Kukuruz 2021

To su dve parcele. Veća je na blagoj kosini (na dužini od 70metara je pad 5metara) i ona dugo nije obradjivana, verujem da je zadržala vlagu u sebi dosta.
Druga je baš ravna, baš teška za obradu, i poprilično rodna (kad je kišna godina). Kod nje je problem nedostatak vode.
 
Pukne zemlja kad je sušna godina. Npr, u tom delu su ljudi sadili topole. Čim naidje sušni period, ona krene da puca i kida korenje. A kad je kišna godina, stvarno lepo rodi.
 
Ja neznam koji hibrid , ako ko zna neka napise , al mislim da nijedan nece biti dobar sa nedostatkom ljetne vlage . Nego da ides u startu sa planom nizeg prinosa , Znaci ni slucajno sto kazu ful agrotehnika , nego malo kasnija sjetva u toplu zemlju , dosta rjedji sklop , ne rasturati djubrivo po cijeloj povrsini , nefo nesto u sijacicu i a vecinu azota u prihranu kultivatorom da se izbjegne blokada djubriva od mezala u zemljistu . Herbicidima posvetititi veliku paznju , mora biti dobra zastita od korova zbog rijetkog sklopa , a opet paziti koji herbicidi nesmiju u zemljiste sa niskim humusom . Hibridi oborenih listova su mnogo bolji za tu situaciju rijetkog sklopa od onih uspravnih i birati flex hibride . Pionir mozda , ali traziti povoljnije , jer racunas na matematiku nizeg prinosa .
 
Zato sam isprva i pitao, jer je realni prinos na okolnim njivama 7t/ha. Sada, imaju i bolje prinose, ali dosta gusto seju. I bace više djubriva (sveukupno 600-700kg/ha), i bude prinos i do 9t/ha.
 
Pa i ja mislim kod vas,niste valjda i vi sremci vrsili 2t psenice i koju tonu vise kukuruza po hektaru kao ovde mnogi u mojoj okolini a i dalje po nekim delovima banata ?.Koliko se secam iz teme ''pohvali se ko ima vise prinosa'' ,najvise iz Srema su padale cifre od 10-15t po hektaru,svaka cast momci.
 
Živim u Sremu a radim zemlju u Mačvi.Nisu uopšte bili loši prinosi kukuruza ove godine kod nas,mislim da se kretalo oko 10-12 t/ha.Možda je jedino soja malo podbacila s prinosom i tu je bilo 3-3,5 t/ha. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh