kiša proletos i tokom leta i budite toga svesni.
Većina se ovde trudi da da maksimum i uradi najbolje što može.
Radi se isključivo o objektivnosti i nije dobro zanositi se.
Vrlo lako se precene sopstvene sposobnosti i umeće.
Kolega ajd ovako, januar padavina 0, februar iz tri pokušaja 17lit, mart 0, april iz 5 pokušaja 30lit, maj iz 4 pokušaja 17lit, jun iz 2 pokušaja 24lit, jul jedan pokušaj 2.7. 32 lit ali samo u selu i malo oko sela, što mu dođe 120lit od nove godine a u avgustu posle 20-og palo u 4 dana 109 lit koje ništa nisu značile za gajeni usev.Ove kiše sve što sam nabrojao uglavnom su pale u selu i oko sela da kažem do pola atara kako gde, imam njiva koje nisu pokisle od maja meseca i dale su 3000kg kukuruza po kj i soje 600-650kg po kj, znači džaba oko sela što je kislo i duplo više kad su prinosi opet negde isti a negde vrlo malo veći, zanemarljivo, kod soje nikakve razlike e sad ti kolega zaboravljaš kvalitet vaše i naše zemlje nije isti a agrotehnika je došla do izražaja a to vidim po tome što vodim proizvodnju od oranja do skidanja useva na preko 100kj i tačno znam gde je šta primenjeno a radim i dosta usluga pa upoređujem i znam kako ko radi, a opet kažem repišta i suncukretišta kao predusev (a i to spada u agrotehničke mere, plodored) katastrofa, da dodam i izbor hibrida pa i razmak setve sve utiče, na ugarima su mi najbolji kukuruzi a zna se i zašto, ja nemam velikih oscilacija u prinosu, soja od 550-650kg po kj a kukuruz od 3000- 4000 kg po kj, samo jednu parcelu 6kj očekujem da malo odskoči sa prinosom (kukuruz) a to kad skinem pošto je tu svaka kiša, kišica pala tokom godine a ta parcela se nalazi na putu od Turije ka Bečejskom putu, nije u Turinskom ataru već Srbobranski.Mogao bih ja ovde da piskaram do besvesti i to sad više nije bitno pošto godina prođe i svako treba da izvuče neki zaključak ali no.Da smo mi živi i zdravi a dogodina ponovo u prvi pa kako bude, ono što mislim da sam naučio gledam i da primen a držim se mota "uvek se spremam za najgore a biće kako će biti".
 
Kod mene se nije popravio, pogotovo onaj koji nije video kišu od setve u aprilu.Da, imam i takvog, do jaja mi je bukvalno a nisam optimista da će nacuriti nešto posebno.
 
@sale ratar
Sve se slažem, ali ne i sa tim da kukuruz može roditi 3T po jutru i više bez padavina.
Jasno je da predusev, obrada, djubrenje, čistoća od korova i sve ostalo moguće i nemoguće utiče dakako, ali padavine u ovom našem poslu su ipak presudne.
Kada je ovakva suša nijanse mnogo znače.
Ja na repište nikada ne sejem kukuruz već samo pšenicu.
Lično sam zadovoljan sa prinosom kukuruza spram zaista katastrofalnih vremenskih prilika u najvećem delu Bečejskog atara.
Zanimljive su lokacije ljudi koji su ti lajkovali post. Nadalj, Vrbas, B. Petrovac..
To su sve mesta koja su dobijala neke kiše, imaju malo bolji rod, a i u komšiluku su ti.
Znam da su u Bečeju bolji prinosi u delu atara prema Radičeviću koji se dalje naslanja na Srbobranski i Turinski ali ja tamo nemam zemlje.
Nekako mi deluje da možda i oni misle kako su uradili sve najbolje i da nije kiša razlog.. ☺
Čudan smo mi narod.
 
Ja u tom famoznom delu atara oko radicevica o kome pricas imam prinose kukuruza od 1,5tone do 3,5tone po kj. Prosek 2400po kj. Svi predusevi soja i sve dkc seme. Svaka njiva je dobila istu agrotehniku. Soju jos nismo kosili ali ljudi skidaju od 200-400 a retki su imali 800kg po kj.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Za mene je to u ovakvoj godini lep prosečan prinos kukuruza.
Da nije Dekalb možda bi bilo i više?😊
Soje se zelene kao blesave. Bile na uvratinama i posle kiše u avgustu retrovegetirale. A ništa od toga, samo otezanje i gubici.
 
Za mene je to u ovakvoj godini lep prosečan prinos kukuruza.
Da nije Dekalb možda bi bilo i više?
Soje se zelene kao blesave. Bile na uvratinama i posle kiše u avgustu retrovegetirale. A ništa od toga, samo otezanje i gubici.
Da se nadovezem za ove soje koje su retrovegetirale,nemojte ih skidati jer sojara neće da primi tu soju zbog velikog procenta zelenih zrna. Nije im problem velika vlaga i nečistoća ali zelena zrna jesu problem.
 
Nazad
Vrh