Kukuruz 2021

Imam dilemu, pa reko da vidim šta rade ostali. Nađoh neka uputstva oko đubrenja kukuruza, da vidim da li ja to radim kako treba i da li se može uštedeti malo.

Recimo ove godine sam bacio 300kg NPK(16:16:16) u oranju, 300kg AN uz setvu i 300kg KAN oko petog pera. Po hektaru. Prinos je bio oko 10.5 tona po hektaru, čime sam izuzetno zadovoljan.

E sad, iz ovih uputstava zaključih da bi trebalo da bacam samo pre oranja i pre sejanja, uz folijarno prskanje naknadno koje mi sad nije tema. Al ovo je predlog za đubrivo:
- Pre oranja 250kg NPK(16:16:16), 100kg MAP(12:52) i 50kg UREA.
- U setvi 300kg UREA.

Onako laički ima logike, malo više fosfora se ovako baci, plus je manja ukupna masa za dobrih 200kg. Ima li neko neki savet?
 
Nisam, znam da je to greška. Ali ako uvek sadim kukuruz i dajem mu ono što mu treba da iznese godinu, onda bi trebalo da je manje bitno, zar ne? Analiza zemljišta ima više logike kad se nešto započinje ili menja kultura. Kukuruz ima svoje potrebe i ako je zemljište jedne godine bogatije nečim može da se to smanji te godine, ali će se već sledeće godine morati pojačati jer sastav zemljišta je vrlo živa stvar...
 
Izuzetno dobra kombinacija, tako i treba da se djubri, ko ima vremena naravno 😁
Te nase analize! Pa to ne treba ni na gladan stomak!
Da dodam da bi u jesen kod ove kombinacije djubrenja jedan traktor trebao izdvojiti samo za rasipac 😂
 
Petaras mislim da je ovo mnogo djubriva. Bokibole ti je lepo rekao da prvo uradiš analizu zemlje pa tek onda baciš djubre.
Inače ja sam pričao sa promoterima ovih stranih semenskih kuća i dao im jedan predlog: ja njima analizu zemlje, a oni meni da predlože koji hibrid da kupim, na koji razmak da sejem i koju količinu djubriva da upotrebim. I naravno koji prinos mi garantuju. Niko nije prihvatio (sigurno ne smeju). A ja njima kažem: sve je lepo što vi pričate, a li za mene je najbolji hibrid onaj koji u sušnoj godini rodi dobro. Tada ću uzimati samo taj i ni jedan drugi. I onda mi nije bitna cena semena.
 
Imam dilemu, pa reko da vidim šta rade ostali. Nađoh neka uputstva oko đubrenja kukuruza, da vidim da li ja to radim kako treba i da li se može uštedeti malo.

Recimo ove godine sam bacio 300kg NPK(16:16:16) u oranju, 300kg AN uz setvu i 300kg KAN oko petog pera. Po hektaru. Prinos je bio oko 10.5 tona po hektaru, čime sam izuzetno zadovoljan.

E sad, iz ovih uputstava zaključih da bi trebalo da bacam samo pre oranja i pre sejanja, uz folijarno prskanje naknadno koje mi sad nije tema. Al ovo je predlog za đubrivo:
- Pre oranja 250kg NPK(16:16:16), 100kg MAP(12:52) i 50kg UREA.
- U setvi 300kg UREA.

Onako laički ima logike, malo više fosfora se ovako baci, plus je manja ukupna masa za dobrih 200kg. Ima li neko neki savet?

Duži niz godina radim 400-450 kg 15-15-15 i 150 kg Uree po ha predsjetveno. Prihrana 300 kg/ha Kana u špartanju. Već dugo nemam podbačaj prinosa, ako je i sušnije, uvjek je to malo više od standarda za godinu.
 
Imam dilemu, pa reko da vidim šta rade ostali. Nađoh neka uputstva oko đubrenja kukuruza, da vidim da li ja to radim kako treba i da li se može uštedeti malo.

Recimo ove godine sam bacio 300kg NPK(16:16:16) u oranju, 300kg AN uz setvu i 300kg KAN oko petog pera. Po hektaru. Prinos je bio oko 10.5 tona po hektaru, čime sam izuzetno zadovoljan.

E sad, iz ovih uputstava zaključih da bi trebalo da bacam samo pre oranja i pre sejanja, uz folijarno prskanje naknadno koje mi sad nije tema. Al ovo je predlog za đubrivo:
- Pre oranja 250kg NPK(16:16:16), 100kg MAP(12:52) i 50kg UREA.
- U setvi 300kg UREA.

Onako laički ima logike, malo više fosfora se ovako baci, plus je manja ukupna masa za dobrih 200kg. Ima li neko neki savet?

Mali je to prinos za toliko đubrivo u ovoj godini.
 
Imam dilemu, pa reko da vidim šta rade ostali. Nađoh neka uputstva oko đubrenja kukuruza, da vidim da li ja to radim kako treba i da li se može uštedeti malo.

Recimo ove godine sam bacio 300kg NPK(16:16:16) u oranju, 300kg AN uz setvu i 300kg KAN oko petog pera. Po hektaru. Prinos je bio oko 10.5 tona po hektaru, čime sam izuzetno zadovoljan.

E sad, iz ovih uputstava zaključih da bi trebalo da bacam samo pre oranja i pre sejanja, uz folijarno prskanje naknadno koje mi sad nije tema. Al ovo je predlog za đubrivo:
- Pre oranja 250kg NPK(16:16:16), 100kg MAP(12:52) i 50kg UREA.
- U setvi 300kg UREA.

