Kukuruz 2022

Mislim da je još uvek previše vlage, moguće je da će se buđati na gomili, već mi se dešavalo. Ipak ću sačekati još koji dan, bolje i da ga berač malo okruni nego da se pokvari.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Mislim da je još uvek previše vlage, moguće je da će se buđati na gomili, već mi se dešavalo. Ipak ću sačekati još koji dan, bolje i da ga berač malo okruni nego da se pokvari.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
Kolika ti bude gomila kad se ubudja sa tom vlagom u klipu ? Da li kisne kasnije ili je pokriven?
 
Mislim da je još uvek previše vlage, moguće je da će se buđati na gomili, već mi se dešavalo. Ipak ću sačekati još koji dan, bolje i da ga berač malo okruni nego da se pokvari.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
Beri to slobodno ja sam skinuo 0412 pre desetak dana i bio je na granici da se kruni.Imam sutra jedno malo parce da oberem mada je tu veca vlaga.

Za petak javljaju kisu bolje beri to na vreme.

Brao sam i sa velikom vlagom i uvek stavljam na tavan klip oko 30-40 cm debljine nikda se nije ubudjao.
 
Kolika ti bude gomila kad se ubudja sa tom vlagom u klipu ? Da li kisne kasnije ili je pokriven?
Покривен под кровом, са проветравањем, слој 40-50 cm. Нико још није почео да бере у мом крају, ја бих био први.
Зрно је још увек мекано, може се ноктом сломити, клица још увек има видљиву влагу. А и ,,шишарка" је у средини баш влажна. На основу тих неких ствари мислим да није још време.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Покривен под кровом, са проветравањем, слој 40-50 cm. Нико још није почео да бере у мом крају, ја бих био први.
Зрно је још увек мекано, може се ноктом сломити, клица још увек има видљиву влагу. А и ,,шишарка" је у средини баш влажна. На основу тих неких ствари мислим да није још време.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
Ne gledaj druge, ako je merač pokazao na nekom proseku 25 vlagu tvoj kukuruz je ok za branje i za koš a tek za tavan.

Sent from my SM-A415F using Tapatalk
 
Покривен под кровом, са проветравањем, слој 40-50 cm. Нико још није почео да бере у мом крају, ја бих био први.
Зрно је још увек мекано, може се ноктом сломити, клица још увек има видљиву влагу. А и ,,шишарка" је у средини баш влажна. На основу тих неких ствари мислим да није још време.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
Ja sam takav mekan brao jedne godine nista mu nije falilo.Doduse imam bas velik tavan i siba dobra promaja.

Kod mene jos niko nije poceo.Da sam oduzio sve bi se okrunio.Retko koja stabljika da je imala malo zelenila, sve je bila zuta stabljika.Ovde seju zp,as i ns po neko oni kasnije stizu.
 
Juče skinuo nekih 40 ari, svinje su ga mnogo polomile, prvo su povadile u setvi, pa sam dodavao sejalicom, sada je sareno, negde ima vlaga 30% negde ispod 20% ali skinuto u klipu oko 3, 5 tone. Bolje da mi bude kod kuce nego da mu se navrate svinje, inace vise puta sam skidao u klipu kukuruz oko 25-30% vlage, nikada se nije pokvario, jos kada ima kroz njega i zreliji onda bude odlican, samo sto nece vlaga da padne pre februara ali ne zurim u cetvrtak planiram jos hektar ipo u klipu pa posle cekam nesto malo za zrno, prinosi su kod nas od 1-5t/h a ima po neki kao u najboljim godinama, sve zavisi od polozaja njive i mnogih drugih faktora.
 
Na proljeće mi je bujicčna poplava odnijela dio zemlje, a sad susjed radi iskop za kuću pa je bila prilika da se popune jarci u voćnjaku uz potočić.


Između voćaka i kukuruza je ba jednom dijelu bilo preusko pa sam pobrao 2 reda u duljini 10-12 m. Kukuruz je tu jako rijedak (u prosjeku 3 na metar) jer je dio odnijela proljetna bujica, ali klipovi su za izložbu. :love: Ovi mali su drugi na istoj stabljici. Sorta BC Pajdaš.
 
Kod nas su i najveći entuzijasti odustali od setve Pajdaša a bio je uzdanica u ataru dok isti nisu probali neke druge hibride.
 
Kod nas su i najveći entuzijasti odustali od setve Pajdaša a bio je uzdanica u ataru dok isti nisu probali neke druge hibride.
Imao sam ga prosle godine na dva hektara unistio me skroz, svi drugi su bili bolji ali bilo je godina kada je bio vrhinski ali nisam ga sejao, vec sam video kod prijatelja, pa hajde da probam i nista na kraju 0.
 
a ima po neki kao u najboljim godinama, sve zavisi od polozaja njive i mnogih drugih faktora.
Ovo je i meni glavni utisak, kukuruz je u totalnom rasponu (zavisno od svih faktora) od maltene ničega do izvrsnog roda.
Prvi komšija ima njivu na ravnom ispod brega sa severne strane koja je zaklonjena delom od dnevne svetlosti i tu kukuruz iskreno uvek rodi dobro bez obzira na sve, ali ove godine je prinos fenomenalan, kakvi prošla godina ili 2018. kao sušne, mnogo je više rodilo, maltene izvrstan prinos.

To je sve tako jer smo mi ispod Save i Dunava imali statistički paradoksalno leto odnosno sezonu, gde su u zbiru padavine oko proseka ili malo preko ali je sama raspodela odnosno plan padavina jako nepovoljan, dodatno podgrejano i visokim temperaturama u periodu bez padavina.

Najgore njive bez maltene ičega su na brdašcima osunčanim, na pesku, najbolje gore nabrojane ali neki prosek, uzevši za plato i polje gde su realno površine zasađene i ubedljivo najveće je ja bih rekao 65-70% standardnog prinosa što nije loše zaista.
 
Zna li neko koliko je cena kukuruz u klipu drug navalio hoce bas u klipu da ima saporine za potpalu.
 
Uzmeš 10 kg uzorak okruniš izmeriš minus vlaga i dobiješ koliko je prosek x cena suvog, odbiješ za krunjenje i to ti je. Kad mu izračunaš sigurno odustaje...

Sent from my SM-A415F using Tapatalk
 
Mislim da moj neće pre oktobra.
Juče slikan.
I trava pošteno raste posle ove kiše što je pala.
6eaccc7349da92b6bc26bc0a3b61ff45.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Sad idući kroz atar dok kosim suncokret vidim da ima po koja njiva sa skinuti kukuruzom... Eto njega brzo ako vreme posluži...
 
Nazad
Vrh