Onako laički ima logike, malo više fosfora se ovako baci, plus je manja ukupna masa za dobrih 200kg. Ima li neko neki savet?

Neces ni ustedeti bas toliko koliko ti se cini, kad uporedis ono sto sad radis sa ovim sto je preporuka razlika je da smanjis NPK sa 300 kg na 250 kg a da umesto 300 kg AN-a i 300 kg KAN-a bacis 100 kg MAP i 350 kg UREA djubriva a UREA i MAP su znacajno skuplji od KAN-a i AN-a, pogotovo MAP koji je skoro duplo skuplji.
 
Imam dilemu, pa reko da vidim šta rade ostali. Nađoh neka uputstva oko đubrenja kukuruza, da vidim da li ja to radim kako treba i da li se može uštedeti malo.

Recimo ove godine sam bacio 300kg NPK(16:16:16) u oranju, 300kg AN uz setvu i 300kg KAN oko petog pera. Po hektaru. Prinos je bio oko 10.5 tona po hektaru, čime sam izuzetno zadovoljan.

E sad, iz ovih uputstava zaključih da bi trebalo da bacam samo pre oranja i pre sejanja, uz folijarno prskanje naknadno koje mi sad nije tema. Al ovo je predlog za đubrivo:
- Pre oranja 250kg NPK(16:16:16), 100kg MAP(12:52) i 50kg UREA.
- U setvi 300kg UREA.

Onako laički ima logike, malo više fosfora se ovako baci, plus je manja ukupna masa za dobrih 200kg. Ima li neko neki savet?
Ja sam ove godine bacio oko 110kg 16-16-16 i 110kg uree po kj.A prinos je bio 5300kg po kj.(na par parcela je bio dosta los sklop a i falilo mu je u opste bar dve dobre kise) Bilo je slucajeva kod par drugara da su bacili duplo vece kolicine djubriva a prinos bio oko 3,5tone,jednostavno pojedini delovi atara nisu dobili padavine.
 
Evo link s navedenim potrebama makroelemenata za određenu količinu prinosa.

Tko želi može sam preračunati koje gnojivo mu najbolje odgovara. Važno je da gnojidba bude izbalansirana, jer prinos određuje element kojeg je najmanje u odnosu na potrebnu količinu.
 
Petaras mislim da je ovo mnogo djubriva. Bokibole ti je lepo rekao da prvo uradiš analizu zemlje pa tek onda baciš djubre.
Inače ja sam pričao sa promoterima ovih stranih semenskih kuća i dao im jedan predlog: ja njima analizu zemlje, a oni meni da predlože koji hibrid da kupim, na koji razmak da sejem i koju količinu djubriva da upotrebim. I naravno koji prinos mi garantuju. Niko nije prihvatio (sigurno ne smeju). A ja njima kažem: sve je lepo što vi pričate, a li za mene je najbolji hibrid onaj koji u sušnoj godini rodi dobro. Tada ću uzimati samo taj i ni jedan drugi. I onda mi nije bitna cena semena.

Ih, kad bi tako neko hteo, ja bih se odmah upisao, ne pitam sta kosta. :)

Duži niz godina radim 400-450 kg 15-15-15 i 150 kg Uree po ha predsjetveno. Prihrana 300 kg/ha Kana u špartanju. Već dugo nemam podbačaj prinosa, ako je i sušnije, uvjek je to malo više od standarda za godinu.

Ovo zvuci dosta slicno, samo deluje da ima manjak fosfora, zato bih i ubacio MAP.

Mali je to prinos za toliko đubrivo u ovoj godini.

Losa zemlja, godinama nista nije radjeno, tek poslednje 3 godine se ore i seje. Recimo prosle godine bez ovih poslednjih 300kg KAN-a jedva 6 tona po hektaru. Tako da je ovo lep napredak.

Neces ni ustedeti bas toliko koliko ti se cini, kad uporedis ono sto sad radis sa ovim sto je preporuka razlika je da smanjis NPK sa 300 kg na 250 kg a da umesto 300 kg AN-a i 300 kg KAN-a bacis 100 kg MAP i 350 kg UREA djubriva a UREA i MAP su znacajno skuplji od KAN-a i AN-a, pogotovo MAP koji je skoro duplo skuplji.

Razumem, jedino mi je taj manjak fosfora u ovoj proslogodisnjoj varijanti rizican, zato bih nesto menjao.
Ja sam ove godine bacio oko 110kg 16-16-16 i 110kg uree po kj.A prinos je bio 5300kg po kj.(na par parcela je bio dosta los sklop a i falilo mu je u opste bar dve dobre kise) Bilo je slucajeva kod par drugara da su bacili duplo vece kolicine djubriva a prinos bio oko 3,5tone,jednostavno pojedini delovi atara nisu dobili padavine.

Ovo je stvarno impresivan prinos za malo djubriva, svaka cast. :)

Puno se zemlji uzima, treba nešto i dati. Najgore je što nema stajskog gnoja, ali radimo i zelenu gnojidbu i bacamo one pelete stajskog gnojiva, kalciziramo zemljište...

Upravo ovo, ja sam i hteo da vidim sta to kukuruz uzme po godini i da to isto vratim, pa mozda cak i vise. Kad tako par puta obrnem nadam se da se i poboljsa malo kvalitet zemlje.

Hvala svima na odgovorima i savetima, izvinjavam se na ovolikom citiranju u jednom postu.
 
Nazad
Vrh